Više ljudi umire zimi: Kako Amerikanci vide toplotni talas u Evropi

Američki ministar energetike osvrnuo se na rekordno visoke temperature u Evropi

Američki ministar energetike Kris Rajt imao je poruku za Evropu koja se ove nedelje "kuva" pod rekordnim toplotnim talasom: Prestanite da kukate.

"Uvek više ljudi umire zimi nego leti, jer je hladnoća mnogo veći ubica od vrućine", rekao je ove nedelje u video obraćanju na konferenciji Alijanse za odgovorno građanstvo, okupljanju uticajnih konzervativnih ličnosti, od kojih mnoge osporavaju činjenice o klimatskim promenama.

Rajt se osvrnuo na smrtne slučajeve među Evropljanima u zimu 2022. godine kada su cene energenata dramatično skočile pošto je EU pokušala da "kazni" Rusiju za specijalnu operaciju u Ukrajini, rekavši da su posledice toga bile "razarajuće". Nekako je zaboravio toplotni talas iz 2022. godine koji je ubio više od 60.000 ljudi na Starom kontinentu, piše "Politiko".

Ovo nije prvi put da je Rajt opisao hladne temperature kao veću opasnost od vrućine. Nedovoljno grejanje je ubica tokom zime – u Evropi smrtni slučajevi od hladnoće trenutno premašuju broj smrtnih slučajeva od vrućine u odnosu 8 prema 1. Ali vrućina je akutna – i rastuća – pretnja stanovništvu, jer klimatske promene intenziviraju i produžavaju smrtonosne toplotne talase, ubivši desetine hiljada ljudi širom Evrope u poslednjoj deceniji.

U SAD, vrućina je najveći ubica povezan sa vremenskim uslovima, veći od hladnoće.

Rajtovi komentari usledili su dok su junske temperature dostigle nove visine u Londonu i drugim delovima Evrope, regionu koji se zagreva dvostruko brže od globalnog proseka i nema široko rasprostranjenu klimatizaciju.

Toplotni talas je primorao škole da se zatvore, poremetio saobraćaj i opteretio snabdevanje električnom energijom. Nekoliko događaja oko Londonske nedelje klimatskih akcija, vodećeg gradskog klimatskog događaja, otkazano je zbog sparnih uslova, uključujući i događaj o tome kako se nositi sa ekstremnom vrućinom. Oko 40 ljudi se udavilo u Francuskoj pokušavajući da se rashlade.

Žarka vrućina podseća na vreline sa neobičnim temperaturama u SAD ranije ove godine. Ali politički odgovori u Evropi i Americi su suprotni kao zima i leto.

Kako je rat u Iranu smanjio snabdevanje energentima širom sveta, Evropa je udvostručila svoje obećanje da će preći sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije. Ali je takođe pod pritiskom Trampove administracije da kupuje više američkog tečnog prirodnog gasa (LNG). Predsednik Donald Tramp često kritikuje evropske lidere zbog ulaganja u ono što on naziva "gubitničkim" energijama, kao što su energija vetra i sunca.

"Shvatite klimatske promene onakvima kakve jesu: sporo razvijajući fenomen koji će se na kraju rešiti boljim tehnologijama. Najveći pokretač igle danas je prirodni gas", rekao je Rajt.

U suštini, SAD govore Evropi da se ne brine o klimatskim promenama, čak i dok kontinent pati od njihovih posledica. I da se prebace na klima uređaje (koji nisu toliko rasprostranjeni u EU) - pod uslovom da koriste fosilna goriva. Američka, naravno.