"Volstrit džornal": Neočekivani manjak, tenkovi ne stižu u Ukrajinu uprkos obećanjima saveznika

Ispostavlja se da, kao i u slučaju municije i teške artiljerije, članice Severnoatlantskog saveza u ovom trenutku imaju mnogo manje operativnih tenkova kojima raspolažu nego što su mislili

Pošto je Nemačka u januaru napokon podlegla pritisku svojih NATO saveznika i dozvolila im da snabdeju ukrajinske snage tenkovima nemačke proizvodnje, samo je ona iz cele Evrope zaista i pristala da pošalje značajan kontingent ovih oklopnih vozila na front, otkriva "Volstrit džornal".

Nespremnost evropskih saveznika da ispune ranije rečeno uprkos intenzivnom lobiranju iz Berlina poslednjih dana izaziva sumnju da dovoljan broj tenkova uopšte može da stigne u Ukrajinu na vreme, to jest pre očekivane ruske ofanzive.

"Takođe, to stavlja nemačku vladu u nezgodnu poziciju koju je nastojala da izbegne: ona postaje jedini dobavljač velikog kontingenta glavnih borbenih tenkova zapadne proizvodnje za Ukrajinu", piše "Volstrit džornal".

Iznenadne sumnje Evrope u vezi sa snabdevanjem Ukrajine tenkovima otkrivaju da, kao i u slučaju municije i teške artiljerije, članice Severnoatlantskog saveza imaju manje operativnih tenkova kojima mogu da raspolažu u ovom trenutku nego što se računalo.

"Činjenicu da ima tako malo operativnih borbenih tenkova i da su toliko nekompatibilni jedan s drugim, treba shvatiti kao signal za uzbunu u Evropi", rekao je bivši visoki zvaničnik za odbranu u nemačkoj vladi a sada viši saradnik u Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji Niko Lange.

Britanija i Francuska, koje imaju najveće oružane snage među evropskim saveznicima u NATO-u, imaju po oko 220 tenkova, ali je nejasno koliko ih je zaista spremno za borbu, pokazuje onlajn baza podataka "Global fajerpauer".

Nemačka poseduje sličan broj tenkova, a podaci tamošnje vlade pokazuju da manje od polovine njih može biti raspoređeno, jer je ostalima potrebna popravka.

Nasuprot tome, Rusija je započela rat sa više od 12.000 tenkova, dok ih je Ukrajina imala skoro 2.000.

U evropskim zalihama "na papiru" ima više od 2.000 tenkova "leopard 2", ali se osim Berlina samo Varšava do sada obavezala da pošalje bilo koji od njih u Kijev, zajedno sa 60 drugih tenkova baziranih na starim sovjetskim modelima.

"Nemačka će verovatno morati da da najveći doprinos evropskoj inicijativi za tenkove, jer ima najveće zalihe u vlasništvu industrije i oružanih snaga među zemljama koje žele da učestvuju", izjavila je Mina Alander iz Finskog instituta međunarodnih poslova.

Većina evropskih zemalja "ili nema dovoljno tenkova za početak – Danska ima samo 44 tenka 'leopard 2', a Holandija 18 koje iznajmljuje od Nemačke, ili ima ograničenja zbog sopstvenih potreba, kao u slučaj Finske sa njenom dugom granicom s Rusijom", zaključila je Alanderova za "Volstrit džornal".