Evropska komisija je odobrila prodaju larvi brašnara i zrikavce za ljudsku ishranu. Iako se zapadni mediji svesrdno trude da građane ubede da "zarad očuvanja životne sredine" hamburgere treba da zamene usoljenim larvama, velika većina anketiranih Evropljana navodi da ne želi da jede insekte.
"Biće teško ubediti Evropljane i Amerikance da se hrane bubama", piše "Dojče vele" pozivajući se na rezultate istraživanja koja navode da čak tri četvrtine Evropljana ne želi da zameni meso insektima, a da se više od 80 odsto Nemaca "gadi na pomisao da jede bube".
"Euraktiv" za ovakvu situaciju krivi evroskeptike i "proruske evropske političare".
"Političari u nekoliko evropskih zemalja su na različite načine protumačili poteze Brisela kao pokušaj da se ljudi prevare kako bi jeli jestive puzavce, potom kao napad na tradicionalne nacionalne kuhinje i, na kraju, kao zlokobni plan koji dovodi živote u opasnost", pišu oni.
Britanac Najdžel Faraž je izjavio da "ne želi da jede skakavce za doručak", insistirajući da Velika Britanija ne treba da prati prehrambene standarde EU.
Francuski senator Loren Duplom iz konzervativne stranke Republikanci, rekao je Senatu 25. januara da će Francuzi "jesti insekte bez njihovog znanja" i da će novi sastojci biti uključeni u hranu "bez jasnog informisanja potrošača", prenosi "Euraktiv" i dodaje da je Duplomb farmer koji je kritikovao EU zbog podrivanja francuskog poljoprivrednog sektora.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Bugarske Rumen Petkov opisao je, za proruski bugarske medij "Pogled", odluke Brisela da dozvoli prodaju insekata za ljudsku ishranu kao "zločin protiv Evrope", optužujući izvršnu vlast EU da je spremna "da ubije evropsku decu koja će nesvesno jesti insekte u svojim omiljenim grickalicama", navodi "Euraktiv".
Kako dodaju, u Mađarskoj, gde su tenzije sa Briselom visoke zbog zamrzavanja sredstava, ministar poljoprivrede Ištvan Nađ upozorio je da bi "tradicionalne navike u ishrani mogle biti u opasnosti".