"Volstrit džornal": Poljoprivredno zemljište postaje nova tačka razdora Kine i SAD
SAD sve više razmišljaju da li da ograniče strancima, posebno onima iz Kine, mogućnost da kupuju poljoprivredno zemljište ili poljoprivredna preduzeća.
Političari kažu da žele da zaštite američki lanac snabdevanja hranom, ali i da se osiguraju da Kina i drugi rivali ne mogu da koriste američku zemlju za špijunažu, piše "Volstrit džornal".
Brige zbog navodne kineske špijunaže porasle su nakon što je kineski balon identifikovan u vazdušnom prostoru SAD, a zatim i oboren, što je Kina oštro osudila i ocenila ovakvu reakciju kao "preteranu".
Neki su takođe zabrinuti da bi bogati strani vlasnici mogli da izbace domaće poljoprivrednike sa tržišta ili da pokušaju da zaobiđu američke standarde zaštite životne sredine, navodi list.
Ipak, debata je uznemirila pojedine političke predstavnike koji smatraju da se ovakvom retorikom podstiču antiazijska osećanja.
"Mislim da naša zemlja traži zajednicu ili grupu koja će biti žrtveni jarac", rekao je jedan pripadnik demokrata iz Teksasa.
"Sprečićemo nacije koje nas mrze da kupuju našu zemlju"
Površina poljoprivrednog zemljišta u kineskom vlasništvu značajno je uvećana poslednjih godina, a skoro polovina od toga je u Teksasu, pokazali su podaci američkog Ministarstva poljoprivrede za 2020. godinu.
Sve u svemu, podaci pokazuju da su kineski investitori - pojedinci, strani subjekti ili američke korporacije sa stranim akcionarima - posedovali više od 338.000 hektara poljoprivrednog zemljišta u navedenom periodu.
Ipak, to je nešto manje od jedan odsto ukupnog poljoprivrednog zemljišta u SAD u vlasništvu stranaca, što ne predstavlja dovoljno značajan deo američke proizvodnje hrane da bi ugrozio sposobnost Amerike da se prehrani, navodi "Volstrit džornal", pozivajući se na analizu Kejtlin Velš, direktorke Globalnog programa za bezbednost hrane u Centru za strateške i međunarodne studije.
Međutim, sve veći geopolitički sukob SAD i Kine podstakao je interesovanje za zaštitu američkog poljoprivrednog zemljišta, uprkos tome što su poljoprivredne ekonomije dve zemlje isprepletene: Kina je najveće tržište za američki poljoprivredni izvoz, sa kupovinom poljoprivrednih proizvoda u vrednosti od skoro 36 milijardi dolara u 2021, prema podacima Ministarstva poljoprivrede.
List navodi da trenutno 22 države razmatraju mere koje imaju za cilj ograničavanje ili pooštravanje postojećih ograničenja oko stranog vlasništva nad američkim poljoprivrednim zemljištem.
Tako su u Južnoj Dakoti doneti novi zakoni koji omogućavaju reviziju inostranih kupovina ili dugoročnih zakupa poljoprivrednog zemljišta iz razloga nacionalne bezbednosti.
"Sa novim procedurama moći ćemo da sprečimo nacije koje nas mrze - poput komunističke Kine - da kupuju poljoprivredno zemljište naše države", rekla je guvernerka Južne Dakote.