Analiza Si-En-Ena: Amerika u sukobu na dva fronta s Rusijom i Kinom

Odnosi nuklearnih nivala vrlo su napeti, a američka TV mreža upozorava da je uvek "opasno" kad dve nuklearne sile ne razgovaraju

Odnosi nuklearnih rivala, SAD, Rusije i Kine ušli su u novu eru nakon Bajdenove dramatične posete Kijevu, ali i Putinovog govora u kome je sukob u Ukrajini ocenio kao egzistencijalnu bitku protiv Zapada, ocenjuje Si-En-En.

Dok američki predsednik obećava da će uz Kijev biti onoliko dugo koliko je to potrebno, a Putin nagoveštava da bi to "dugo" moglo biti i duže nego što se očekuje, Kina u međuvremenu ubrzava svoju stratešku igru sa Rusijom.

Bajden je tek bio započeo evropsku turneju, a Peking koji se prethodnih dana naslušao brojnih upozorenja SAD da nipošto ne šalje oružje Rusiji, u Moskvu je poslao svog šefa diplomatije Vanga Lija. I to baš u trenutku dok su odnosi Kine sa Amerikom u najnapetijem stadijumu, zbog "špijunske svađe", odnosno "slučaja balon".

"Ovonedeljni razvoj događaja ne znači da su buduće pretnje nacionalnoj bezbednosti SAD iz Pekinga i Moskve iste. Rat u Ukrajini često je razotkrivao rusku slabost, dok će zabrinutost oko rastuće moći Kine zaokupljati Vašington veći deo ovog veka. Dva američka neprijatelja nisu, međutim, u formalnom savezu protiv SAD, bez obzira što traže način da unaprede sopstvene težnje da radeći zajedno naškode američkim interesima", ocenjuje Si-En-En.

Sjedinjene Države, dakle, kako zaključuje američka TV mreža, doživljavaju pogoršanje spoljnopolitičke krize, i to istovremeno i sa svojim bivšim protivnicima iz Hladnog rata u Kremlju, ali i "ratobornom novom rivalskom supersilom" na čelu sa Si Đinpingom.

"Ideja o globalnom nadmetanju između demokratija i autokratija zvučala je teorijski i bila neopipljiva kada ju je Bajden izneo dok se kandidovao za predsednika. Sada je sve previše stvarno", navodi Si- En-En, opisujući Ruse i Kineze kao one koji otvoreno narušavaju međunarodno pravo. Za svakog ko zna za ratnohuškačku spoljnu politiku SAD i njihovo mešanje u unutrašnje poslove suverenih država, ova tvrdnja američkog medija deluje prilično groteskno.

Ovako skicirani spoljnopolitički odnosi "trougla" između Amerike, Kine i Rusije otvaraju, upozorava Si-En-En, i pitanje o tome kakvi su vojni kapaciteti SAD, i da li je trenutni budžet za vojsku dovoljan.

Nema povratka "u normalu"

Putin je otvoreno optužio Zapad za izazivanje sukoba u Ukrajini, a Bajden to i dalje demantuje.

"Bila bi greška odbaciti Putinove konspirativne tvrdnje i osećaj da je Zapad angažovan u dugoj kampanji da ga svrgne. Dok Rusija možda ne može da izvojuje konvencionalnu pobedu, Putin bi možda mogao da živi sa dugim ratom koji razara sve više ukrajinskih gradova, ubija više Ukrajinaca i na kraju košta zapadne vlade milijarde dolara, a da za to vreme postepeno povećava pritisak na lidere u SAD i Evropi da povuku nazad", upozorava Si-En-En.

Baš je Bajdenovo putovanje pokazalo da je otuđenje između SAD i Rusije – dva faktora koji će godinama oblikovati globalnu politiku – gotovo potpuno, primećuje američka TV mreža, dodajući da je Putin najavio da Moskva više neće učestvovati u novom nuklearnom sporazumu START sa Sjedinjenim Državama.

A da više nema povratka "u normalu", osigurava i prošlonedeljana optužba Bajdenove administracije da je Rusija počinila zločine protiv čovečnosti.

"Uvek je opasno kad dve najveće nuklearne sile ne razgovaraju", upozorava američki medij.

Hoće li Peking preći "crvenu liniju" SAD?

SAD navodno nastoje da priguše svoju najnoviju krizu sa Kinom nastalu zbog, kako to Vašington tvrdi, kineskog špijunskog balona. A na sve to Amerika je ove nedelje upozorila Kinu da Rusiji ne isporučuje oružje.

Zapravo, zapretila, jer kako je pre nekoliko dana rekla američka ambasadorka u Ujedinjenim nacijama Linda Tomas-Grinfild takav korak "prešao bi američku crvenu liniju".

Svaki pokušaj Kine da isporuči oružje za sukob u Ukrajini ne bi promenio stratešku ravnotežu bojnog polja – ali bi to bio ozbiljan i neprijateljski novi front za rivalstvo SAD i Kine, navodi Si-En-En.

Medij podseća i da su se Rusija i Kina dogovorile o prijateljstvu "bez ograničenja", kao i da je kinesko ministarstvo spoljnih poslova oštro primilo upozorenja Vašingtona, budući da sam šalje ogromne količine oružja Ukrajini i "nije u poziciji da po tom pitanju Kini drži predavanja".

Ali, nema još javnih dokaza da je Kina Moskvi slala oružje, a uz to, malo je verovatno, kako primećuje američka TV mreža, da će se dve države spojiti u formalni savez.

"Kina, koja ima svoje ekonomske probleme, možda nije voljna da rizikuje američke sankcije koje bi mogle biti rezultat isporuke oružja Moskvi. Ali Peking može da bude zainteresovan da se rat produži, nadajući se da bi to moglo da odvrati pažnju SAD i smanji Bajdenove napore da odgovori na dominaciju Kine u Aziji", ocenjuje Si-En-En, napominjući da bi zbog ukrajinskog konflikta moglo da dođe i do podela SAD i Evrope, što bi takođe godilo Đipingu.