
Špijuni upozoravaju na opasnost od veštačke intelingencije

Globalni moratorijum na korišćenje modela "Fejbl 5" i "Mitos 5" popularne veštačke inteligencije "Klod" izazvao je poteškoće u radu američke Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA), javlja "Njujork tajms".
NSA je zadužena za praćenje komunikacija i koristila je proizvode firme "Antropik" da traži i nalazi ranjivosti u programima za šifrovanje. "Mitos" je bio alatka koju su analitičari smatrali "impresivnom i zastrašujućom" jer je bio toliko dobar, napominje njujorški list.
Tokom preliminarnih testova, "Mitos" je bio u stanju da u roku od samo par sati nađe rupe u državnim mrežama koje su se smatrale izuzetno bezbednim, po rečima jednog zvaničnika, koji je hteo da ostane anoniman.
Kako navodi "Njujork tajms", američka obaveštajna zajednica sve više koristi "Antropikove" modele veštačke inteligencije za analizu podataka, operativno planiranje i kibernetičke operacije.

Ranije ovog meseca, međutim, Bela kuća je izdala direktivu da se pristup "Mitosu" i "Fejblu" ograniči samo na američke državljane, nakon što je "Amazon" otkrio ranjivost u softveru koja bi mogla da dozvoli stranim akterima da hakuju ove modele. Pošto "Antropik" ne kontroliše državljanstvo korisnika, kompanija je odlučila da ukine pristup svima dok se ne postigne dogovor sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa.
Do tog dogovora još nije došlo.
Neslužbena potvrda da je NSA koristila "Antropikove" proizvode za svoje delatnosti došla je nekoliko dana nakon što su špijunske službe SAD, Velike Britanije, Kanade, Australije i Novog Zelanda (tzv. Pet očiju) objavile zajedničko saopštenje u kojem upozoravaju na rizike upotrebe veštačke inteligencije.
AI sistemi ulaze u vojnu i obaveštajnu upotrebu pre nego što državne institucije mogu da se prilagode njihovim mogućnostima, navodi se u saopštenju. Sve sposobniji AI modeli mogli bi uskoro da omoguće napade na državne institucije i temeljnu infrastrukturu širom sveta, upozorili su špijuni "Pet očiju".



