Sjedinjene Američke Države su razvile lasersko oružje koje je uspešno ispitano u okviru sistema protivvazdušne odbrane "Zlatna kupola", izjavio je američki ministar odbrane Pit Hegset.
"Današnji prvi veliki test Zlatne kupole za Ameriku (GDA) je bio u potpunosti uspešan, a bila mi je čast da mu prisustvujem lično", napisao je Hegset na Iksu.
On je naveo da je sistem "Dinamične odbrane i autonomnog poražavanja" (DDAD) upotrebio energetsko oružje da "samostalno i bez greške identifikuje, cilja i eliminiše niz nadolazećih pretnji", među kojima su bili dronovi i krstareće rakete.
Zlatna kupola je "stvarna, moćna, i na putu" da bude izgrađena na vreme, rekao je Hegset.
Pentagon još nije objavio zvanično saopštenje o testu.
Američki predsednik Donald Tramp je naredio izgradnju novog sistema PVO po povratku u Belu kuću 2025. godine. Koncept se prvobitno zvao "Američka gvozdena kupola" po postojećem PVO sistemu koji koristi Izrael, ali je potom preimenovan.
O samom programu GDA se ne zna mnogo. Hegset je svojevremeno rekao da se razvija u koordinaciji sa postojećim sistemima i komandama, kao i da na njemu radi "Lokid Martin", ali i niz drugih kompanija.
Hegset, koji trenutno lobira da Kongres odobri rekordni vojni budžet od 1,5 biliona dolara, izjavio je da Tramp ostvaruje viziju predsednika Ronalda Regana iz 1980-ih o "Strateškoj odbrambenoj inicijativi" (SDI) koja bi štitila SAD od interkontinentalnih balističkih raketa SSSR-a. Taj takozvani "Rat zvezda" program nije se odmakao dalje od propagande, ali je uticao na postizanje niza sporazuma o ograničenju nuklearnog oružja.
Pentagon je u maju 2025. objavio da će "Zlatna kupola" imati senzore ali i presretačke komponente u orbiti, što je bilo predviđeno i projektom SDI, iako krši niz međunarodnih sporazuma o demilitarizaciji kosmosa.