Kina osmislila rešenje za sukob u Ukrajini: Šta piše u dokumentu koji je napisao Peking

Na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji Peking je najavio objavljivanje dokumenta kojim predlažu rešenje sukoba u Ukrajini

Kina je pripremila dokument o pronalaženju političkog rešenja za sukob Rusije i Ukrajine, a njegovo skoro objavljivanje najavljeno je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.

Ovaj dokument naglašava aktivne napore Pekinga u vođenju mirovnih pregovora između Moskve i Kijeva, a kako je rekao šef kineske diplomatije Vang Ji u Minhenu, sukob stvara još veći haos po globalnu bezbednost i ekonomije.

Dokument će uneti preko potreban zdrav razum za odgovor sveta na ovu krizu, piše "Global tajms".

Vang je rekao da će dokument ponoviti važne ocene kineskog predsednika Si Đinpinga, koje naglašavaju da treba poštovati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja, da ciljeve i principe Povelje UN treba poštovati, da legitimne bezbednosne brige svih zemalja treba shvatiti ozbiljno i da treba podržati sve napore koji vode ka mirnom rešavanju krize.

U dokumentu, Kina će ponoviti da se nuklearni rat nikada ne sme voditi i da se u njemu ne može pobediti, rekao je Vang, dodajući da Kina takođe poziva na napore da se osigura bezbednost civilnih nuklearnih objekata, protivi se napadima na nuklearne elektrane i zalaže se za zajedničke napore da se suprotstavi upotrebi biohemijskog oružja.

Što je situacija složenija, to je veća potreba da se ostane hladan i pragmatičan, rekao je Vang, ističući da je Kina spremna da se udruži sa svim stranama kako bi nastavila napore za postizanje mira što pre.

Dokument će naglasiti aktivnu ulogu Kine u nastojanju da se postigne mirno rešenje koje će, nadamo se, dovesti do kraja sukoba koji se odugovlači već godinu dana, rekao je Vang Huijao, predsednik nevladinog tink tenk Centra za Kinu i globalizaciju, koji je takođe prisustvovao Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, objavio je "Global tajms".

Trenutno je teško za sve strane uključene u sukob da postignu konsenzus, ali ovaj sukob uništava svet, rekao je Zang Hong, naučni saradnik Kineske akademije društvenih nauka. On je napomenuo da predlozi Kine na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, kao i dokument koji je pred objavljivanjem, govori svetu da Kina aktivno traži rešenje za krizu".

"Pokušavamo da relevantne strane dovedemo za pregovarački sto, Kina ne sedi besposlena."

Na sastanku sa ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Dmitrom Kulebom u subotu, Vang Ji je rekao da Kina uvek stoji uz mir i dijalog i zalaže se za mirovne pregovore.

"Ne želimo da vidimo produženu i proširenu ukrajinsku krizu, a zajedno sa međunarodnom zajednicom, voljni smo da sprečimo dalju eskalaciju situacije", rekao je Vang Ji, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova u nedelju.

U saopštenju se citira Kuleba koji je rekao da su Kina i Ukrajina održavale komunikaciju cele godine, a Ukrajina pridaje veliki značaj međunarodnom statusu i uticaju Pekinga, ozbiljno shvata stav Kine o rešavanju krize političkim putem i raduje se njenoj konstruktivnoj ulozi.

Dokument Pekinga dobio pozitivne signale sa Zapada

Kineski predlog rešenja za tekuću krizu dobio je pozitivne povratne informacije od nekih evropskih zemalja, piše "Global tajms". Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok pozdravila je napore Kine da iskoristi svoj uticaj za podsticanje na mir, ali je rekla novinarima da je intenzivno razgovarala sa Vang Jijem tokom bilateralnog sastanka u petak o tome šta znači pravedan mir: "ne nagrađivati napadača, agresora, već zalagati se za međunarodno pravo i za one koji su napadnuti".

Govoreći na konferenciji, Vang Ji je rekao da ukrajinska kriza nije ono što bi Kina želela da vidi. Kina nije direktno uključena strana, rekao je Vang, napominjući da nije izabrala da bude posmatrač ili doliva ulje na vatru, a još manje da iskoristi krizu.

Vang Huijao rekao je da u Evropi raste zabrinutost zbog posledica dugotrajnih sukoba i da bi voleo da se sukob okonča.

"Ipak neki Evropljani nisu voljni da sednu i razgovaraju, plus SAD podržavaju nastavak rata. Pod takvim okolnostima, kineski predlog mirovnih pregovora je od velike važnosti", rekao je Huijao.

Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je na intenziviranje zapadne podrške Ukrajini, ali je takođe podvukao da su mirovni pregovori krajnji cilj. "Niko od nas neće promeniti geografiju i Rusija je na evropskom tlu", rekao je on. "S obzirom na to, moraćemo da pregovaramo", dodao je Makron.

Evropa je sada zaglavljena u iracionalnoj mržnji i antagonizmu prema Rusiji, rekao je Džang, dajući primer da je Minhenska bezbednosna konferencija fokusirana na evropsku bezbednost, ali je Rusiju isključila iz učešća. "Takvim načinom razmišljanja je teško dovesti Rusiju za pregovarački sto", istakao je on.

Snabdevanje Zapada naprednim oružjem Ukrajini neizbežno će izazvati protivudar Rusije, izjavio je za "Global tajms" Song Zongping, kineski vojni ekspert i TV komentator, napominjući da pritisak Zapada može dodatno da pritisne Rusiju da ubrzano razvija svoje oružje. "Tada se rat nikada neće završiti i cela Evropa će biti zahvaćena ratom", rekao je on.

Uprkos više rundi pregovora između Rusije i Ukrajine, mirovni pregovori su završeni bez ikakvog rezultata. "Nismo svesni koji razlzi stoje iza toga", rekao je Vang Ji, dodajući da izgleda da neke snage možda ne žele da vide uspešan mirovni razgovor ili okončanje sukoba. Te snage ne mare za živote naroda Ukrajine, niti štetu koju je nanela Evropa, rekao je Vang i dodao da umesto toga imaju veći strateški cilj.

Za razliku od kineskog promovisanja mirnog rešenja, SAD pokušavaju da razbuktaju sukob i pokušavaju da iskoriste sukob da zabiju klin između Pekinga i Brisela, piše "Global tajms".

Govoreći na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, potpredsednica SAD Kamala Haris rekla je da je Rusija počinila "zločine protiv čovečnosti" tokom sukoba sa Ukrajinom i da je Rusija sada oslabljena zemlja nakon što je Bajden predvodio koaliciju Zapada kako bi je kaznio. Haris je takođe upozorila na kinesku podršku Rusiji u krizi sa Ukrajinom.

U izjavi koju je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova objavilo u nedelju na brifingu o sastanku između Vang Jia i američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, Vang je rekao da se Kina drži principa i zalaže za mirovne pregovore o ukrajinskoj krizi.

"Bilateralni odnosi Kine i Rusije su u suverenitetu dve nezavisne zemlje. Nikada ne prihvatamo upiranje prstom iz Vašingtona ili pritisak na odnose Kine i Rusije. SAD, kao velika zemlja, treba racionalno da promoviše političko rešenje krize, a ne da podstiču vatru i traže koristi od sukoba", rekao je Vang.

"SAD zapravo ne mare da li će kriza biti okončana mirom ili ne. One toliko žele da Rusija izgubi da im je svejedno da li će takva želja biti po cenu života ukrajinskog naroda", rekao je Džang.

On je, upoređujući krizu sa ranom na ruci, rekao da je "predloženo rešenje Kine da se stavi neki kineski lek da zaleči ranu koja krvari, dok SAD žele da odseku celu ruku".