Zapadni partneri su obećali da će izdvojiti najmanje 375 miliona evra za obnovu energetske infrastrukture Ukrajine, izjavio je ministar energetike te zemlje Denis Šmigalj, prenose RIA Novosti.
"Najmanje 375 miliona evra za obnovu energetske infrastrukture i nove uplate u Fond za podršku energetici – to su rezultati energetskog 'Ramštajna' u Gdanjsku. Nakon sastanka, partneri su najavili dodatnu pomoć ukrajinskom energetskom sektoru", napisao je on na Telegramu.
Prema njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države obećale su 175 miliona dolara, Švedska 137 miliona evra, Norveška 77 miliona evra, Estonija 2,12 miliona evra, Litvanija 4 miliona evra, a Island 550 hiljada evra.
"Ukupan obim nepokrivenih potreba trenutno premašuje 650 miliona evra. Najveći deo odnosi se na obnovu i popravku oštećenih energetskih objekata – 295 miliona evra", dodao je Šmigalj.
Ministar energetike Ukrajine ranije izjavio da je u ukrajinskom energetskom sektoru na snazi režim vanrednog stanja. U maju je predsednik Ukrajinskog saveza potrošača komunalnih usluga Oleg Popenko upozorio da bi tokom leta, u uslovima visokih temperatura, restrikcije električne energije u Ukrajini mogle da traju od šest do osam sati dnevno.
U Gdanjsku se 25. i 26. juna održava međunarodni skup "Konferencija o oporavku Ukrajine 2026".
Skup zajednički organizuju Kijev i Varšava. Kako su najavile poljske vlasti, na konferenciji bi trebalo da učestvuju najviši zvaničnici Poljske i Ukrajine, uključujući Vladimira Zelenskog, kao i vodeći predstavnici poslovne zajednice. Premijer Poljske Donald Tusk ranije je najavio da je tokom ovog događaja planirano potpisivanje oko 200 komercijalnih sporazuma.