Dolazak suverenista i desno orijentisanih političara na čelo evropskih zemalja jedini je spas za Evropu i eventualno sprečavanje velikog rata, smatra pukovnik u penziji Milan Jolović.
Jolović je u emisiji "Danas na RT" analizirao trenutne odnose između Rusije i Evropske unije i ratnu retoriku zapadnih lidera, koji sve češće najavljuju da bi u sledećih nekoliko godina mogli da započnu sukob većih razmera.
"Dokle god je globalistička elita na čelu u Briselu i u evropskim zemljama, pre svega na čelu Velike Britanije, Francuske i Nemačke, neće biti mira na prostoru Evrope", rekao je Jolović.
"Nažalost, vidimo da sve ide ka jednoj velikoj eskalaciji. Često citiram Aleksandra Dugina, ruskog filozofa i ideologa kojeg volim da čitam, koji je pre nekoliko meseci rekao da je ovo dečja igra naspram onoga šta nas očekuje", dodao je.
Izbori u Francuskoj sledeće godine, kako ističe, mogli bi da budu reper u kojem pravcu ide Evropa.
"Da li će na čelo Francuske doći globalista ili suverenista. Vidimo da te suverenističke snage na prostoru Evrope žele da razgovaraju sa Rusijom i žele da se to reši na jedan miran način."
Citirajući Henrija Kisindžera, za kojeg tvrdi da je siva eminencija američke politike – kazao je da je za Rusiju neophodno da ima stratešku dubinu i tampon zonu zbog čestih upada na njenu teritoriju – što u ovom slučaju predstavljaju Belorusija i Ukrajina.
Jolović je apostrofirao da je jedini spas za Evropu da na čelo zemalja stignu suverenisti, desno orijentisani političari.
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin izjavio je da bi Zapad rado udario na Rusiju, samo kada bi mogao da izvede napade sa svoje teritorije. Nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske i Vojske Jugoslavije, veruje da Evropa u ovom momentu nije spremna za rat, zbog čega projektuje navodne ruske napade za 2029. i 2030. godinu.
Tada bi, prema njegovim rečima, bili spremni za napad na Rusiju koji bi predvodila Nemačka, koja bi preuzela vodeću ulogu od SAD.
"Sjedinjene Američke Države nikada neće ući u otvoreni rat protiv Rusije, mogu samo da vode proksi rat protiv Rusije. Kao što je celi 20. vek bio ideološki proksi rat između Sovjetskog Saveza i SAD, između ostalog i u Koreji, Vijetnamu, Avganistanu, Centralnoj i Južnoj Americi", istakao je Jolović.
Na forumu "Primakovska čitanja", koji godinama okuplja stručnjake iz celog sveta iz oblasti međunarodnih odnosa i svetske ekonomije, a koji je nazvan po velikom ruskom naučniku i državniku Jevgeniju Primakovu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov poručio je da Rusiju i svet jedino čuva nuklearno oružje od globalnog sukoba.
"Nuklearno oružje se danas koristi kao sredstvo za odvraćanje. Ako analiziramo slovenski pravoslavni gen i anglosaksonski gen, vidimo da je Rusija i danas napadnuta, ali oni znaju da taj slovenski pravoslavni gen neće tako lako iskoristiti nuklearno oružje, pa čak i za odvraćanje, što bi oni uradili. Zamislite hipotetički sada da gore Berlin, Pariz, Vašington... Kakve bi oni mere preduzeli?", upitao je sagovornik i dodao da, ukoliko bi se nuklearno oružje koristilo na strateškom nivou, došlo bi do totalnog uništenja i tu ne bi bilo pobednika.
Govoreći o tome koliko su opasni planovi Velike Britanije da isporuči uranijum Kijevu, Jolović je naveo da mnogi analitičari, čak i oni iz SAD, smatraju da iza sukoba u Ukrajini stoje upravo Britanci.
"Meni je veliki pokazatelj da se na tlu Evrope sprema veliki sukob upravo izlazak Velike Britanije iz Evropske unije i izvlačenje američkih snaga sa prostora Evrope. Naravno da bi isporučivanje uranijuma bilo veoma opasno jer bi oni mogli da naprave neku prljavu bombu ili nuklearno oružje."
Za kraj, napade kijevskog režima na civilne mete, koji su intenzivirani poslednjih sedmica, tumači kao terorističke akte iz nemoći, ali i kao pokušaj da se u širi sukob uvuče i Belorusija.
"Oni tim svojim terorističkim akcijama žele da zamagle situaciju na frontu. Rusi duž čitavog fronta vrše konstantan pritisak. To su ofanzivna dejstva na taktičkom nivou i malo-pomalo zauzimaju teritorije", zaključio je Milan Jolović.