Ambasador Ruske Federacije u Nemačkoj Sergej Jurjevič Nečajev izjavio je da je politička elita u Nemačkoj početak ruske vojne operacije u Ukrajini shvatila kao priliku da uništi, nekada čvrste, nemačko-ruske odnose koji su izgrađivani decenijama.
"Berlin je u potpunosti podržao strategiju nanošenja najveće moguće vojne, političke i ekonomske štete Rusiji. Cilj je destabilizacija unutrašnje političke situacije u našoj zemlji", ocenio je Nečajev.
On je u intervjuu za nemačku redakciju RT kazao da Nemačku, nasuprot eliti, čine njeni stanovnici sa kojima Moskva nikada nije prekinula kontakt. Nečajev kaže da postoje oni koji realno gledaju na dešavanja i prkose antiruskoj propagandi koju Zapad pokušava da nametne.
"Sadašnja kriza u odnosima Rusije i Zapada je jedinstvena. Zapad je veoma blizu opasne linije direktnog uplitanja u vojni sukob i očigledno želi da napravi još jedan korak napred", kaže Nečajev.
Prema njegovim rečima, ranije su i u najkritičnijim vremenima održavani kanali komunikacije Moskve i Zapada, a sada zapadni predstavnici ne pokazuju spremnost da razmotre ruske brige i zahteve, što je, ističe, veoma opasno.
Berlin porušio glavni stub svoje spoljne politik
Nečajev kaže da je Berlin porušio jedan od glavnih stubova svoje spoljne politike nastale posle rata, a koji je zabranjivao isporuku nemačkog oružja u zone sukoba.
"Sa naše tačke gledišta, odluka Nemačke o slanju tenkova Ukrajini je izuzetno opasna. To jasno doprinosi eskalaciji sukoba na višem nivou i u direktnoj je suprotnosti sa izjavama nemačkih političara da Nemačka ne želi da postane strana u sukobu", ocenjuje Nečajev.
On dodaje da ovaj potez Berlina označava odricanje Nemačke od svoje istorijske odgovornosti prema ruskom narodu za stravične nacističke zločine koji, dodaje on, ne zastarevaju.
"Danas nije uobičajeno da se sećamo koliko su Nemci bili zahvalni našem narodu za oslobođenje Nemačke od nacionalsocijalizma, za pomirenje u posleratnom periodu i za nemačko jedinstvo, u čemu je i naša zemlja imala odlučujuću ulogu", rekao je Nečajev.
Ruski ambasador podsetio je na čuveni sporazum o ujedinjenju dve Nemačke po kojem se predviđa da će sa nemačkog tla biti vođena mirovna politika, što je bila obaveza Berlina koju je dobrovoljno prihvatio.
Nemačka izbegava odgovore o sabotaži Severnog toka, to pojačava sumnje da ima šta da sakrije
Komentarišući reakciju nemačkih zvaničnika na otkrića američkog novinara Simona Herša koji tvrdi da je Vašington organizovao sabotažu Severnog toka, Nečajev navodi da je ona izostala.
"Savezna vlada govori kako nema dokaza koji bi podržali informacije koje je objavio Herš. Zbog navodne poverljivosti i dalje nisu objavljeni detalji istrage koja je u toku. Ovo izbegavanje odgovora samo pojačava sumnju da Danska, Švedska i Nemačka imaju šta da kriju", kaže Nečajev dodajući da su u Bundestagu, sa druge strane, Heršova otkrića izazvala burne debate i da su napadi na gasovode naneli značajnu štetu nemačkoj privredi, zato što su nemačke kompanije ulagale u izgradnju gasovoda.
"Savezna vlada je otvoreno optužena da je prikrivala činjenice i da nije imala interesa da identifikuje počinioce štete na ovom najvažnijem delu evropske energetske infrastrukture", ističe Nečajev.
On ističe da je otvorena podrška ruskoj spoljnoj politici ili otvoreno saosećanje prema Rusiji u Nemačkoj veliki rizik, kako za političare i javne ličnosti, tako i za građane. Zbog podrške Rusiji čak možete da budete i krivično gonjeni, naglašava Nečajev.
"U poslednje vreme, međutim, primećujemo aktivniji angažman društveno-političkih snaga u Nemačkoj, koje se zalažu za mirno rešenje ukrajinske krize i protive se daljim isporukama oružja Kijevu. To pokazuje da je daleko od toga da Nemci odobravaju vojno rešenje sukoba, dodao je ruski diplomata.
Govoreći o tome da li su između Rusije i Nemačke svi mostovi spaljeni, Nečajev ocenjuje da je Berlin uništio ili suspendovao većinu formata bilateralne saradnje.
"Nemačka strana praktično odbija kontakte sa ruskim predstavnicima. Nije za očekivati da će se u dogledno vreme vratiti prethodni nivo komunikacije", napominje Nečajev.
Povodom rusko-nemačkih odnosa u budućnosti, ruski ambasador kaže da u Berlinu ne postoji nikakva stvarna spremnost za obnavljanje bilateralnih odnosa i interese i brige Rusije, te da u takvoj situaciji nije moguće davati prognoze.
"Ostaje nam samo da se nadamo da će nemački političari pre ili kasnije videti da nema alternative izgradnji dobrosusedskih odnosa sa našom zemljom u interesu mira i stabilnosti u Evropi. Bilo bi krajnje naivno verovati da bi stabilan bezbednosni sistem u Evropi mogao biti osmišljen bez ili protiv Rusije. Kao što je s pravom naglasio predsednik Vladimir Putin u svom obraćanju Saveznoj skupštini Ruske Federacije, želimo da se čvrsto založimo za svoj stav: u savremenom svetu države ne smeju da se dele na civilizovane države i ostale", zaključio je Nečajev.