Kina obezbeđuje tehnologiju koja je potrebna ruskoj vojsci u Ukrajini i zaobilazi međunarodne sankcije i kontrole izvoza, objavio je "Volstrit džornal" pozivajući se na pregled podataka ruske carine.
Prema tim carinskim evidencijama, kineske državne odbrambene kompanije isporučuju navigacionu opremu, tehnologiju za ometanje i delove borbenih aviona ruskim odbrambenim kompanijama koje su pod sankcijama jer su u vlasništvu ruske vlade.
To je samo nekoliko desetina hiljada pošiljki robe dvostruke namene — proizvoda koji imaju i komercijalnu i vojnu primenu — a koje je Rusija uvezla nakon pokretanja vojne operacije, navodi se u carinskim podacima koje je "Volstrit džornalu" dostavio C4ADS, Vašington, neprofitna organizacija koja je specijalizovana za identifikaciju pretnji po nacionalnu bezbednost. Većina pošiljki dvostruke namene bila je iz Kine, pokazuju zapisi.
Podrška Kine Rusiji dok traje rat u Ukrajini trebalo je da bude na dnevnom redu tokom susreta američkog državnog sekretara Entonija Blinkena u Pekingu ovog vikenda. To putovanje je u petak odloženo na neodređeno vreme nakon što je Pentagon saopštio da je ranije ove nedelje pratio kineski izviđački balon iznad kontinentalnog dela SAD.
"Rusija ima dovoljno tehnološkog potencijala da osigura svoju bezbednost i sprovede specijalnu vojnu operaciju. Ovaj potencijal se stalno unapređuje", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Iako Rusija ima sposobnost da proizvede većinu svojih osnovnih vojnih potreba u zemlji, ona se u velikoj meri oslanja na uvoz tehnologije dvostruke namene, kao što su poluprovodnici, koja je neophodna za moderno ratovanje.
Zapad je namerno sankcijama ciljao uvoz kompjuterskih čipova, infracrvenih kamera i radarske opreme, što je neophodno za proizvodnju u vojnoj industriji.
Ali carinska i korporativna evidencija pokazuju da je Rusija i dalje u stanju da uvozi tu tehnologiju preko zemalja koje se nisu pridružile sankcijama koje predvode SAD kako bi odsekle Moskvu od globalnih tržišta. Mnogi od izvozno-kontrolisanih proizvoda i dalje stižu do Rusije kroz zemlje poput Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata, čije vlade zapadni zvaničnici optužuju za nepoštovanje sankcija i kontrole.
Turski zvaničnici su rekli da su sankcije neefikasne i da Ankara igra važnu ulogu kao sagovornik sa Rusijom. Neposredno pre ruske vojne operacije u Ukrajini ruski predsednik Vladimir Putin i kineski lider Si Đinping proglasili su partnerstvo "bez ograničenja" koje ima za cilj da se suprotstavi SAD.
"Tvrdnja da Kina pruža 'pomoć' Rusiji nema činjeničnu osnovu, već je čisto spekulativna i namerno rasplamsana", rekao je za "Volstrit džornal" Liu Penđu, portparol ambasade Kine u Vašingtonu.
Liu je ponovio dugogodišnji stav Pekinga da se Kina protivi onome što naziva unilateralnim sankcijama koje nemaju osnovu po međunarodnom pravu.
Carinska evidencija sadrži primere izvoza delova za vrstu oružja koje ruske snage koriste u Ukrajini, navodi "Volstrit džornal".