Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je već otpočela "nova velika ruska ofanziva na Ukrajinu, "skoro godinu dana nakon što je Moskva započela rat".
On je naveo da se ne vidi "nikakav znak" da se predsednik Rusije Vladimir Putin priprema za mir, prenosi Rojters.
"Vidimo da predsednik Putin i Rusija i dalje žele da kontrolišu Ukrajinu. Vidmo kako šalju više trupa, oružja i kapaciteta", rekao je Stoltenberg.
Generalni sekretar Alijanse dodao je da NATO planira da poveća planirane zalihe municije u skladištima, koja su ispražnjena zbog rata u Ukrajini.
"U ratu u Ukrajini troše se ogromne količine municije, što opterećuje našu odbrambenu industriju. Moramo povećati proizvodnju i investicije u naše proizvodne kapacitete", rekao je Stoltenberg i poručio da će NATO biti uz Ukrajinu koliko god bude bilo potrebno.
On je najavio da će na predstojećem dvodnevnom sastanku ministri odbrane zemalja članica razgovarati o slanju aviona Ukrajini.
"Sada se razgovara i o pitanju slanja aviona i očekujem da će o tome biti reči na sutrašnjem sastanku u Briselu", rekao je Stoltenberg i dodao da je Ukrajini, kao zemlji koja je na udaru Rusije, potrebna hitna podrška u vidu borbenih aviona, kao i naoružanja na zemlji.
On je naglasio da ako bi zemlje članice NATO-a poslale avione u Ukrajinu, to ne bi značilo da je NATO ušao u konflikt.
Priprema za sukob od 2014. godine
Jens Stoltenberg je priznao da se NATO pripremao za sukob u Ukrajini od 2014. godine i naveo da je Alijansa tada počela sa najozbiljnijim jačanjem vojnih kapaciteta.
"Godina sukoba u Ukrajini nije dovela do fundamentalne promene NATO-a. Alijansa se za ovo pripremala od 2014. godine", naveo je Stoltenberg i dodao da sukob nije počeo u februaru prošle godine, nego 2014. godine.
Istakao je da je sukob u Ukrajini samo pokazao značaj NATO-a i da je pre skoro devet godina započeta adaptacija Alijanse.
"Od 2014. godine smo povećali broj pripadnika Snaga za brzo reagovanje, broj vojnih vežbi. Prvi put posle mnogo godina podigli smo troškove za odbranu", naveo je Stoltenberg.
Dugoročni cilj - jača ukrajinska vojska
NATO mora da obezbedi vojsci Ukrajine sredstva koja će joj omogućiti da efikasno radi na odvraćanju i odbrani nakon završetka sukoba, poručio je generalni sekretar Alijanse.
Kada je reč o eventualnim pregovorima "o bezbednosnim garancijama za Ukrajinu", naveo je da NATO može da bude deo međunarodnih pregovora.
Poručio je da neće da priča o okviru tih pregovora, ali da su međunarodni sporazumi u kojima bi NATO članice bile garanti - apsolutno mogući.