"Global tajms": Američko koplje ponovo usmereno ka Kini

SAD su arogantne i ne vide stvarnost, a to je da u konvencionalnom ratu, trenutak kada je nuklearna sila saterana u ugao je trenutak kada konvencionalno bojno polje eskalira u nuklearno, piše kineski medij

Pošto su Sjedinjene Američke Države shvatile da nema dokaza da Kina namerava da pošalje vojnu pomoć Rusiji posle višednevnih senzacionalističkih navoda o tome, Vašington je ponovo okrenuo svoje koplje ka kineskoj neutralnosti – traži od Pekinga da šalje oružje Kijevu, piše "Global tajms".

U tekstu kineskog medija analizira se izjava koordinatora američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džona Kirbija koji je izjavio da bi SAD bile srećne "da vide da Kina preduzima korake da pomogne Ukrajini u samoodbrani". 

"Ako Kirbi želi da govori o 'samoodbrani', mogao bi da ponudi pomoć Rusiji za njenu samoodbranu protiv provokativnog širenja NATO-a na istok", komentariše se u članku kineskog medija.

Ističe se da Kirbi ne poziva Kinu da pomogne Ukrajini u odbrani, već nagoveštava Pekingu da treba da promeni svoju neutralnu poziciju prema sukobu i pridruži se SAD u raspirivanju konflikta.

Amerika potkopavala kineske mirovne napore 

S druge strane, Amerika je svesna da Kina neće promeniti svoju poziciju, ali poziva je da to učini uprkos tome. To je prosto još jedan američki trik da prebace krivicu na Kinu za tekuću krizu, navodi se u tekstu.

"Pošto je SAD isprovocirala rat, sada želi da Kina snosi posledice".

Amerika je potkopavala kineske mirovne napore, ističe se u tekstu, i okretala glavu od političkog rešenja krize u Ukrajini koji je Peking objavio 24. februara jer mir u Ukrajini nije u interesu SAD. Zbog toga bi radije da pretvore region u "mašinu za mlevenje mesa", zaključuje se u komentaru.

Dokle god Amerika veruje da Ukrajina može da obezbedi vojnike koji će da ginu, Vašington će podržavati nastavak sukoba.

"Jer što duže traje konflikt, Rusija će nastaviti da krvari, evropske države će biti sve više zavisne od SAD po pitanju bezbednosti, a NATO će održavati svoje jedinstvo", piše "Global tajms".

Na kraju krajeva, kako se ističe, sukob se ne tiče borbe oko teritorija ili političkih sistema – SAD naprosto žele da suze ruski strateški prostor, žele da zarobe Rusiju po pitanju bezbednosti, uspostave novi poredak evropske bezbednosti kako bi u potpunosti kontrolisale Zapad, kaže viši naučni saradnik sa kineskog Instituta za međunarodne studije Jang Siju.  

Za američku administraciju ruski poraz ili kompromis jedini su prihvatljivi ishodi sukoba, drugi scenario za njih ne postoji, ali tu su se preračunali.

"U konvencionalnom ratu, trenutak kada je nuklearna sila saterana u ugao je trenutak kada konvencionalno bojno polje eskalira u nuklearno", ističe Jang.

Američka arogancija onesposobila je Vašington da vidi tu realnost. Ta arogancija vidi se u američkom odnosu prema Kini, koju žele da izmeste iz njene neutralne pozicije, ali i prema saveznicima, dodaje se u tekstu.

Navodi se da je SAD mnogo puta kritikovala projekat "Severni tok" i s neodobravanjem gledala na približavanje Nemačke i Rusije. Vrlo je verovatno da su SAD ostvarile reči američkog predsednika Džozefa Bajdena "Neće biti Severnog toka 2", i da one stoje iza sabotaže gasovoda, kako je to nedavno otkrio istraživački novinar Simor Herš.  

"U pogledu rusko-ukrajinskog konflikta SAD se kockaju. Bacaju bumerang u nadi da će on pogoditi Rusiju, ali treba da budu na oprezu jer bumerang može da se vrati i pogodi samu Ameriku", zaključuje se u tekstu.