Veliki donatori Republikanske stranke, američki milijarderi iz raznih sfera biznisa, najavljuju ovih dana da neće podržati kandidaturu Donalda Trampa za predsedničke izbore 2024. godine i sugerišu da žele da vide novo lice u izbornoj trci. Možda guvernera Floride Rona Desantisa.
Dve velike konzervativne donatorske grupe, jedna čiji su osnivači milijarderi Čarls Koh i njegov pokojni brat Dejvid i anti-poreski "Klub za rast" nagovestili su prethodnih dana da žele da vide drugog republikanskog kandidata za predsednika umesto Trampa u izbornoj trci sledeće godine, piše "Blumberg".
"Amerikanci za prosperitet", podržani od strane organizacije koju je osnovao Koh, saopštili su da su "Amerikanci pokazali spremnost da nastave dalje" ka novom lideru 2024. godine, a sličnog je mišljenja i "Klub za rast".
Trampov portparol, Stiven Čeung odgovorio je klubu da su "podržali 24 kandidata tokom međuizbora i izgubili 25 odsto njih, dok je s druge strane, predsednik Tramp pobedio u 233 izborne trke od 253".
Takve izjave u javnosti mogu da pošalju signal drugim donatorima da ostanu po strani ili mogu da ohrabre Trampove moguće izazivače. Za sada, Tramp je jedini koji je najavio predsedničku kandidaturu, iako se očekuje da guvernerka Južne Karoline Niki Hejli objavi svoju 15. februara.
Jedna od velikih donatora, Mirijam Adelson sastala se sa Trampom nedavno u njegovoj rezidenciji Mar-o-Lago kako bi mu stavila do znanja da ne želi da učestvuje u predizbornim aktivnostima u stranci, navodi se u tekstu uz pozivanje na dva izvora koja su bila prisutna na sastanku. To je među najvećim gubicima za Trampa, jer je 2020. Adelson donirala 90 miliona dolara njegovom komitetu za političke akcije.
Njujorški milijarder Džon Kacimatidis rekao je da će se za sada suzdržati od toga da podrži bilo koga dok situacija ne bude malo jasnija. On je bio otvoreni Trampov pristalica 2020. i donirao je za njegove političke aktivnosti stotine hiljada dolara.
Poznati donatori republikanaca, poput Kena Grifina iz "Citadela" i Stivena Švarcmana iz "Blekstoun Ink" grupe već su odlučili da ne podrže Trampa.
Talas nezadovoljstva među donatorima, gotovo sinhronizovan, možda je podstaknut ne tako sjajnim rezultatima na novembarskim međuizborima prošle godine, kada republikanci nisu odneli tako ubedljivu pobedu kakva se, barem u javnosti, očekivala, navodi se u članku.
U tekstu se dodaje i da Ron Desantis postaje sve popularniji u odnosu na bivšeg predsednika i da bi ga u potencijalnim direktnim izborima pobedio sa 53 odsto podrške, prema anketi koju je među glasačima republikanaca obavio Univerziteta Monmut. Isto istraživanje, međutim, beleži da ispitanici upitani koga bi želeli da vide kao predsedničkog kandidata, obojici daju po 33 odsto podrške.
Ne treba zaboraviti da su tu i Trampovi spoljnopolitički stavovi, koji se u tekstu ne pominju, poput onog da bi za 24 sata završio rat u Ukrajini i da slanje tenkova ovoj zemlji može dovesti do nuklearnog rata.
Očigledno da su takve njegove izjave nedovoljno ubedljive ili možda u suprotnosti sa onim što želi milijarderska i milionerska Amerika, iz koje mu sada, jedna za drugim, zatvaraju vrata za donacije. Konačno, za nekoliko američkih kompanija, poput "Nortrop Gramana", "Lokid Martina", "Dženeral dinamiksa", koje proizvode naoružanje, posao cveta, a akcije su im porasle i do 30 odsto.
Baš ovih dana, poslanici Predstavničkog doma SAD predstavili su rezoluciju kojom pozivaju Vašington da prekine slanje pomoći Ukrajini i pozivaju sve strane na mirno rešenje sukoba. Dokument u koji je "Foks njuz" imao uvid potpisalo je deset poslanika na čelu sa republikancem Metom Gecom, i iako on gotovo izvesno neće biti usvojen, barem je politička poruka poslata.
"Blumberg" izdvaja još jedan Trampov adut, strahujući da ga povlačenje "krupnih zverki" možda neće omesti u izbornoj trci.
Tramp je, kako se navodi, razvio sofisticiranu mrežu prikupljanja donacija koja je imuna na uticaj krupnih donatora. Od kako je postao kandidat 2015. godine, prikupio je 1,2 milijarde dolara od pristalica koje su dale 200 dolara ili manje, delimično zahvaljujući prodaji brendirane robe poput crvenih kačketa sa prepoznatljivim Trampovim sloganom: "Učinimo Ameriku ponovo velikom".
Iako nije bio ni na jednom glasačkom listiću, u izbornom ciklusu prošle godine uspeo je da skupi 180 miliona dolara, što je izazvalo nezadovoljstvo među delom republikanaca da preusmerava novac koji je potreban za tesne izborne trke.
To što se veliki donatori i dobro organizovane političke grupe okreću od njega odraz je zabrinutosti njegove stranke, ali ne znači da će biti dovoljno da bi se zaustavio Tramp, a ako postane republikanski kandidat ponovo, verovatno će ga ponovo podržati, smatra Rik Vilson, suosnivač antitrampovske grupe "Projekat Linkoln".
"Mislim da je Tramp veoma pametan čovek, ali stvara sebi neprijatelje svakog dana. To ne volim kod njega. Ja se trudim da stvaram nova prijateljstva, a ne neprijatelje", iskren je njujorški milijarder "suzdržani" Džon Kacimatidis.