Zbog visokih cena energenata na svetskom tržištu i smanjenih isporuka nafte i gasa iz Rusije, nemačka vlada primorana je da povlači radikalne poteze po pitanju energetike.
U sredu 21. septembra nemačko ministarstvo privrede objavilo je da će nacionalizovati Uniper, najvećeg distributera gasa u Evropi. Pet dana ranije nemačka vlada povukla je još kontroverzniji potez kada je preuzela kontrolu nad tri rafinerije nafte u vlasništvu Rosnjefta, ruske državne naftne kompanije.
Posebnu pažnju privukla je nacionalizacija rafinerije PCK u Švetu, na samom istoku Nemačke. Ova rafinerija, koja obezbeđuje gotovo 90 odsto berlinskih potreba za naftom, bila je u većinskom vlasništvu Rosnjefta, a sada se nalazi pod kontrolom nemačke regulatorne agencije za energiju BNA. Odluka nemačke vlade očekivano je naišla na oštre kritike u Moskvi, gde su zvaničnici Rosnjefta nazvali "ilegalnom".
Međutim, odluka je kritikovana i u samom Švetu, gradiću od tridesetak hiljada stanovnika kroz koji prolazi "Družba", najduži naftovod na svetu koji spaja Rusiju za zemljama centralne Evrope već više od pola veka. Upravo su ova rafinerija i naftovod predstavljali najveće poslodavce u gradu koji se nalazi u jednom od najsiromašnijih delova Nemačke.
Jens Koepen, opozicioni poslanik iz Šveta, optužio je nemačku vladu da je "namerno žrtvovala" jedno od najuspešnijih preduzeća u gradu. On je izjavio i da je apsurdno pretvarati se da Nemačka može biti energetski stabilna bez uvoza iz Rusije, prenosi "Ekonomist".
Nemačka vlada insistira da PCK može da preživi i bez ruske nafte. Ona je obećala ulaganja od oko 400 miliona evra u naftovod do Rostoka, lučkog grada na severu zemlje, kao i dodatnih 825 miliona evra investicija u PCK u narednih petnaest godina. Poljska državna naftna kompanija Orlen već je izrazila interesovanje za kupovinu Rosnjeftovog udela u rafineriji u Švetu, a nemačka vlada je u međuvremenu pokrenula pregovore o snabdevanju PCK-a naftom iz poljske luke Gdanjsk.
Ipak, strahovi lokalnog stanovništva nisu neutemeljeni. Malo je verovatno da će ove mere biti dovoljne, pošto naftovod iz Rostoka može da snabde tek 60 odsto kapaciteta ove rafinerije, a čak i nakon rekonstrukcije taj procenat biće tek 75 procenata. Snabdevanje naftovodom iz Gdanjska preskupo je, pošto se ta nafta uvozi čak iz Saudijske Arabije.
Izvesno je da će rafinerija u Švetu u narednom periodu morati da radi ispod kapaciteta, a nije isključena ni potpuna obustava rada ukoliko Rusija u potpunosti prekine isporuke nafte Nemačkoj. Evropska unija je ranije ove godine odobrila paket za rusku naftu koji bi trebalo da stupi na snagu početkom 2023.