Češka priznala: Poslali smo 89 tenkova Ukrajini

Predsednik Poljske Andžej Duda predložio je Bajdenu da Sjedinjene Američke Države na teritoriji Poljske razmeste američko naoružanje

Češka je Ukrajini isporučila na stotinu komada teške vojne opreme tokom prošle godine, uključujući 89 tenkova, izjavio je danas češki premijer Petr Fijala. 

On je poručio i da će nastaviti da podržava napore za pomoć Kijevu, a nakon sastanka zemalja istočnog krila NATO-a sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom u Varšavi, dodao je da će Alijansa "braniti svaki pedalj zemalja članica", prenosi Rojters.

Fijala je najavio da će Češka nastaviti sa pošiljkama oružja i da će u narednim mesecima Ukrajini stići pomoć od više desetina milijardi kruna.

"To možemo da uradimo, ne samo zahvaljujući sopstvenoj rešenosti, već i zahvaljujući saveznicima koji daju finansijsku podršku, finansijska sredstva za modernizaciju vojske", naglasio je češki premijer.

Britanska agencija navodi da je Fijala prvi put javno objavio obim naoružanja koje je njegova zemlja poslala Kijevu, precizirajući da je reč o 226 borbenih i oklopnih pešadijskih vozila, 38 haubica, 33 višecevna bacača raketa, šest PVO sistema i četiri helikoptera.

"Zahvaljujući naporima Češke, u Ukrajinu je do danas isporučeno na stotine teških vojnih vozila, više od milion raketa, protivtenkovskih granata, municije velikog kalibra, ukupne vrednosti oko 40 milijardi kruna (oko 1,8 milijardi dolara)", rekao je Fijala.

Američka ambasada u Pragu prošle nedelje je saopštila da će SAD obezbediti 200 miliona dolara Češkoj za vojnu nadogradnju i zamenu opreme poslate Ukrajini.

Američko oružje uskoro na teritoriji Poljske?

Predsednik Poljske Andžej Duda predložio je američkom kolegi Džozefu Bajdenu da Sjedinjene Američke Države na teritoriji Poljske razmeste američko naoružanje. Ova inicijativa, prema njegovim rečima, bila je dočekana "sa velikom pažnjom", otkrio je Duda za televiziju TVN.

On je napomenuo da se američki vojnici već nalaze u Poljskoj iz dva razloga. Prvi je taj što je Varšava članica NATO-a, a drugi – postojanje dogovora SAD i Poljske, kojim se Vašingtonu garantuje prisustvo američkih vojnika u toj zemlji.

"Oslanjajući se na odredbe tog sporazuma, obratio sam se predsedniku Džozefu Bajdenu i predložio da prebace svoju vojnu tehniku i oružje u Poljsku, na mesta koja su predviđena za to, kako bi ojačali američko prisustvo", objasnio je Duda i dodao da je njegov predlog saslušan sa velikom pažnjom.

Američki predsednik, podsetimo, boravio je u poseti Poljskoj. Varšava ne skriva da bi Sjedinjene Američke Države trebalo da povećaju svoje prisustvo u Evropi. U ovu ideju su uvereni zbog svega što su proživeli tokom svoje istorije.

Poljski ministar odbrane otkrio je za "Vašington post" planiraju da postanu najveća kopnena sila u Evropi i najjači američki saveznik na evropskom kontinentu, oslanjajući se na američke kompanije.

Bajdenova administracija prošlog leta objavila je da uspostavlja stalni garnizon u Poljskoj, stvarajući trajno američko uporište na istočnom krilu NATO-a, dok je, kako su 17. februara ove godine preneli poljski mediji, Vašington u međuvremenu iznajmio i zemljište u Poljskoj za svoju vojsku, nedaleko od ukrajinske granice.  

Dok američko prisustvo i savez sa SAD jača, U isto vreme premijer Poljske Mateuš Moravjecki poručio je da je smisao postojanja Varšave i Brisela, poraz Rusije.

"Pobeda nad Rusijom je i poljski i evropski državni smisao postojanja", rekao je nedavno.