Svet

Bajden godišnjicu Specijalne vojne operacije dočekuje u Poljskoj

Najavljeni sastanci sa predsednikom Dudom, ali i liderima drugih zemalja Centralne i Istočne Evrope
Bajden godišnjicu Specijalne vojne operacije dočekuje u Poljskojwww.globallookpress.com © www.imago-images.de

Predsednik Sjedinjenih Američkih Džozef Bajden obeležiće godišnjicu početka ruske specijalne vojne operacije u Varšavi, na istom mestu gde je godinu dana ranije, nakon posete ukrajinskim izbeglicama, poručio da ruski predsednik Vladimir Putin "ne može da ostane vlasti".

Američki lider je tokom poslednjih godinu dana predvodio široku koaliciju zemalja koje su podržale Ukrajinu u sukobu sa Rusijom, a prošlog decembra ugostio je i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog u Beloj kući.

Njegova pozicija, ipak, nije toliko snažna kao što je to bio slučaj početkom prošle godine, između ostalog i zbog činjenice da republikanci, koji su zapretili da Ukrajini neće pružiti bezuslovnu podršku, sada kontrolišu većinu u Predstavničkom domu Kongresa.

"Bajdenovo vođstvo je u Evropi stvorilo zavisnost od Sjedinjenih Američkih Država, koja će naterati mnoge (u Americi) da se zapitaju koliko bi mi trebalo da budemo posvećeni u slanju vojne pomoći Ukrajini", rekao je saradnik "Karnegi centra za međunarodni mir" Aron Dejvid Miler za "Hil".

Portparol Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je da Bajden u Poljskoj planira da pošalje "snažnu poruku solidarnosti".

Bajden bi u Varšavu trebalo da stigne u utorak, gde će se sastati sa poljskim predsednikom Andžjeom Dudom, pre nego što će održati govor u kom će "nedvosmisleno naglasiti da će SAD Ukrajinu podržavati koliko god bude potrebno", rekao je portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.

Američki predsednik će se u sredu sastati sa liderima "bukureštanske devetorke", odnosno zemalja članica tzv. istočnog krila NATO-a: Poljske, Češke, Slovačke, Mađarske, Estonije, Letonije, Litvanije, Bugarske i Rumunije.

Kirbi je rekao da je planirano da Bajden poseti samo Varšavu, što isključuje mogućnost da bi on u nekom trenutku mogao da se zaputi na istok i poseti ukrajinsku teritoriju. Očekuje se i da će se američki predsednik zahvaliti Poljskoj na podršci koju je pružila Kijevu, ali i na tome što je udomila više od milion ukrajinskih izbeglica, prenosi "Hil".

"Poslednji put kada je bio u Varšavi, on je išao da se rukuje sa izbeglicama. On je narodni čovek, ja mislim da se on bolje oseća na prvim linijama fronta u Varšavi nego dok pije vino sa elitama u minhenskim hotelskim sobama", zaključuje Kirbi o preferencijama svog osamdesetogodišnjeg šefa.

Bajdenova administracija se prošlog meseca obavezala da će Ukrajini poslati 31 tenk "M1 abrams", nakon što su u prvi mah tvrdili da to naoružanje Kijevu "ne bi bilo od mnogo koristi", navodi američki portal. SAD su od početka Specijalne vojne operacije Ukrajini poslali vojnu pomoć u vrednosti od oko 24 milijarde dolara.

Nedavna istraživanja javnog mnjenja pokazuju da 48 odsto Amerikanaca podržava nastavak slanja naoružanja Kijevu, u odnosu na 60 odsto koliko ih je podržavalo u maju prošle godine. Kada je reč o slanju američkih budžetskih sredstava, Amerikanci su gotovo savršeno podeljeni: po 38 odsto njih je i "za" i "protiv".

Ukoliko se takvi trendovi budu nastavili, predsednik Bajden bi mogao da postane obazriviji sa svojim izjavama u vezi sa Ukrajinom, navodi "Hil".

image