Svet

Petina teritorije Ukrajine: Kako je odbijena ponuda direktora CIA

Rusija i Ukrajina, navodno, nisu bile zainteresovane za predlog
Petina teritorije Ukrajine: Kako je odbijena ponuda direktora CIA© Tanjug/AP Photo/Yevgen Honcharenko)

Američki predsednik Džozef Bajden navodno je poslao šefa CIA Vilijama Bernsa u tajnu misiju u Moskvu, a zatim u Kijev sredinom januara, navodi se u izveštaju "Noje Ciriher cajtunga" (NNZ). Bela kuća i CIA su odmah reagovala na izveštaj švajcarsko-nemačkog lista, rekavši da nije tačno da su SAD ponudile Rusiji 20 odsto ukrajinske teritorije kao deo mirovnog predloga.

Portparol Dmitrij Peskov demantovao je danas, tokom susreta sa novinarima, da su SAD ponudile Rusiji 20 odsto teritorije Ukrajine.

NNZ je preneo, pozivajući se na poverljive razgovore sa dvoje nemačkih poslanika koji se bave spoljnom politikom – jedan iz vladajuće koalicije, drugi iz opozicije, da je Berns navodno ponudio sporazum "zemlja za mir" prema kojem bi Rusija zadržala nekih "20 odsto teritorije Ukrajine" što je, okvirno, veličina Donbasa.

Švajcarsko-nemački list usput je pomenuo navodni predlog, fokusirajući se na lanac događaja koji su doveli do toga da su nemački kancelar Olaf Šolc i američki predsednik najavili da će vladi u Kijevu poslati tenkove "leopard" i "abrams".

Izveštaj NZZ-a "nije tačan" i CIA će reći isto, rekao je za "Njuzvik" zamenik portparola Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Šon Davet. Zvaničnik CIA potom je rekao američkom listu da su izveštaji o Bernsovom tajnom putovanju u Moskvu ili mirovnom predlogu u ime Bele kuće "potpuno lažni".

"Vašington post" je ranije objavio da je Berns tajno otputovao u Kijev uoči najave slanja tenkova, kako bi se sastao sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim.

Iz onoga što su dvojica nemačkih političara izjavila za NZZ, mirovna ponuda je nagovestila raskol u Vašingtonu u vezi sa sukobom. Dok Berns i savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan žele brzo da završe borbe u Ukrajini kako bi se fokusirali na Kinu, državni sekretar Entoni Blinken i ministar odbrane Lojd Ostin su posvećeni podršci Kijevu.

Švajcarski medij je dalje ukazao na nedavni izveštaj korporacije Rand u kome se Vašington poziva da izbegne "dugi rat" u Ukrajini kako bi se SAD, između ostalog, fokusirale na Kinu.

I Ukrajina i Rusija odbile su predlog SAD, tvrdi NZZ. Kijev je rekao da nije voljan da se odrekne nijedne teritorije, dok je Moskva uverena u pobedu. Upitan o izveštaju NZZ, prvi zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN Dmitrij Poljanski rekao je za "Njuzvik" da ga smatra "interesantnim", ali je odbio da komentariše "spekulacije".

image