Dok Bajden obilazi Ukrajinu, najviši kineski diplomata putuje za Rusiju

Posete najviših diplomata SAD i Kine, Ukrajini i Rusiji pokazale zategnutost odnosa Vašingtona i Pekinga

Dok je američki predsednik Džozef Bajden u poseti Ukrajin gde se sastao sa svojim ukrajinskim kolegom Vladimirom Zelenskim, najviši kineski diplomata uputio se u Rusiju.

Vang Ji – koji je prošlog meseca postavljen za glavnog spoljnopolitičkog savetnika kineskog lidera Si Đinpinga – trebalo bi da ove nedelje doputuje u Moskvu u okviru osmodnevne turneje po Evropi, putovanja koje, kako oceljuje Si-En-En, u fokus stavlja pokušaj diplomatskog balansiranja Kine.

Dva putovanja - koja se održavaju samo nekoliko dana pre prve godišnjice Specijalne vojne operacije - naglašavaju zaoštravanje geopolitičkih linija rascepa između dve svetske supersile, navodi Si-En-En.

Dok odnosi između SAD i Kine nastavljaju da se pogoršavaju, Peking i Moskva su bliski još od pre godinu dana kada su njihovi lideri proglasili prijateljstvo "bez ograničenja" – delimično vođeni svojim zajedničkim animozitetom prema Sjedinjenim Državama.

I dok SAD i njihovi saveznici ponovo potvrđuju podršku Ukrajini i pojačavaju slanje vojne pomoći, produbljivanje partnerstva Pekinga sa Moskvom izazvalo je uzbunu u zapadnim prestonicama – uprkos kineskoj "ofanzivi šarma" u Evropi da se predstavi kao pregovarač o miru.

Na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji u subotu, Vang se evropskim zvaničnicima obratio sa "dragi prijatelji" i rekao da je Kina posvećena miru, dok je, tumači Si-En-En, "očigledno pokušavao da zabije klin između Evrope i SAD".

"Mi ne dolivamo ulje na vatru i protiv smo ubiranja koristi od ove krize", rekao je Vang i ponovio da SAD namerno produžavaju sukob u Ukrajini jer njihovi proizvođači oružja "masno" zarađuju od njegove prodaje.

"Neke snage možda neće želeti da se mirovni pregovori ostvare. Njih nije briga za život i smrt Ukrajinaca, niti za štetu po Evropu. Možda imaju strateške ciljeve veće od same Ukrajine. Ovaj rat ne sme da se nastavi", rekao je Vang i pozvao evropske zvaničnike da razmisle o tome "koji okvir treba da postoji da bi se Evropi doneo trajni mir, kakvu ulogu Evropa treba da ima da manifestuje svoju stratešku autonomiju".

Vang je takođe najavio da Peking planira da objavi svoj predlog o "političkom rešenju" ukrajinske krize oko prve godišnjice.

Pojedini zapadni lideri izrazili su sumnju u iskrenost predloga, optužujući Kinu da pruža podršku Rusiji.

"Potrebno nam je više dokaza da Kina ne radi sa Rusijom, a mi to sada ne vidimo", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen za Si-En-En.

Takve sumnje su pojačane tvrdnjama američkih zvaničnika da Peking razmatra pojačanje svog partnerstva sa Moskvom tako što će ruskoj vojsci pružiti "smrtonosnu podršku".

"Zabrinutost koju sada imamo zasnovana je na informacijama koje imamo da razmišljaju o pružanju smrtonosne podrške, a mi smo im jasno stavili do znanja da bi to izazvalo ozbiljan problem za nas i u našem odnosu", rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken Si-Bi-Esu.

Odgovarajući na optužbe, kinesko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je SAD zbog "prebacivanja odgovornosti, prebacivanja krivice i širenja lažnih informacija".

"Američka, a ne kineska strana je ta koja obezbeđuje stalan dotok oružja na bojno polje. Američka strana nije kvalifikovana da drži predavanja Kini, a mi nikada ne bismo prihvatili da SAD diktiraju ili vrše pritisak na kinesko-ruske odnose", rekao je portparol ministarstva na redovnoj konferenciji za novinare.

"Ko poziva na dijalog i mir? A ko deli noževe i podstiče obračun? Međunarodna zajednica može jasno da vidi", rekao je portparol.