Promene kursa zapadnoevropskih lidera prema Rusiji neće biti, smatra Ljuban Karan, potpukovnik KOS-a u penziji i dodaje da će taj kurs biti sve agresivniji i trajaće sve dok "ne padnu" lideri tih zemalja, dok ne dođe do njihove smene.
On je u emisiji "Danas na RT" televizije RT Balkan naveo da ne zna nijednu zapadnu zemlju u kojoj je vlast stabilna, da se suočavaju sa velikim ekonomskim problemima, problemima sa migrantima, fabrike se zatvaraju.
"Problemi su tako veliki da oni prozivanjem Rusije kako navodno hoće da ih napadne, zapravo pokušavaju da odvuku pažnju na drugu stranu i da situaciju u svojoj zemlji stave u drugi plan", naveo je Karan.
Ukazao je da su SAD su izašle iz "proksi rata" u Ukrajini, gde je oko 30 država u antiruskom frontu, gde je "proksi rat" dobrog dela EU i NATO-a protiv Rusije preko ukrajinskih leđa.
"Tramp se praktično izvukao iz tog rata, on sada više ne daje donacije Ukrajini u oružju i drugim sredstvima, već to naplaćuje evropskim državama i one to predaju Ukrajini. U isto vreme imamo situaciju da su SAD podnosile pola troškova oko sukoba u Ukrajini. Sada je to palo sve na Evropu. Vidimo sada evropske lidere, koji su došli na rusofobiji na vlast, kako ohrabruju sami sebe da će nešto uraditi", naveo je Karan.
To ohrabrivanje vidi u agresivnoj propagandi, kako sami sebe ohrabruju, lažu, prave pogrešne procene da će sada vojno prinuditi Rusiju na neke stvari zato što su odobrili Ukrajini da ide sa raketama i dronovima daljeg dometa. Ukazao je kako se agresivnom propagandom stvara lažnu sliku da Ukrajina stiče neku prednost na frontu.
"Javljaju se zapadni lider koji prikazuju stvari koje nisu tačne. Najveći neprijatelj Ukrajine su oni koji je forsiraju da ide u samoubilačke akcije. Ko je verovao da će Zelenski da preti Belorusiji. To je bilo nezamislivo. Vidimo da je sastanak G7 promenio njegovu retoriku", naveo je gost televizije RT Balkan.
Podsetio je da je američki predsednik Donald Tramp naterao Evropu da kupuju američko naoružanje, jača svoje vojske i da finansiraju sukob u Ukrajini.
"Ne verujem da će Tramp promeniti taj stav i krenuti u ovaj rat. On je prvi shvatio da ovaj rat mora da se završi, da moraju da se uzmu u obzir bezbednosni zahtevi velike sile (Rusije). Sve Trampove predloge su minirale evropske države, a čini mi se da su najagresivniji Britanci. Njihovoj politici ne možete da vidite smisao i kraj", rekao je Karan.
Ukazao je i da Zelenski pokušava da sukob proširi na još neke zemlje, a kao mogući cilj za to proširenje vidi Moldaviju.
"Zelenski sada pokazuje još nešto, što može i Rusiju da blokira u pokušajima pregovora. Jedan od uslova Rusije je bio denacifikacija Ukrajine. Zelenski sada ponovo ide sa fašističkim metodama dizanja borbenog morala. Jedinicama daju nazive zločinaca iz Drugog svetskog rata, sahranjuju fašističke lidere.... Sve je to prst u oko Rusiji. Zelenski kao da je pod ucenama da mora da održava taj rat, pa čak i da ga proširuje", naglasio je Karan.
Inače, Aleksandar Pastuhov, stručnjak Spoljne obaveštajne službe Rusije je na Međunarodnom pravnom forumu u Sankt Peterburgu rekao da Zapad pogrešno tumači uzdržanost Rusije kao slabost, zbog čega je neophodno zakonski predvideti odgovor na takve neprijateljske težnje.
Situacija na Kosovu i Metohiji
Govoreći o situaciju na Kosovu i Metohiji Karan je rekao da hapšenja Srba i zabrane rada institucija imaju jedan cilj, a to je tihi egzodus, tiho etničko čišćenje Srba, kao i da međunarodna zajednica zdušno u tome pomaže Prištini.
"KFOR je misija UN koja treba da obezbedi miran život svima. Oni su dozvolili formiranje i vojske i policije na Kosovu i Metohiji. Oni će u jednom momentu reći kosovske institucije su spremne da preuzmu odgovornost. Turski general vodi KFOR u dva mandata, a turska naoružava tzv. Kosovo, prave fabriku dronova. To su podvale", naveo je Karan.
Trojni vojni savez Prištine, Tirane i Zagreba vidi kao način da Priština uđe pod zaštitu NATO-a ili da uđe u NATO.
"Stvoren je antisrpski vojni saveza, gde su dve NATO države prigrlile deo srpske teritorije i ušle u vojni savez. To je ideja koja datira 2022 godine gde se grupa stručnjaka za Balkan, u stvari albanski lobisti, sastala na američkom Univerzitetu Džon Hopkins i tamo napravili novu strategiju za Balkan i nazvali je 'strategija konvergencije'. U toj strategiji osnovni cilj je dovesti Srbiju da razgovara ili pregovara sa tzv. Kosovom kao članicom NATO pakta. Sve ovo što se dešava ide ka tom cilju – da tzv. Kosovo uđe ili pod zaštitu NATO pakta ili da direktno uđe u NATO. To je ozbiljan antisrpski projekat", zaključio je Karan.