Kineska državna agencija Sinhua objavila je članak u kojem se analizira ponašanje Sjedinjenih Američkih Država na svetskoj sceni i njihovi potezi kada je u pitanju spoljna politika, ekonomija, tehnologija, sfera kulture i vojske.
Tekst je analiza, kako je navedeno, hegemonije SAD i opasnosti od nje u kojem se konstatuje da Amerika podstiče regionalne podele, kreirajući "obojene revolucije", da čak indirektno pokreće i ratove, a da oslanjajući se na hladnoratovski mentalitet rasplamsava sukobe u svetu.
SAD pokušavaju da formiraju svetski poredak u skladu sa svojim vrednostima, često se pozivajući na promociju demokratije i zaštitu ljudskih prava.
Napominje se i da je Stejt department otvoreno priznao svoju ulogu u smenama režima u Gruziji, Ukrajini i Kirgiziji, a da su od 2001. godine, ratovi i vojne operacije koje su SAD pokrenule u ime borbe protiv terorizma odnele više od 900.000 života.
Dodaje se da je Amerika uvela ekonomske sankcije protiv gotovo 40 zemalja i konstatuje da je hegemonija dolara osnovi izvor nestabilnosti i neizvesnosti u svetskoj ekonomiji.
Koristeći moć monopola, SAD se trude da obuzdaju naučni, tehnološki i ekonomski razvoj drugih zemalja, ističe se u tekstu Sinhue i podseća na sankcije kineskom "Huaveju", uz napomenu da SAD koriste i kulturni uticaj kako bi očuvale svoju hegemoniju u svetu.
Jedan od načina širenja "američkih vrednosti" su holivudski filmovi u kojima se ovaj sistem ugrađuje i tako utiče na mišljenje širokog javnog mnjenja, navodi se u tekstu.
Što se tiče odnosa dve zemlje, Kine i SAD, konstatuje se da su se oni značajno pogoršali naročito posle slučaja kineskog balona oborenog u američkom vazdušnom prostoru, ali i zbog različitih pogleda na rusku Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.
"SAD moraju da sprovedu ozbiljnu potragu za dušom. Moraju dobro da prouče šta je učinjeno, oslobode se svoje arogancije i predrasuda i prestanu sa hegemonskim, maltretirajućim postupcima", navodi se u članku Sinhue.
On je objavljen posle susreta američkog državnog sekretara Entonija Blinkena i kineskog visokog zvaničnika zaduženog za spoljnu politiku Vang Jia u Minhenu na bezbednosnoj konferenciji održanoj ovog vikenda. Opšta je ocena u javnosti da sastanak nije prošao glatko i da su se mogle čuti oštre poruke i jedne i druge strane koje nimalo nisu umirile podignute tenzije između dve zemlje nastale posle obaranja kineskog balona.
SAD su ostale pri svojoj tvrdnji da se radilo o špijunskom balonu NR Kine, dok kineska strana ponavlja da je reč o civilnoj letelici koja je korišćena u meteorološke svrhe i optužila SAD da namerno eskaliraju situaciju preuveličavajući njegov značaj.
Ranije ovog meseca, kako podseća "Blumberg" kinesko Ministarstvo spoljnih poslova objavilo je članak o tome kako SAD koriste sankcije u sukobima i nesuglasicama s drugim zemljama.
"Priroda američke duge ruke jurisdikcije je u tome da održi američku hegemoniju, potisne strane konkurente, umeša se u međunarodne poslove drugih zemalja i čak podrije vlade drugih zemalja", navodi se u tom dokumentu.
Podseća se i da su u razmaku od nekoliko dana SAD i Kina uvele sankcije kompanijama koje dolaze iz ove dve zemlje. SAD je stavila na "crnu listu" šest kineskih kompanija zbog "slučaja balon" navodeći da su povezane za kineskim vojnim špijunskim programima.
Nekoliko dana potom, Peking je zabranio američkim kompanijama "Lokid Martinu" i "Rajteon tehnolodžisu" da prodaju oružje Tajvanu.