Svet

Širi se istraga "Katargejta": Još dvoje evroposlanika umešano u korupcionašku aferu

U nalogu za hapšenje italijanskog evroposlanika Kocolina navode se imena još dvoje njegovih kolega koji su navodno umešani u korupciju i trgovinu uticajem u tom telu
Širi se istraga "Katargejta": Još dvoje evroposlanika umešano u korupcionašku aferuwww.globallookpress.com © IMAGO/Dwi Anoraganingrum

Belgijska istraga o navodnoj korupciji i kupovini uticaja u Evropskom parlamentu (EP) od strane Katara i Maroka proširena je, piše "Politiko", pozivajući se na naloge za hapšenje u koje je imao uvid.

Evroposlanice Marija Arena i Alesandra Moreti povezane su sa istragom belgijskih vlasti, piše u nalogu za hapšenje italijanskog evroposlanika Andree Kocolina, koji je prošle nedelje uhapšen na osnovu optužbi za korupciju, pranje novca i učešće u kriminalnoj organizaciji.

Prema navodima iz tog dokumenta, Arena i Moretijeva su, zajedno sa Kocolinom i nedavno uhapšenim belgijskim evroposlanikom Markom Tarabeljom, bile članice četvoročlane grupe optužene koja je sarađivala sa nekadašnjim evroposlanikom Antoniom Pancerijem, navodnom vođom te kriminalne organizacije koji je nedavno postigao dogovor sa belgijskim tužiocima.

Korupcionaški skandal potresa Evropski parlament od kada su decembra prošle godine belgijske vlasti otvorile istragu o navodnoj kupovini uticaja u tom telu. Više evroposlanika je optuženo za primanje poklona i novčanih nadoknada od predstavnika Katara i Maroka u zamenu za povoljan tretman u EP.

Afera "Katargejt" je posebno teško pogodila Progresivni savez socijalista i demokrata, vodeću grupaciju partija levog centra u Evropskom parlamentu, čiji su članovi bili Tarabelja, Kocolino i doskorašnja potpredsednica EP Eva Kaili, čijim je hapšenjem čitav skandal i započeo.

Nalog za hapšenje u koji su novinari "Politika" imali uvid ukazuje da je u Evropskom parlamentu postojala izuzetno kompleksna korupcionaška mreža.

U jednom primeru navedenom u nalogu piše da su, krajem 2021. godine, Arena i Moretijeva postupili po instrukcijama Pancerija tokom sastanka o mogućoj rezoluciji parlamenta o Kataru. Panceri, koji u tom trenutku više nije bio član EP i nije prisustvovao sastanku, davao je uputstva svojim bivšim saradnicima u pokušaju da utiče sa sadržaj rezolucije.

Plan i identiteti četvorke koja je bila uključena u nelegalne aktivnosti otkriveni su u SMS porukama koje je Panceriju poslao njegov nekadašnji pomoćnik Đuzepe Meroni, koji je u tom trenutku i dalje radio za grupu Socijalista i demokrata. Panceri je prošlog meseca priznao krivicu i prihvatio da sarađuje sa istražnim organima u zamenu za smanjenu kaznu.

"Katar je rešen", napisao je Meroni svom šefu u jednoj od poruka. Nakon sastanka, Panceri je izveštaj primio od Arene, kao i od Frančeska Đorđa, još jednog svog nekadašnjeg pomoćnika, koji je u tom trenutku radio za Kocolina. Đorđo, koji je inače nevenčani suprug nedavno uhapšene Eve Kaili, i sam se trenutno nalazi iza rešetaka.

"Mogu samo da kažem da je reč o legalnoj razmeni informacija, koja predstavlja standardnu političku aktivnost u Parlamentu", rekao je Meroni odgovarajući na "Politikov" zahtev za komentar.

Moretijeva je, sa druge strane, u potpunosti negirala optužbe. "Nikada nisam pratila instrukcije gospodina Pancerija, niti je bilo pregovora u vezi sa rezolucijom u decembru 2021. godine", rekla je ona.

Za razliku od Kocolina i Tarabelje, vlasti od EP nisu zatražile da ukine Arenin i Moretijin pravni imunitet, što je neophodno za nastavak istrage.

image