Bivši saradnik španskog premijera osuđen na 24 godine zatvora zbog korupcije

Hoze Luis Abalos je primao mito za javne ugovore tokom pandemije kovida, što je nanelo udarac Pedru Sančezu

Vrhovni sud Španije osudio je bivšeg ministra saobraćaja Hosea Luisa Abalosa na 24 godine zatvora zbog primanja mita za javne ugovore za sanitarnu opremu, kao što su maske za lice, tokom pandemije kovida.

Abalosov pomoćnik, Koldo Garsija, osuđen je na 19 godina zatvora u suđenju koje je jedan od nekoliko skandala koji su potresli vladu Pedra Sančeza poslednjih meseci.

Slučaj se smatra posebno štetnim za Sančeza jer je Abalos bio njegov čovek od poverenja dugi niz godina, piše "Gardijan".

Izricanje presude dolazi dva dana nakon što je poseban sud presudio da u slučaju Sančezova supruge, Begonje Gomez, koja se suočava sa optužbama za korupciju i trgovinu uticajem, postoji rizik od bekstva i da mora da preda svoj pasoš.

Gomezova čeka suđenje zbog optužbi da je iskoristila svoj uticaj kao supruga premijera da obezbedi sponzore za univerzitetski master kurs koji je vodila i da je koristila državna sredstva da plati svom asistentu za pomoć u ličnim stvarima. Slučaj je pokrenula žalba desničarske grupe za pritisak "Manos limpijas" (Čiste ruke).

Sančez nije imenovan ni u jednom od slučajeva, ali se njegovom bratu Davidu sudi zbog navoda da mu je veće grada Badahoza koje su predvodili socijalisti 2017. godine, kada je njegov brat bio nacionalni lider stranke, ali još uvek nije bio premijer, dodelilo posao.