Sjedinjene Američke Države veruju da su blizu postizanja memoranduma o razumevanju sa Iranom, kojim bi se okončao rat.
Katar takođe tvrdi da postoji "velika šansa" za diplomatsko rešenje krize na Bliskom istoku, uz učešće drugih aktera u regionu.
S druge strane, Teheran ističe da još razmatra američki predlog za okončanje sukoba i poruke Pentagona prenete posredstvom Pakistana.
Dok se predlažu novi sporazumi i ispostavljaju uslovi, u Ormuskom moreuzu situacija se ne smiruje, a nakon sinoćnje razmene vatre između iranskih i američkih snaga, međusobni napadi nastavljeni su i danas nešto manjim intenzitetom.
Za to vreme, u Libanu je 11 ljudi poginulo u izraelskim napadima na položaje Hezbolaha na jugu zemlje.
8. maj 2026 • 21:27
Rubio pozvao evropske saveznike da preduzmu konkretne akcije protiv Irana
Državni sekretar SAD Marko Rubio pozvao je evropske saveznike da prevaziđu retoriku i preduzmu konkretne akcije protiv Irana, dok blokira Ormuski moreuz.
Govoreći nakon sastanaka sa italijanskom premijerkom Đorđom Meloni, Rubio je upozorio da Teheran pokušava da uspostavi kontrolu nad strateškim plovnim putem, nazivajući taj potez "neprihvatljivim" i pretnjom po globalnu bezbednost.
Lavrov i Bin Farhan: Plovidba u Ormuzu mora se vratiti na nivo pre sukoba
Ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov razgovarao je telefonom sa šefom saudijske diplomatije Fajsalom bin Farhanom Al Saudom.
Tokom razgovora je naglašeno da se režim plovidbe u Ormuskom moreuzu mora što pre vratiti u okvire koji su važili pre izbijanja krize, prenosi RIA Novosti.
Cene nafte pale oko sedam odsto ove nedelje jer primirje SAD i Irana ostaje na snazi
Cene nafte pale su ove nedelje za oko sedam odsto nakon što je američki predsednik Donald Tramp rekao da primirje sa Iranom ostaje na snazi uprkos novim sukobima između dve strane, uz najave postizanja sveobuhvatnijeg sporazuma.
Cena nafte Brent kretala se na nivou od 101 dolara po barelu, a američka sirova nafta WTI na oko 95 dolara po barelu, preneo je "Trejding ekonomiks".
Centralna komanda (CENTKOM) u Vašingtonu saopštila je da su američke snage napale vojne ciljeve u Iranu nakon što je Teheran pucao na tri razarača u Ormuskom moreuzu, iako su zvaničnici naglasili da ne traže eskalaciju. Tramp je kasnije rekao da su brodovi bezbedno izašli iz moreuza bez oštećenja.
Pored toga, Ujedinjeni Arapski Emirati su objavili da su presreli rakete i dronove u blizini moreuza.
Tržišta nafte ostaju fokusirana na Ormuz, koji je zatvoren od kraja februara, što remeti globalne tokove sirove nafte i primorava na obustavu proizvodnje širom regiona.
Međunarodna agencija za energiju (IAE) upozorila je da sukob smanjuje oko 14 miliona barela dnevno iz globalne ponude.
Pezeškijan: Otpor ugnjetavanju je deo iranskog identiteta
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je u petak da je politika Teherana proširenje prijateljskih odnosa zasnovanih na međusobnom poštovanju i zajedničkim interesima, upozoravajući da otpor ugnjetavanju ostaje deo iranskog nacionalnog identiteta.
"Koliko god je tolerancija ukorenjena u kulturi našeg naroda, borba protiv ugnjetavanja je u istoriji ove zemlje", poručio je u objavi na Iksu.
Aragči sa Fidanom: Američko bezakonje i vojni avanturizam odgovorni za situaciju u Ormuzu
Ministar spoljnih poslova Irana Abas Aragči razgovarao je telefonom sa turskim ministrom spoljnih poslova Hakanom Fidanom o najnovijim dešavanjima u regionu, prenosi Al Džazira.
Tokom razgovora, Aragči je izneo detalje o onome što je opisao kao američko kršenje primirja, okrivivši za poremećaje u Ormuskom moreuzu američko bezakonje i "vojni avanturizam", preneo je iranski javni servis IRIB.
Centralna komanda SAD (CENTKOM) saopštila je da su njene snage onesposobile još dva iranska tankera koji su pokušavali da probiju američku blokadu iranskih luka – što je najnoviji pritisak na ionako krhko primirje u ratu.
"Aksios": Vens sa premijerom Katara o pregovorima sa Iranom
Američki potpredsednik Džej Di Vens sastao se danas sa premijerom Katara Muhamedom Bin Abdulrahman Bin Džasim Al Tanijem u Beloj kući, kako bi razgovarali o pregovorima sa Iranom, javlja "Aksios" pozivajući se na izvore.
Katar je ključan posrednik između SAD i Irana u pregovorima o sporazumu za okončanje američko-izraelskog rata protiv Irana.
Mediji: Teheran odlučan da ne preda SAD zalihe obogaćenog uranijuma
Iranski zvaničnici su naglasili da suverenitet Irana nad Ormuskim moreuzom nije predmet pregovora, ali da bi Teheran mogao ponovo da otvori moreuz ako SAD ukinu blokadu.
Što se tiče nuklearnog dosijea, zvaničnici su istakli da neće praviti nikakve ustupke u vezi sa obogaćenim uranijumom, prenela je Al Džazira.
Teheran se opire zahtevima SAD da preda svoje zalihe obogaćenog uranijuma i da demontira ceo svoj nuklearni program.
Iranski mediji: Iranske snage i američki brodovi sukobljavaju se u Ormuskom moreuzu
Iranski mediji prenose da je došlo do sporadičnih sukoba između iranskih snaga i američkih brodova u Ormuskom moreuzu.
CENTKOM: Američke snage onesposobile tri iranska tankera u Omanskom zalivu
Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država (CENTKOM) saopštila je da su američke snage onesposobile tri tankera pod iranskom zastavom u Omanskom zalivu, navodeći da su brodovi pokušali da uplove u iranske luke uprkos američkoj blokadi.
Prema saopštenju CENTKOM-a na društvenoj mreži Iks, američka mornarica je onesposobila tankere "M/T Si Star III i "M/T Sevda" pre njihovog ulaska u iransku luku u Omanskom zalivu.
Takođe navode da su američke snage prethodno, 6. maja onesposobile i tanker "M/T Hasna", takođe pod iranskom zastavom, dok je pokušavao da uplovi u iransku luku u Omanskom zalivu.
"Sva tri plovila više nisu na putu ka Iranu", saopštila je američka vojska.
Komandant CENTKOM-a Bred Kuper izjavio je da američke snage ostaju posvećene "potpunom sprovođenju blokade brodova koji ulaze ili izlaze iz Irana".
SAD su u ponedeljak, 13. aprila, u 16 časova po srednjoevropskom vremenu uspostavile blokadu Ormuskog moreuza, koja se odnosi na sve brodove koji ulaze ili izlaze iz iranskih luka i priobalnih područja, uključujući luke u Arapskom i Omanskom zalivu.
Izraelski vazdušni napadi na južni Liban: Poginulo jedanaest osoba
U izraelskim vazdušnim napadima na sela u južnom Libanu poginulo je 11 ljudi, saopštilo je libansko ministarstvo zdravlja.
"U izraelskom napadu na Turu u okrugu Tir poginule su četiri osobe, uključujući dve žene, a osam je povređeno. U izraelskim vazdušnim napadima na grad As-Sultanija takođe su poginule četiri osobe", javila je libanska Nacionalna novinska agencija.
Troje ljudi poginulo je u selu al-Zahrani, kada je pogođen auto na putu, a među stradalima je i vozač motocikla koji je prolazio u trenutku napada.
Kako se navodi, izraelske snage takođe su napale Čakru, Barašit i Safad al-Batik u okrugu Bint Džbeil.
Rubio: SAD su uvratile vatru na iranske napade
Državni sekretar SAD Marko Rubio je poručio da očekuje konkretne pomake u narednim satima kada je reč o Iranu, ističući da se nada "ozbiljnoj ponudi".
Rubio je na pitanje o eskalaciji sa Iranom, odgovorio da su "SAD uvratile vatru na iranske napade".
"Šta ako ispalite dron ili raketu na naš razarač — šta bi trebalo da uradimo? Da pustimo da ga pogodi? Moramo da odgovorimo. Moramo da oborimo raketu. Moramo da uništimo ono što je lansiralo tu raketu. Alternativa je da pustimo da nam potope jedan od brodova. Nećemo da oborimo vaš dron? To je glup stav. Naravno da smo uzvratili. Pucali su na nas. To je ono što bih i očekivao da se uradi. Samo glupe države ne uzvraćaju kada se na njih puca, a mi nismo glupa država", rekao je Rubio.
Liban: Bejrut insistira na prekidu vatre i početku pregovora, neophodna hitna pomoć
Liban ostaje posvećen prekidu vatre i obustavi svih vojnih operacija kako bi se otvorio put za pregovore koji bi doveli do stabilizacije situacije na jugu zemlje, saopšteno je danas iz predsedništva Libana, dok istovremeno Ministarstvo poljoprivrede te zemlje navodi da je skoro 60 hiljada hektara obradivog zemljišta uništeno, što dodatno pogoršava situaciju.
Kako se navodi, takvi postupci bi otvorili put za premeštanje vojske na međunarodnu granicu, oslobađanje libanskih zatvorenika i povratak raseljenih lica u njihove gradove i sela, prenela je Al Džazira.
Libanske vlasti upozoravaju da veliki broj ljudskih žrtava i razaranja izazvanih izraelskim napadima dovodi do sve veće potrebe za hitnom humanitarnom pomoći raseljenom stanovništvu.
Istovremeno, prema podacima libanskog Ministarstva poljoprivrede, u izraelskim napadima oštećeno je oko 56.264 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok je uginulo više od 1,8 miliona grla stoke i živine.
Oštećenja su registrovana u 64 sela na jugu Libana, a pogođeni su i sistemi za navodnjavanje, poljoprivredna infrastruktura i objekti za proizvodnju hrane.
Libanske vlasti navode da su razmere štete u poljoprivrednom sektoru velike i da dodatno pogoršavaju humanitarnu situaciju u pogođenim oblastima.
Aragči: SAD se odlučuju za vojnu avanturu svaki put kada se na stolu nađe rešenje
Ministar spoljnih poslova Irana Abas Aragči naglasio je da se Vašington odlučuje za "nepromišljenu vojnu avanturu" svaki put kada se na stolu nađe diplomatsko rešenje.
"Da li je to gruba taktika pritiska? Ili je rezultat 'spojlera' koji je još jednom nasamario predsednika SAD da upadne u još jednu nevolju", napisao je Aragči u objavi na društvenoj mreži Iks.
Prema njegovoj oceni, ishod je isti, bez obzira na uzroke.
"Iranci se nikada ne povijaju pod pritiskom, a diplomatija je uvek žrtva. Takođe, CIA greši. Naši raketni inventar i kapacitet lansirnih sistema nisu na 75 odsto u poređenju sa 28. februarom. Tačna cifra je 120 odsto. Što se tiče spremnosti za odbranu našeg naroda, ona iznosi 1.000 odsto", zaključio je Aragči.
Iran je zaplenio naftni tanker
Iran je zaplenio naftni tanker "Ocean Koi" u Omanskom zalivu usled navodnog pokušaja plovila da poremeti izvoz iranske nafte, objavili su danas iranski državni mediji, pozivajući se na saopštenje vojske.
Kako se navodi, tanker pod zastavom Barbadosa prevozio je iransku naftu i "pokušao je da nanese štetu i poremeti izvoz nafte iskorišćavajući regionalne uslove", prenosi Rojters.
Naftni tanker, koji je pod sankcijama SAD od februara, sproveden je do južne obale Irana i predat je pravosudnim vlastima. Zaplena se dogodila nakon što su se američke i iranske snage sukobile u Ormuskom moreuzu.
Vanredno stanje u libijskoj rafineriji Zavija zbog sukoba u blizini postrojenja
Vanredno stanje proglašeno je u najvećoj funkcionalnoj rafineriji nafte u Libiji nakon što je izbio sukob u blizini postrojenja u gradu Zavija, rekli su danas izvori iz rafinerije za Rojters.
Prema navodima dva inženjera, sukobi su izbili u blizini rafinerije Zavija, koja ima kapacitet prerade od oko 120.000 barela dnevno i povezana je sa velikim naftnim poljem Šarara, preneo je Rojters.
Operater postrojenja, kompanija "Azavia oil refining" je saopštila da je rafinerija potpuno zatvorena, dok su tankeri evakuisani iz luke zbog intenzivnog granatiranja koje je pogodilo više delova kompleksa.
Za sada nema zvaničnih informacija o odgovornima za sukobe niti o njihovom uzroku.
Lokalna uprava za bezbednost je navela da je reč o "bezbednosnoj operaciji protiv odmetnika".
Rubio u Rimu s Tajanijem i Meloni, razgovori o Iranu
Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Marko Rubio sastao se danas u Rimu sa italijanskom premijerkom Đorđom Meloni i ministrom spoljnih poslova Antonijem Tajanijem, a teme razgovora su bile sukob sa Iranom, bezbednost u Ormuskom moreuzu, jačanje NATO-a i odnosi između Evropske unije i SAD.
Američki državni sekretar prethodno je posetio italijansko Ministarstvo spoljnih poslova, gde je razgovarao sa šefom diplomatije Italije Antonijem Tajanijem.
Prema saopštenju italijanskog Ministarstva spoljnih poslova, teme razgovora su bile rat u Iranu, kriza u Ormuskom moreuzu i inicijative za očuvanje slobode plovidbe, kao i prekid vatre između Libana i Izraela, razoružanje Hezbolaha, budućnost misije UNIFIL u Libanu, rat u Ukrajini, ali i politička tranzicija u Venecueli i na Kubi.
Peking potvrdio da je u Ormuzu napadnut tanker sa kineskom posadom
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova potvrdilo je da je naftni tanker sa kineskom posadom napadnut u blizini Ormuskog moreuza, prenosi Skaj njuz.
Portparol Lin Đian rekao je da nije bilo prijavljenih žrtava kao i da je Peking duboko zabrinut za brodove u tom strateškom plovnom putu.
Prema izveštaju kineskih medija koji je juče objavljen, napad se dogodio u ponedeljak.
Izrael granatira južne delove Irana: Poginuo član libanske civilne odbrane
Izraelska artiljerija trenutno granatira južne delove Libana, uključujući predgrađa El Mansurija i Bjut el Sajade, kao i područja ka obali, saopštila je libanska Nacionalna novinska agencija (NNA).
Prema navodima lokalnih medija, napadi dolaze sa položaja južno od grada Tir dok su izraelske snage, uz podršku vojnih vozila i helikoptera, u zoru pokušale napredovanje ka Bjut el Sajadi, uz intenzivnu artiljerijsku vatru i operacije pretrage u tom području, prenela je Al Džazira.
Tokom prethodne noći, kako navodi NNA, izraelski "upozoravajući udar" bio je usmeren na medicinske timove Libanskog Crvenog krsta i libanske vojske dok su se kretali ka opštini Zibkin.
Timovi su, prema istim navodima, pokušavali da evakuišu ranjene i izvuku tela nakon ranijeg napada, ali su se povukli usled vatre.
Dodatno je navedeno da su izraelske snage izvele i veliku detonaciju u gradu El Kjam.
Libanska civilna odbrana je saopštila da je jedan njen član poginuo u izraelskom vazdušnom napadu na putu Kfarčuba na jugu zemlje, dok se situacija na terenu i dalje ocenjuje kao izuzetno napeta.
Ministarstvo odbrane UAE: Pod udarom smo raketa i dronova
Ministarstvo odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata je u objavi na platformi Iks saopštilo da su "zvukovi koji se čuju širom zemlje rezultat kontinuiranih operacija raketa i bespilotnih letelica".
"Javnost se poziva da ostane mirna i da se pridržava bezbednosnih uputstava koje su izdali nadležni organi", navodi se u saopštenju.
U UAE je se nalazi više američkih baza, ali nije jasno šta je bilo ciljano ovim udarima ili da li je pričinjena bilo kakva šteta.
Cena nafte "brent" premašila 101 dolar zbog novih tenzija SAD i Irana
Cena sirove nafte tipa "brent" porasla je na 101,35 dolara po barelu zbog ponovne eskalacije tenzija između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, javlja Interfaks.
Na londonskoj ICE berzi, julskim fjučersima za "brent" trgovalo se po ceni od 101,35 dolara po barelu, što je rast od 1,29 dolara.
Američka VTI nafta zabeležila je skok cene na 95,86 dolara po barelu.
Rast cena usledio je nakon novih međusobnih optužbi Vašingtona i Teherana o incidentima uprkos važećem primirju.
Snimak lansiranja raketa ka američkim brodovima
Revolucionarna garda objavila snimke lansiranja raketa i dronova ka američkim ratnim brodovima.
Bahrein i SAD predložili rezoluciju SB UN o bezbednosti Ormuskog moreuza
Bahrein i Sjedinjene Američke Države predstavili su Savetu bezbednosti UN nacrt rezolucije o situaciji u Ormuskom moreuzu, uz podršku Kuvajta, Katara, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Predlog rezolucije usledio je dan nakon zatvorene sednice Saveta bezbednosti povodom raketnih i bespilotnih napada na UAE, za koje je Iran negirao odgovornost, navedeno je u saopštenju objavljenom na sajtu UN.
Nacrt rezolucije poziva Iran da odmah obustavi napade i pretnje trgovačkim brodovima u moreuzu, kao i postavljanje mina i, kako se navodi, ilegalnu naplatu putarina.
Američki ambasador u UN Majk Volc ocenio je da je sloboda plovidbe temelj globalne trgovine i upozorio je na to da bi ugrožavanje prolaza kroz Ormuski moreuz moglo da ima posledice po svetsku ekonomiju.
Ambasador Bahreina pri UN Džamal Fares Alrovajei rekao je da je očuvanje bezbednosti i otvorenosti Ormuskog moreuza od ključnog značaja za stabilnost regiona i svetsku ekonomiju, ističući potrebu za "kolektivnom akcijom".
CENTCOM: Uzvratni napadi na iranske brodove i lokacije
Američka vojska izvela je uzvratne udare na Iran, i to na lokacije za koje je navela da su odgovorne za napade na američke snage u okviru "neisprovociranih neprijateljstava Teherana", saopšteno je iz američke Centralne komande (CENTCOM).
"CENTCOM je eliminisao sve dolazne pretnje i ciljao iranske vojne objekte odgovorne za napad na američke snage, uključujući mesta za lansiranje raketa i dronova, lokacije za komandovanje i kontrolu, kao i obaveštajne, nadzorne i izviđačke čvorove", navodi se u saopštenju CENTCOM-a.
Prema saopštenju, američke snage pokrenule su napad nakon što je Iran navodno lansirao više raketa, dronova i malih čamaca dok su tri razarača američke mornarice prolazila kroz Ormuski moreuz, prenosi RTS.
Iranski mediji potvrdili: Napadnuta tri američka razarača kod Ormuskog moreuza
Tri američka razarača u blizini Ormuskog moreuza napadnuta su u toku noći raketama i dronovima iranske mornarice, preneo je Tasnim, pozivajući se na obaveštene izvore.
Prema navodima izvora, američki razarači povukli su se ka Omanskom moru nakon napada, koji su izvedeni raketama i, kako se navodi, samoubilačkim dronovima.
Si-Bi-Es njuz je preneo da su meta napada bili razarači USS Truxton, USS Mason i USS Rafael Peralta, dok su SAD, prema istom izvoru, izvele udare na dve iranske luke u blizini moreuza, prenosi Tanjug.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je rano jutros da primirje između SAD i Irana ostaje na snazi nakon što su dve strane razmenile vatru protekle noći u Ormuskom moreuzu.
"Tri američka razarača svetske klase su upravo prošla, veoma uspešno, kroz Ormuski moreuz, pod vatrom. Nije pričinjena nikakva šteta tim razačarima, ali je velika šteta naneta iranskim napadačima. Oni su potpuno uništeni zajedno sa brojnim malim brodovima, koji se koriste kao zamena za njihovu u potpunosti obezglavljenu mornaricu", napisao je Tramp na svojoj mreži Trut soušl.