Svet

Rubio opet o Kubi: Udar na vojni konglomerat "Gaesa"

Američki državni sekretar označio je vojni konglomerat "Gaesa" kao glavni kanal za antiameričku subverziju i špijunažu
Rubio opet o Kubi: Udar na vojni konglomerat "Gaesa"Getty © Anna Moneymaker / Staff

Situacija na Kubi se pogoršava, jer korumpirani, brutalni i antiamerički komunistički režim na ostrvu nastavlja da daje prioritet sopstvenoj potpunoj kontroli u odnosu na slobodu, mogućnosti i osnovno blagostanje kubanskog naroda, izjavio je danas američki državni sekretar Marko Rubio.

Prema njegovim rečima, kubanski vojno kontrolisani konglomerat "Gaesa" uporno služi kao glavni vektor eliti režima za krađu malobrojnih resursa ostrva, preusmeravajući ih na represiju, antiameričku subverziju i špijunažu, umesto na škole, elektrane i osnovne potrebe kubanskog naroda.

"Gaesa" je moćni kubanski poslovni konglomerat pod kontrolom tamošnje vojske, koji upravlja ključnim sektorima privrede poput turizma, finansija i spoljne trgovine.

Rubio je saopštio da je danas označio dodatne subjekte mreže "Gaesa" povezane sa premeštanjem novca i fizičke imovine, kao i subjekte odgovorne za eksploataciju kubanskih rezervi minerala i metala radi sticanja nezakonite dobiti.

Američki državni sekretar je upozorio da je svako ko pruža usluge ovim sankcionisanim akterima u opasnosti da i sam bude sankcionisan.

On je naglasio da strane banke i druge kompanije koje pružaju usluge ovim subjektima moraju odmah da zamrznu te aktivnosti.

image
Live