Niger napustio MKS: "Selektivna pravda" tribunala

Afrička nacija je treća država koja se distancirala od suda

Niger se zvanično povlači iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS) nakon što je optužio tribunal za "selektivnu pravdu", čime je postao treća zemlja koja se distancirala od suda, nakon Filipina i Burundija.

Zemlja je predala pismo UN ranije ove sedmice i tako započela proces povlačenja iz Rimskog statuta, osnivačkog ugovora suda.

"Iako je tribunal izazvao velike nade među ljudima koji cene mir i pravdu, bio je predmet zlostavljanja i eksploatacije", saopštile su vlasti Nigera.

Mali i Burkina Faso su takođe izrazili nameru da napuste MKS. Izlazak Nigera zvanično će stupiti na snagu 12 meseci nakon obaveštenja poslatog UN.