Svet

Obećana zemlja? Pojedine američke države zapošljavaju tinejdžere i decu

Konkurentno tržište rada podstaklo pojedine zvaničnike da malo zaobiđu pravila
Obećana zemlja? Pojedine američke države zapošljavaju tinejdžere i decuwww.globallookpress.com © Md Manik/Keystone Press Agency

Kompanije u SAD, koje se bore sa nedostatkom osoblja, okrenule su angažovanju tinejdžera, i to za noćne smene.

Podaci Ministarstva rada SAD pokazali su da je kršenje zakona o dečjem radu poraslo 37 odsto tokom 2022. godine, a broj maloletnika za koje je ministarstvo otkrio da su nezakonito zaposleni porastao je sa 2.819 na 3.876.

"U početku smo razmišljali: 'Da, tinejdžeri su se konačno vratili da rade tinejdžerske poslove sa kojih su proterani', na primer u prodavnicama sladoleda i kao spasioci", rekla je "Fajnenšel tajmsu" Ališa Saser Modestino, profesor ekonomije i javne politike na Univerzitetu Nortvestern.

"Ali postoji ta mračna strana gde su maloletnici zaposleni na mestima gde ne bi trebalo da budu, kao i da rade kada ne bi trebalo, na primer noću. Na ovom tržištu rada, to nije previše iznenađujuće . . . poslodavci su oportunisti i nemarni", dodala je ona.

Savezni zakoni zabranjuju deci mlađoj od 14 godina da rade na većini nepoljoprivrednih poslova. Čak i nakon ovog uzrasta, mnoge države u velikoj meri ograničavaju posao koji je dozvoljen maloletnicima, često zabranjujući smene posle 19 časova uveče tokom radne nedelje ili zahtevaju od njih da imaju radnu dozvolu.

Poslodavci su, međutim, počeli da zapošljavaju decu i čini se da su mnogi u potpunosti zaobišli pribavljanje radnih dozvola, rekla je Modestino.

Ranije ovog meseca, kompanija "Pakers stanitejšons servises" sa sedištem u Viskonsinu kažnjena je sa 1,5 miliona dolara nakon što je nezakonito angažovala više od 100 dece starosti između 13 i 17 godina da rade u noćnim smenama na čišćenju fabrika za pakovanje mesa širom zemlje.

Deca su radila sa opasnim hemikalijama i opremom "oštrom kao žilet", uključujući testere i satare, rekli su zvaničnici. Najmanje troje dece je povređeno.

U oktobru je savezni sud naložio fabrici auto-delova "EsEl Alabama" da, da prestane da zapošljava 13, 14 i 15-godišnjake i prekine prodaju proizvoda koje proizvode. Zakon Alabame zabranjuje maloletnicima mlađim od 16 godina da rade u proizvodnom sektoru.

Proizvodnja nije jedini sektor povezan sa porastom kršenja zakona o dečijem radu u SAD. Džesika Luman, zvaničnik Ministarstva za rad, rekla je da su neka kršenja zakona registrovana u kompanijama kojima je bilo dozvoljeno da zapošljavaju stariju decu — kao što su prodavnice prehrambenih proizvoda i restorani — gde su im dozvoljavali da rade duže nego što to zakon dozvoljava.

Istraga odeljenja za rad objavljena prošle nedelje pokazala je da je "Mekdonaldsov" operater franšize u Pensilvaniji dozvolio da 154 dece starosti od 14 i 15 godina radi van zakonom dozvoljenog radnog vremena. Neka deca su koristila opremu ograničenu za radnike starije od 16 godina, uključujući ručne friteze.

Umesto da povećaju zaštitu dece, neke američke države odgovorile su na pritiske na tržištu rada pokušavajući da ukinu više ograničenja za decu radnike.

Nju Džersi je prošlog jula usvojio zakon kojim se povećava broj dozvoljenih radnih sati za decu stariju od 14 godina. Zakonodavci u Minesoti predložili su u januaru nacrt zakona kojim bi se omogućilo 16 i 17-godišnjacima da rade na građevinskim poslovima.

Zakonodavci Ajove su u januaru izneli nacrt zakona koji ne samo da će proširiti vrste poslova koje deca mogu da obavljaju, već će poslodavcima pružiti zaštitu od građanske odgovornosti ako se učenik koji je na praksi razboli ili slučajno bude povređen ili ubijen.

Veruje se da su mnoga eksploatisana deca radnici imigranti bez dokumenata, iako su zvaničnici ministarstva rekli da ne prate imigracioni status žrtava.

Broj starijih tinejdžera zaposlenih u SAD značajno je porastao tokom pandemije koronavirusa, prema podacima Biroa za statistiku rada, posebno u transportu i komunalnim uslugama.

Dok je ukupan broj odraslih Amerikanaca koji rade kao kuriri i dostavljači porastao za 58 odsto između 2019. i 2021. godine, broj mladih od 16 do 19 godina se više nego udvostručio sa 42.000 na 92.000 radnika.

Modestino je rekla da postoje koristi za decu koja rade skraćeno radno vreme na poslovima sa niskim rizikom, kao što su učenje upravljanja vremenom, finansijska pismenost i timski rad. Ali sa dugim radnim vremenom i opasnom opremom te prednosti bi mogle brzo nestati, dodala je ona.

Deca koja rade znatno su podložnija povredama na radnom mestu od odraslih, prema izveštaju Centra za kontrolu i prevenciju bolesti. Broj povreda na radu među mladima od 14 do 19 godina dostigao je desetogodišnji maksimum u 2020. godini, popevši se sa 23.910 u 2010. na 32.970.

Modestino se nada da će poslodavci u SAD manje verovatno zapošljavati decu kada se smanji nedostatak radne snage i inflacija.

"Deca su pod pritiskom da prihvate te vrste poslova kako bi pomogli svojim porodicama", rekla je ona i dodaje da niko ne radi da bi "izašao i uštedeo za auto."

image