Bliski istok: SAD okončale "Epski bes" i otpočele "Projekat sloboda", Iran demantuje napade na UAE

Visoki komandant Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) upozorio je Sjedinjene Američke Države da bi svaka nova eskalacija prema Iranu imala "teške posledice" po Vašington

Sjedinjene Američke Države okončale su operaciju "Epski bes" i sada počinju "Projekat sloboda" o čemu je obavešten i Kongres, izjavio je državni sekretar Marko Rubio. Kako je dodao, reč je o odbrambenoj operaciji, a američka vojska pokrenuće vojne akcije smao ako bude prva napadnuta.

Iranska mornarica saopštila je da su ispalili rakete i upozoravajuće projektile na američke ratne brodove u blizini Ormuskog moreuza. Američki zvaničnici tvrde da su dva razarača američke mornarice, "Trakston" i "Mejson", ipak prošla kroz Ormuski moreuz i ušla u Persijski zaliv. Iran je, takođe, demantovao da je izvodio napade na Ujedinjene Arapske Emirate, navodeći da se radi o medijskoj propagandi protiv njihove zemlje.

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da su snage SAD uništile "sedam malih iranskih čamaca" nakon što je Teheran, kako je naveo, gađao više plovila u Ormuskom moreuzu. On je upozorio Iran da će, ako pokušaju da ciljaju američke brodove koji vode brodove kroz tesnac u okviru "Projekta sloboda", biti "zbrisan sa lica zemlje".

Sjedinjene Američke Države i arapske zemlje iz regiona Persijskog zaliva pripremaju rezoluciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija kojom bi se osudio Iran zbog blokade Ormuskog moreuza, izjavio je američki ambasador pri UN Majk Volc.

Nemačko Ministarstvo odbrane objavilo je da je mornarica preusmerila je logistički brod "Mozel" (A512) iz Egejskog mora u Sredozemno more, u okviru priprema za moguće raspoređivanje u Ormuzu.

Sa druge strane, lider Hezbolaha Naim Kasem rekao je da "nema prekida vatre u Libanu, već se dešava izraelsko-američka agresija, koja je u toku".

Sve informacije o sukobu na Bliskom istoku pratili ste uživo u blogu.

5. maj 2026 • 22:30

Nepoznati projektil pogodio brod u Ormuzu

Rubio: Cilj SAD je da povrate status Ormuza kakav je bio ranije, "Epski bes" završen

Državni sekretar SAD Marko Rubio izjavio je na konferenciji za medije da je "Projekat sloboda" po svojoj prirodi "odbrambeni" i da će se američka vojska vojno angažovati samo ako bude prva napadnuta.

On je dodao i da je cilj SAD da vrate Ormuski moreuz u status kakav je bio ranije, kao i da bi Iran trebalo da se vrati za pregovarački sto. 

On je istakao i da je američka operacija "Epski bes" završena, da je o tome obavešten i Kongres i da je sada u toku "Projekat sloboda". 

Iranska vojska: Nismo izvodili ni raketne ni dronske napade na UAE

Iranske oružane snage poslednjih dana nisu izvodile nikakve raketne ili dronske operacije protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata, kazao je portparol Centralnog štaba Hatam el Anbija.

A portparol Ebrahim Zolfagari poručio je da Iran izložen "nepravednim medijskim napadima, neosnovanim optužbama i propagandi" iz UAE. 

"Upozoravamo da ćemo, ukoliko sa teritorije UAE bude preduzeta bilo kakva akcija protiv iranskih ostrva, luka i obala naše zemlje, dati razoran odgovor zbog kojeg će zažaliti", dodao je Zolfagari.

CENTKOM: "Projekat Sloboda" je tek počeo

Vojna operacija "Projekat Sloboda" u Ormuskom moreuzu je privremena i ima za cilj uspostavljanje bezbednosnog koridora i bezbednosnog kišobrana nad tim plovnim putem, rečeno je iz CENTKOM-a za Al Džaziru.

Vlasnici brodova i osiguravajućih kompanija su, dodaju, pozitivno reagovali na operaciju, koja je, kako je naveo, "tek počela".

Upozorenje IRGC-a: Nema kroz Ormuz dva putića

Mornarica Revolucionarne garde izdala je saopštenje u kojem je upozorila brodove da ne prolaze kroz Ormuski moreuz rutama koje Teheran nije odobrio, poručivši da će se u suprotnom suočiti sa "odlučnim odgovorom". 

"Upozoravamo sva plovila koja nameravaju da prođu kroz moreuz da je jedina bezbedna ruta koridor koji je Iran ranije objavio", navodi se u saopštenju koje je prenela iranska agencija Fars. 

Skretanje plovila na druge rute, dodaju, nije bezbedno i naići će na odlučan odgovor Mornarice IRGC-a.

Iran poslao poruku američkim marincima: Vi ste statisti u Trampovoj filmsko-političkoj predstavi

Aktuelni visoki savetnik iranskog vrhovnog verskog vođe ajatolaha Hamneija i bivši ministar spoljnih poslova Irana Ali Akbar Velajati upozorio je danas američke marince da su žrtve američkog predsednika Donalda Trampa i njegove političke ambicije da ostane na vlasti čak i nakon završetka sadašnjeg mandata 2028. godine.

U objavi na svom nalogu na mreži Iks, Velajati je uputio upozorenje članovima posade američkog ratnog broda "USS Tripoli" koji se trenutno nalazi u vodama Persijskog zaliva blizu Irana sa misijom sprovođenja blokade i ukidanja iranske kontrole nad Ormuskim moreuzom, prenosi iranska državna televizija Press.

"Vi ste statisti u filmskoj predstavi za Trampove sledeće predsedničke izbore. Vaš predsednik nije uspeo da spase američke snage u prethodnim ratovima", poručio je Velajati.

On je upozorio američke marince da će ih doprinos Trampovom "kockanju u Persijskom zalivu koštati života".

"Sada ste zaduženi da spasavate finansijske interese u našem regionu, ali ćete na kraju završiti u klanici", navodi se u objavi na mreži Iks koju je Velajati uputio američkim marincima.

Tramp: SAD kontrolišu Ormuski moreuz

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas u Beloj kući da su SAD "teško porazile Iran" da imaju kontrolu nad Ormuskim moreuzom.

"Iran ne voli da se igra sa nama. Uopšte im se to ne sviđa. Videćete to kako vreme bude prolazilo, videćete. Mislim da ste to već videli. U suštini smo im zbrisali vojsku za oko dve nedelje", rekao je Tramp novinarima.

Američki predsednik je ponovio da SAD nikada neće dozvoliti Iranu da poseduje nuklearno oružje. "Ovo su bolesni ljudi i nećemo dozvoliti ludacima da imaju nuklearno oružje. Moć nuklearnog oružja je nešto o čemu ne želim ni da pričam. To se neće dogoditi. Teško smo ih pobedili."

Tramp je izjavio da SAD imaju kontrolu nad Ormuskim moreuzom i da se nada da će Iran doneti "mudru odluku".

"Osiguravamo kontrolu nad Ormuskim moreuzom, i tu kontrolu već imamo. Na kraju krajeva, Iran mora da donese odluku, a svestan je da smo u snažnoj poziciji. Nadamo se da će izabrati mudro", kaže Tramp.

Dodao je da je spreman da sruši iransku ekonomiju jer "želi da pobedi".

"Nadam se da će propasti. Njihova valuta je bezvredna. Njihova inflacija je verovatno 150 odsto... Ne plaćaju svoje vojnike. Ne mogu da plate svoje vojnike. Novac je bezvredan", istakao je Tramp.

Alarmantno upozorenje Goldman Saksa: Svet ima nafte za još 100 dana

Svetske zalihe proizvedene nafte približavaju se najnižem nivou u poslednjih osam godina. Štaviše, nafte koja se trenutno nalazi u skladištima širom sveta, pri sadašnjem nivou potrošnje, ima dovoljno za samo 101 dan, pišu mediji, pozivajući se na jednu od najvećih investicionih banaka na svetu — Goldman Saks.

Stručnjaci povezuju ovakvo stanje sa kontinuiranim ograničenjima isporuka kroz Ormuski moreuz.

Navodi se da će, ako se situacija ne promeni, do kraja maja zalihe nafte biti dovoljne za 98 dana.

U banci su takođe izračunali koliko su se promenile svetske komercijalne zalihe derivata nafte, poput benzina ili dizela, nakon početka vojne operacije SAD i Izraela protiv Irana. Pre tih događaja zalihe su bile dovoljne za 50 dana potrošnje, dok sada pokrivaju samo 45 dana.

Više informacija pročitajte u odvojenoj vesti.

Nemački minolovac "Fulda" krenuo iz Baltičkog mora ka Sredozemlju

Nemački minolovac "Fulda" krenuo je iz mornaričke baze Kil-Vik na Baltičkom moru prema Sredozemlju, gde bi najpre trebalo da bude uključen u NATO savez za protivminsku borbu. U slučaju međunarodne misije u Ormuskom moreuzu, brod bi se nalazio bliže mogućem području angažovanja, prenosi "Dojče vele".

Kao i svaka oružana misija Bundesvera u inostranstvu, i eventualna pomorska misija u Ormuskom moreuzu bila bi vezana za određene uslove. Oni proizlaze iz nemačkog Ustava i sudske prakse Saveznog ustavnog suda, najvišeg suda u zemlji.

Pre svega, takva misija mora da bude deo "sistema kolektivne bezbednosti" - Ujedinjenih nacija, NATO ili Evropske unije. Osim toga, Bundestag mora da bude obavešten o mogućem angažovanju, o čemu će potom raspravljati i na kraju odobriti mandat. U tom dokumentu se precizno utvrđuju zadaci Bundesvera, vojne sposobnosti koje su stavljene na raspolaganje, područje delovanja, maksimalan broj pripadnika i trajanje misije.

Nemački kancelar Fridrih Merc više puta je izjavio da je Nemačka spremna da doprinese obezbeđivanju mirovnog sporazuma, ali tek nakon okončanja rata sa Iranom. Kako je potvrdio u nedelju uveče za ARD, to je lično obećao i predsedniku SAD Donaldu Trampu.

Iran upozorava SAD i UAE: Oprezno, da ne završite u dugotrajnom sukobu

Iranski zvaničnici su danas poručili da politička kriza nema vojno rešenje i upozorili SAD da budu oprezne kako ne bi bile uvučene u novi dugotrajan sukob, uz sličan apel upućen i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Kako navode visoke diplomate, Iran nije potvrdio napade na Ujedinjene Arapske Emirate, ali je ostavio prostor za diplomatsko rešavanje krize, prenosi Al Džazira.

Uprkos eskalaciji tenzija u Ormuskom moreuzu, postoji nada da krhko primirje i dalje opstane, dodaje katarska televizija.

Pakistan u međuvremenu nastavlja napore da ublaži razlike u stavovima sukobljenih strana, dok Teheran poručuje da je spreman na svaku eskalaciju, ali da i dalje ostaje otvoren za diplomatiju.

Hegset: Operacija u Iranu ima rok trajanja

Američki ministar odbrane Pit Hegset rekao je da je operacija "Projekat Sloboda" ograničen, kao i da vojska SAD ne teži vođenju borbenih dejstava sa Iranom. 

Šef Pentagona insistirao je, obraćajući se novinarima na konferenciji, da primirje između SAD i Irana ostaje na snazi, iako mediji izveštavaju o razmeni vatre u moreuzu.

"Ne, primirje nije završeno. Za sada, primirje traje", kazao je Hegset i pozvao Iran na razboritos kako bi njihove akcije ostale ispod radara koji bi ponovo pokrenuo sukob. 

Na pitanje da li se flota malih iranskih čamaca smatra pretnjom ili samo smetnjom, Hegset je rekao da je reč o pretnji koju treba ozbiljno shvatiti.  

Koordinacija Jerusalima i Vašingtona: Pripreme za novu kampanju protiv Irana uoči pucanja primirja

Izrael koordiniše svoje naredne korake sa Sjedinjenim Američkim Državama, dok eskalacija tenzija u Ormuskom moreuzu dovodi u pitanje opstanak primirja sa Iranom, navode izraelski izvori.

Ta koordinacija uključuje pripreme za mogući novi talas napada na Iran, rekao je izvor, pri čemu bi meta bili energetska infrastruktura i ciljana eliminacija visokih iranskih zvaničnika, prenosi Si-En-En.

Navodi se da je veći deo tih planova već bio pripremljen i spreman za sprovođenje uoči primirja početkom aprila.

"Namera je bila da se sprovede kratka kampanja sa ciljem da se Iran pritisne na dodatne ustupke u pregovorima", rekao je neimenovani izvor, dodavši da, ipak, svaka odluka o nastavku sukoba u krajnjoj liniji zavisi od predsednika SAD Donalda Trampa.

Izvor tvrdi da je Tramp sve nezadovoljniji zbog zastoja u pregovorima i nemogućnosti otvaranja Ormuskog moreuza, ali je takođe, signalizirao da ne želi povratak u sveobuhvatni sukob sa Iranom.

"Izrael je od početka skeptičan u pogledu šansi pregovora između Irana i SAD", rekao je izraelski zvaničnik za Si-En-En, ali je novo iransko raketiranje ka Persijskom zalivu u ponedeljak ubrzalo pripreme za moguću eskalaciju neprijateljstava.

Tokom protekle nedelje, izraelski premijer Benjamin Netanjahu održao je konsultacije u okviru ograničenih i strogo kontrolisanih bezbednosnih foruma, navodi izvor koji ima saznanja o tome.

Prema njegovim rečima, Netanjahu je naložio ministrima da se uzdrže od javnih komentara o Iranu.

Američki nosač aviona Džordž Buš sprovodi akciju u Ormuzu

Nosač aviona "Džordž Buš" pomaže američkim pomorskim snagama u sprovođenju inicijative predsednika Trampa za bezbedno izvođenje brodova pod zastavama američkih saveznika koji su ostali blokirani u Ormuskom moreuzu, objavila je Centralna komanda SAD (CENTKOM).

"Nosač 'Džordž Buš' na palubi ima više od 60 aviona", navodi CENTKOM na društvenoj platformi Iks.

Novi izraelski napadi na jug Libana

Izraelske vazdušne snage su gađale grad Zrarije el Šarkija na jugu Libana, dok su gradu Tebnin zabeležena dva vojna upada.

Mediji su tokom dana izveštavali o brojnim izraelskim napadima čirom južnog Libana.

Iako je između dve zemlje trenutno na snazi prekid vatre uspostavljen 17. aprila, situacija na terenu govori drugačije.

Izraelska vojska je priznala da je od početka najnovijeg primirja pogodila oko 500 lokacija u Libanu.

Uprkos oktobarskom sporazumu koji je pozivao na potpuno povlačenje vojske, izraelske snage su i dalje stacionirane na jugu zemlje.

Pored svakodnevnih napada, nastavlja se i masovno rušenje domova u desetinama pograničnih sela, što dodatno ugrožava krhko primirje, prenosi Al Džazira.

Teheran upozorava SAD: Tek smo počeli

Predsednik iranskog parlamenta i glavni pregovarač Teherana u prošlomesečnim razgovorima sa Sjedinjenim Državama Mohamed Galibaf optužio je Vašington da kršenjem primirja ugrožava bezbednost plovidbe i energetski transport u Ormuskom moreuzu.

U objavi na mreži Iks, nakon pokretanja američkog vojnog plana "Projekat Sloboda", Galibaf je naveo da se "nova jednačina u Ormuskom moreuzu učvršćuje".

"Bezbednost plovidbe i transport energenata ugroženi su od strane SAD i njihovih saveznika kršenjem primirja i blokadom. Međutim, njihovi zli postupci neće uspeti", poručio je.

Dodao je da je "nastavak postojećeg stanja nepodnošljiv za Ameriku, dok Iran tek počinje".

Indija: Napad na Emirate - neprihvatljiv

Ministarstvo spoljnih poslova Indije saopštilo je da je napad na Fudžejru u UAE, u kojem su povređena tri indijska državljanina "neprihvatljiv" i pozvalo na hitan prestanak "gađanja civilne infrastrukture i nedužnih civila".

U glavnoj zoni naftne industrije Ujedinjenih Arapskih Emirata u ponedeljak uveče izbio je požar nakon iranskog napada dronom, dok je vojska odvojeno presrela tri iranske rakete iznad svojih voda, saopštile su vlasti UAE

Timovi civilne odbrane odmah su raspoređeni kako bi obuzdali požar, saopštila je Kancelarija za medije Fudžejre.

Tramp: Sukob sa Iranom trajaće još dve-tri nedelje, SAD su već pobedile

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi sukob sa Iranom mogao da potraje još dve do tri nedelje i ocenio da su SAD već pobedile.

"Ili ćemo postići pravi dogovor ili ćemo veoma lako pobediti. Sa vojnog stanovišta, mi smo već pobedili. Znate, čuli ste me da to govorim milion puta, a i drugi to kažu. Imali su 159 brodova, sada nemaju nijedan. Svi su na dnu mora", rekao je Tramp u telefonskom intervjuu za Si-Bi-Es njuz.

Tramp je odbio da kaže da li je primirje sa Iranom okončano nakon napada na Ujedinjene Arapske Emirate, naglasivši da će se "videti šta će se desiti", ali je istakao da SAD na ovaj ili onaj način dominiraju.

Ponovio je da nije pod vremenskim pritiskom jer "vreme nije presudno", uz tvrdnju da vojna operacija ima značajnu podršku javnosti.

Tramp je takođe naveo da SAD sada kontrolišu Ormuski moreuz kroz operaciju "Projekat Sloboda".

"Rekli su da će oni preuzeti moreuz, ali smo ga mi preuzeli od njih", istakao je Tramp.

Osvrnuo se i na ekonomske posledice, ocenivši da bi cene nafte mogle da skoče i do 250 dolara, ali je dodao da je "genijalno" to što tankeri sada idu ka Americi.

Po pitanju iranskih zaliha obogaćenog uranijuma, čije je predavanje ključna tačka sporenja, Tramp je umanjio njihov značaj.

"Sa stanovišta vrednosti, to nije naročito vredno. Verovatno ne može da se koristi. Možda neće moći ni da ga se domognu", rekao je on i dodao da bi voleo da ga SAD preuzmu kako Iran ne bi bio u iskušenju.

Na kraju, izrazio je uverenje da bi se iranski narod sam suprotstavio režimu kada bi imao dovoljno oružja.

IRGC uzvratio Trampu: "Teške posledice" će biti po Vašington

Visoki komandant Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) upozorio je Sjedinjene Američke Države da bi svaka nova eskalacija prema Iranu imala "teške posledice" po Vašington, preneli su iranski državni mediji.

Zamenik komandanta IRGC-a za politička pitanja, general-major Jadolah Javani, rekao je da bi SAD koristile "svu svoju vojnu moć", ali da bi na kraju bile poražene u eventualnom sukobu sa iranskim snagama, preneo je "Press TV".

On je takođe upozorio da svaki brod koji prolazi kroz Ormuski moreuz mora da ima dozvolu iranskih oružanih snaga, naglasivši da će se plovila povezana sa "neprijateljskim stranama" suočiti sa odgovorom.

U svojim izjavama, Javani je tvrdio da SAD nisu postigle svoje strateške ciljeve u prethodnim sukobima sa Iranom, uključujući uništavanje iranskih vojnih i nuklearnih kapaciteta ili promenu političkog sistema u zemlji.

Takođe je naveo da su SAD tokom ranijih tenzija pokušavale da obezbede podršku saveznika za kontrolu Ormuskog moreuza, ali "bezuspešno".

Teheran: SAD napale civilne brodove, ubijeno pet osoba

Iran tvrdi da su američke snage napale civilne brodove u Ormuskom moreuzu i tom prilikom ubile petoro ljudi. Oni demantuju navode Vašingtona da su meta bili brodovi iranske Revolucionarne garde (IRGC), naglašavajući da je reč isključivo o civilnim plovilima, prenosi "Al Džazira".

Takođe se navodi da su američki razarači pokušali da uđu u Ormuski moreuz sa isključenim radarima, ali da su ih, čim su uređaji aktivirani, iranske pomorske snage koje nadgledaju ovaj region detektovale. Iranski izvori kažu da su, nakon identifikacije, njihove snage stupile u kontakt i ispalile hice upozorenja.

U ovoj operaciji, prema iranskim tvrdnjama, korišćeni su borbeni dronovi i rakete, nakon čega su američki razarači bili primorani da promene kurs i povuku se.

Iz Teherana je stiglo i upozorenje da će se svaki naredni pokušaj američke mornarice da uđe u Ormuski moreuz smatrati se direktnim kršenjem primirja.

Aragči upozorava Ameriku i Emirate: Ne dozvolite zlonamernima da vas uvuku u "živo blato"

Ministar spoljnih poslova Irana Abas Aragči izjavio je da današnji događaji u Ormuskom moreuzu pokazuju da vojno rešenje za krizu ne postoji.

Aragči je istakao da pregovori, uz posredovanje Pakistana, napreduju, ali je istovremeno upozorio da SAD treba da budu oprezne i da ne dozvole "zlonamernima" da ih uvuku u "živo blato", prenosi "Tajms of Izrael".

"To važi i za UAE. Projekat Sloboda je projekat ćorsokak", poručio je Aragči.

Libanski predsednik poručio: Prvo bezbednosni sporazum sa Izraelom, pa onda sastanak sa Netanjahuom

Libanski predsednik Džozef Aun izjavio je da su bezbednosni sporazum i okončanje izraelskih napada neophodni pre bilo kakvog sastanka sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom koji traži Vašington.

Kabinet libanskog predsednika saopštio je da je on ponovio stav da "trenutak nije pogodan" za sastanak sa Netanjahuom, prenosi Ahram.

"Moramo najpre da postignemo bezbednosni sporazum i zaustavimo izraelske napade na nas pre nego što pokrenemo pitanje sastanka između nas", rekao je Aun u saopštenju.

U saopštenju se navodi da se dve zemlje pripremaju za dalje direktne pregovore, a da se treća runda "pripremnih razgovora" očekuje u narednim danima.

Prošlog meseca, izraelski i libanski predstavnici održavali su dve runde prvih direktnih razgovora u Vašingtonu nakon rata koji je Izrael pokrenuo 2. marta.

Nakon prve runde, američki predsednik Donald Tramp najavio je desetodnevno primirje u Libanu koje je stupilo na snagu 17. aprila, a nakon druge runde usledilo je produženje od još tri nedelje.

Tramp je na drugom sastanku rekao i da očekuje da se Aun i Netanjahu sastanu sa njim u Beloj kući "u narednih nekoliko nedelja".

Vođa Hezbolaha Naim Kasem, ranije danas je kritikovao direktne pregovore, navodeći da oni stavljaju Liban "pod tutorstvo" i pozvao je na diplomatiju koja bi dovela do okončanja sukoba.

Iran najavljuje novu realnost: Amerika je ugrozila transport energenata, ali mi još nismo ni počeli

Predsednik iranskog parlamenta Mohamad Bager Galibaf poručio je da su Sjedinjene Države i njihovi saveznici kršenjem primirja i nametanjem blokade odgovorni za ugrožavanje bezbednosti plovidbe i transporta energenata u Ormuskom moreuzu.

"U toku je učvršćivanje nove jednačine u Ormuskom moreuzu. Svesni smo da je za Ameriku trenutno stanje nepodnošljivo, ali mi zapravo još nismo ni počeli", objavio  je Galibaf na platformi Iks.

On je dodao da će se "zlo" koje sprovode SAD i njihovi partneri na kraju povući pred novom realnošću koju Iran uspostavlja u regionu.

Starmer osudio iranske napade na UAE

Britanski premijer Kir Starmer osudio je iranske napade dronovima i raketama na Ujedinjene Arapske Emirate i pozvao Teheran da se uključi u diplomatske napore kako bi se sprečila dalja eskalacija na Bliskom istoku.

"Solidarni smo sa UAE i nastavićemo da podržavamo odbranu naših partnera u Zalivu. Ova eskalacija mora da prestane", naveo je Starmer, dodajući da Iran mora ozbiljno da pristupi pregovorima kako bi se očuvao prekid vatre i postiglo dugoročno rešenje, preneo je Rojters.

Iran je ranije u ponedeljak pogodio više brodova u Ormuskom moreuzu i zapalio naftnu luku u UAE, dok je pokušaj američkog predsednika Donalda Trampa da angažuje mornaricu radi obezbeđivanja plovidbe doveo do najveće eskalacije sukoba od proglašenja primirja pre četiri nedelje.

Danski brod prošao kroz Ormuski moreuz uz zaštitu SAD

Danska brodarska i logistička kompanija Mersk potvrdila je danas da je jedan od njenih brodova prošao Ormuski moreuz uz američku vojnu zaštitu i da su svi članovi posade "bezbedni i nepovređeni".

Brod "Alijansa Ferfaks", bio je u Persijskom zalivu kada je rat izbio u februaru i "nije mogao da isplovi", navodi se u saopštenju kompanije Mersk.

Mersk je saopštio da ga je "nedavno" kontaktirala američka vojska, koja je "ponudila brodu mogućnost da napusti Zaliv pod zaštitom američke vojske", prenosi Si-En-En.

Požar u glavnoj zoni naftne industrije UAE nakon napada dronom

U glavnoj zoni naftne industrije Ujedinjenih Arapskih Emirata u ponedeljak uveče izbio je požar nakon iranskog napada dronom, dok je vojska odvojeno presrela tri iranske rakete iznad svojih voda, saopštile su vlasti UAE, prenosi Rojters.

Požar je izbio u zoni naftne industrije u emiratu Fudžejra, a hitne službe su odmah raspoređene da ugase požar. Iz Kancelarija za medije Fudžejre je saopšteno da su tri indijska državljanina lakše povređena i prebačena u bolnicu.

Ministarstvo odbrane UAE je saopštile da su snage presrele tri rakete, dok je četvrta pala u more. Vlasti UAE su danas izdale upozorenja putem mobilnih telefona u Dubaiju i Abu Dabiju o mogućnosti raketnih napada.

Cene nafte skočile nakon iranskog udara na energetsku infrastrukturu Emirata

Cene nafte su porasle nakon iranskog raketnog udara na energetsku infrastrukturu Ujedinjenih Arapskih Emirata u ponedeljak i nastavka eskalacije u Ormuskom moreuzu.

Cena nafte Brent porasla je za pet odsto i kretala se na nivou od 113 dolara po barelu, a američka sirova nafta za tri odsto, na oko 105 dolara po barelu, preneo je Trejding ekonomiks.

Energetska infrastruktura i tankeri su ponovo pogođeni ovakvom situacijom, što predstavlja produbljivanje krize zbog poremećenog globalnog snabdevanja i potencijalnih ekonomskih posledica.