Svet

Američka ministarka finansija insistira da G20 osudi "rat u Ukrajini", sluša je samo G7

Oko tog pitanja G7 je apsolutno ujedinjena, kaže Dženet Jelen, dok je što se tiče G20 situacija potpuno drugačija: domaćin sastanka Indija ne dozvoljava reč "rat" ni u jednom saopštenju, a zbog različitog pogleda na ovo pitanje upitno je hoće li biti zajedničke deklaracije učesnika samita
Američka ministarka finansija insistira da G20 osudi "rat u Ukrajini", sluša je samo G7© Tanjug/AP Photo/Aijaz Rahi

Zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država, slično kao na sastanku lidera zemalja G20 na Baliju u novembru prošle godine, i na samitu ministara finansija ove organizacije u Indiji pokušavaju da proguraju osudu Rusije zbog vojne operacije u Ukrajini, ali osim zemalja G7 izgleda da do drugih ovih njihovi zahtevi ne dopiru.

Ministarka finansija Sjedinjenih Američkih Država Dženet Jelen smatra da je apsolutno neophodno, kako je naglasila, da ministri finansija okupljeni na samitu G20 u indijskom Bengaluru "jasno osude ruski rat u Ukrajini".

Jelen je u intervjuu za Rojters rekla da bi izostavljanje "osude rata" iz zajedničkog saopštenja ministara finansija bilo korak unazad u odnosu na deklaraciju posle sastanka lidera zemalja G20 na Baliju u Indoneziji.  

Na pitanje da li će uopšte biti zajedničkog saopštenja sa sastanka u Bengaluru, Jelen je rekla da su pregovori i dalje u toku. Sastanak bi trebalo da se završi u toku današnjeg dana.

"Mislim da u zajedničkom saopštenju mora da bude osude ruskog rata u Ukrajini. Oko tog pitanja G7 je apsolutna ujedinjena, tako da je to nešto što je očekivano kao potrebno i prikladno", obrazložila je svoj stav Jelen.

Za razliku od ujedinjene G7, kako je opisala američka ministarka, predsedavajuća samita G20, Indija, insistirala je da se reč "rat" izbegava tokom susreta ministara finansija u bilo kom saopštenju. "Kriza" može da bude prihvatljiva zamena, rekao je nedavno agenciji Rojters dobro upućeni izvor.

Takođe, pred početak sastanka G20 objavljeno je i da Indija tokom svog jednogodišnjeg predsedavanja ovom organizacijom ne želi da razmatra dodatne sankcije protiv Rusije uz obrazloženje da su postojeće sankcije imale negativan uticaj na ceo svet.

Sednica ministara finansija i šefova centralnih banaka G20 verovatno će se završiti izjavom domaćina u kojoj sumira diskusije, bez zajedničkog saopštenja, jer nije bilo konsenzusa o tome kako da se odnose prema sukobu u Ukrajini, tj. kako da ga karakterišu – kao "krizu" ili "rat", saopštili su delegati.

Insistiranju SAD i njihovih saveznika okupljenih u G7 da se Rusija direktno osudi za napad na Ukrajinu, usprotivile su se delegacije Rusije i Kine, dok je domaćin, Indija, želeo da fokus bude na gorućim ekonomskim temama.

"Vašington post" konstatuje u nedavnom članku da su napori Sjedinjenih Američkih Država da pritisne Indiju da uskladi svoju politiku prema Rusiji sa Vašingtonom propali, te da su SAD zbog toga morale da prihvate poziciju Indije po ovom pitanju. Povrh toga, SAD su odlučile da ipak ne uvedu sankcije Nju Delhiju zbog sporazuma o naoružanju s Rusijom.

Konačno, ni u deklaraciji G20 sa novembarskog sastanka na Baliju, gde su se sastali lideri država članica, nije osuđen "ruski rat u Ukrajini", kako to tvrdi Jelen.

U njemu je navedeno da "većina članica oštro osuđuje rat u Ukrajini", kao i da je bilo "drugih gledišta i drugačije procene situacije i sankcija".

Zajedničku deklaraciju sa sastanka na Baliju, Moskva je ocenila kao uravnoteženu jer u njoj nema osude Rusije, već osude konflikta u Ukrajini, a kao naročito značajno istaknuto je to što su zemlje koje imaju izrazito suprotne stavove o ovom pitanju, uspele da se dogovore oko zajedničke deklaracije.  

image