Bivši savetnik Džona Kerija: Vašington doliva ulje na vatru u Ukrajini

Američki preduzetnik Stiven Majers, koji je bio savetnik američkog državnog sekretara, kaže da je situacija u Ukrajini očajna, te da su "ukrajinske taktičke pobede" tokom prošle godine imale strašnu cenu

SAD su doprinele eskalaciji sukoba u Ukrajini, stvarajući mišljenje u domaćoj javnosti i širom zapada da su motivi i namere Rusije neosnovani, zli, pa čak i genocidni, izjavio je američki preduzetnik Stiven Majers, koji je bio savetnik američkog državnog sekretara Džona Kerija.

Ovakav potez je, tvrdi Majers, onemogućio iskren razgovor o istoriji, motivima i neizbežnim geopolitičkim i ekonomskim posledicama sukoba.

"SAD su odlučile da doliju ulje na vatru u vidu više sredstava, oružja, opreme i tehničke podrške, bez kojih bi Ukrajina bila primorana da pregovara, možda čak i da spreči rat. Mnoge briljantne, dobro obaveštene diplomate i naučnici zvonili su na uzbunu zbog diplomatske oholosti SAD, ali bezuspešno", navodi Majers u tekstu za američki "Nedeljnik".

Majers ocenjuje da se strateška, industrijska, ekonomska, politička i vojna situacija u Ukrajini i u Evropi značajno se pogoršava.

"Čak i bez rada Severnog toka, Rusija ostaje treći po veličini snabdevač gasom za evropski kontinent. Nemačka je, kao i ostatak Evrope, morala da plati 10 puta veću tržišnu cenu da bi povećala svoje rezerve. Ali one nisu ni približno dovoljne", zaključuje Majers, koji je bio prvi američki pilot koji je 1992. godine doleteo na Kamčatku i pomogao da se stvori unija između SAD i guvernera te oblasti po pitanju snabdevanja gorivom.

Evropljani su odlučili da uklone prirodni gas iz svojih industrija, što je dovelo do velikog broja industrijskih zatvaranja, uključujući i Nemačku. Do tih zatvaranja proizvodnje došlo je i sa svim pratećim otpuštanjima.

Samo proizvodnja automobila opala je za više od 25 odsto. Nemačko biračko telo postaje sve skeptičnije prema pristupu Zapada ratu.

"I to je bilo pre nedavnog izveštavanja o tome što su mnogi od nas govorili od septembra, a to je da je Bajdenova administracija odgovorna za sabotažu Severnog toka", naveo je Majers.

Da je znao za to, nemački kancelar Olaf Šolc mogao da bude kriv za saučesništvo sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom u sprovođenju onoga što čak i SAD definišu kao teroristički akt.

Glavna nemačka nacionalna strateška imovina, koju poseduje u zajedničkom preduzeću sa Rusijom je uništena, što je ozbiljno oštetilo i nemačku ekonomiju i ekonomiju EU, utičući na desetine miliona radnih mesta.

Čini se da je duboka recesija neizbežna, navodi ovaj američki preduzetnik dodajući da bi ovo otkriće bi trebalo da donese u najmanju ruku strašne posledice po nemačku vladu.

"Samo oni koji veruju da ciljevi opravdavaju sredstva i koji su voljni da ostave sve moralne obzire po strani mogu da brane ovu šokantnu akciju", ocenjuje Majers.

On dodaje da je situacija u Ukrajini očajna, te da su ukrajinske taktičke pobede tokom prošle godine, koliko god bile pohvalne, imale strašnu cenu.

Procenjuje se da je od početka rata ubijeno ili ranjeno oko 100.000 ukrajinskih vojnika. Ukrajina doživljava kontinuirano uništavanje svoje infrastrukture kako zima odmiče. Trećina ukrajinskog stanovništva je već raseljena.

Majers tvrdi da predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski možda ima velike planove za prolećnu ofanzivu, ali će verovatno doći prekasno.

"Satelitski snimci govore istinitu priču o ceni ovog rata. Noću je Ukrajina mračna kao Crno more", navodi Majers.

On tvrdi da je u decembru izgledalo da je Bajden konačno podstakao Zelenskog da razmisli o pregovorima, međutim, Zelenski je umesto toga tražio preduslove za pregovore za koje je znao da Putin nikada neće prihvatiti.

"Ono što smo videli u poslednjih nekoliko meseci je lažna eskalacija sa dogovorima za tenkove 'čelendžer' od Britanaca, zajedno sa pregovorima o slanju baterija 'Patriota', tenkova 'M1 Abrams' i aviona F16 iz SAD. Malo je verovatno da će oni ikada stići", tvrdi Majers.

Prema njegovom mišljenju, SAD neće staviti u Ukrajinu sisteme oružja kojima može upravljati samo američko osoblje, koji bi bili odmah napadnuti po isporuci ili bi mogli pasti u ruke Rusa.

"Predstojeća godina sukoba obećava da će biti mnogo razornija za Ukrajinu od onoga što smo do sada videli. Rusija neće slušati sumnjive ponude da pregovara na osnovu zahteva koji ignorišu pitanja koja su uopšte izazvala rat", smatra Majers.

"Izrael da bude posrednik pregovorima o miru"

On ocenjuje da posredovanje nudi veoma drugačiji pristup postizanju dugoročnog trajnog rešenja nego što je to moguće sa pregovorima. Smatra da bi uz posredovanje bilo moguće obezbediti sveobuhvatniji put ka rešavanju konflikta jer proces vodi objektivna, neutralna treća strana.

"Jedina zemlja sposobna da posreduje u ovom sukobu koji bi bio potencijalno prihvatljiv za sve zaraćene strane je Izrael. Izrael razume dugotrajne sukobe bolje od bilo koje druge nacije na svetu. Oni su teški pregovarači, neće odustati i otići, oni će to nastaviti", smatra Majers.

Majers ocenjuje da je sa novoizabranom Netanjahuovom koalicijom na vlasti, pa je najbolji trenutak da Izrael preuzme posredovanje, a smatra i da bi Izrael bio spreman da prihvati tu ulogu.

"Na stolu je mnogo komplikovanih pitanja koja se moraju artikulisati, legitimisati i rešiti. Uz posredovanje to se može učiniti. Proces će trajati mnogo meseci, ali možda će njegov najvažniji ishod biti početak procesa izlečenja koji je toliko važan za mnoge, mnoge ljude na obe strane sukoba koji su bili žrtve ovog okrutnog i bespotrebnog rata. Moral je u osnovi onoga što čini mir mogućim. Ukrajina i Rusija su susedi i uvek će biti, i dele mnogo toga. Vreme je da se stane na kraj ovoj tragediji", zaključuje Majers.

Podsetimo, Stiven Majers je bivši član Savetodavnog komiteta Stejt departmenta za međunarodnu ekonomsku politiku i Komiteta za članstvo u nacionalnoj bezbednosti.