
Iz Španije upozoravaju: EU da odloži zabranu uvoza ruskog gasa

Direktor španske luke Bilbao Ivan Himenes smatra da bi Evropska unija trebalo da odloži uvođenje zabrane uvoza ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG), piše "Fajnenšel tajms", prenose RIA Novosti.

"Evropska unija bi trebalo da odloži planiranu zabranu uvoza LNG-a, predviđenu za 2027. godinu, ili da prihvati rizik da postane preterano zavisna od Sjedinjenih Američkih Država", navodi njegove reči "Fajnenšel tajms".
Prema podacima luke, Rusija je 2024. godine obezbedila više od tri četvrtine ukupnog uvoza gasa u Bilbao, dok je 2025. godine njen udeo iznosio 48 odsto. Istovremeno, udeo SAD u 2025. godini dostigao je 49 odsto. Međutim, u periodu od januara do maja 2026. godine obim uvoza ruskog gasa u Bilbao ponovo je povećan na 59 odsto, dok je udeo američkog gasa pao na 40 odsto.
"Mislim da sada nije pravo vreme za smanjenje količine gasa koji stiže iz Rusije. Ruski gas je dobrog kvaliteta, a u pogledu cena je obično jeftiniji od gasa koji se isporučuje iz Sjedinjenih Država", istakao je Himenes.
Prema njegovim rečima, smanjenje ruskih isporuka gasa moglo bi da predstavlja ozbiljan izazov za Evropsku uniju, a dok zabrana ne stupi na snagu, evropski uvoznici će, najverovatnije, nastojati da uvezu što veće količine ruskog gasa.
Himenes smatra da će Vašington insistirati na primeni zabrane, jer bi to dovelo do povećanja izvoza američkih energenata u Evropu.
"Tramp će insistirati na tome da se zabrana zadrži, ali mislim da Evropska unija mora biti jača i da razume šta je najbolje za EU sada", zaključio je Himenes.
Evropska unija neće poništiti zabranu uvoza ruskog tečnog prirodnog gasa, iako se Brisel priprema za "dugotrajan" energetski šok koji bi mogao da primora države članice da racionalizuju gorivo, rekao je ranije komesar za energetiku Den Jorgensen.




