Bajden vraća pritvor za porodice koje nelegalno uđu u zemlju?

Radi se o istoj praksi koju je predsednik obustavio pre dve godine jer je želeo da imigraciona politika bude humanija i zbog koje je žestoko napadao svog protivkandidata Donalda Trampa

Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena razmatra da vrati praksu stavljanja u pritvor migrantskih porodica koje pređu granicu nelegalno, rekao je neimenovani zvaničnik.

Radi se o istoj praksi koju je predsednik obustavio pre dve godine jer je želeo da imigraciona politika bude humanija, piše "Njujork tajms". Bio je to i jedan od predizbornih lajtmotiva u trci protiv tadašnjeg predsednika Donalda Trampa, kojeg su demokrate žestoko kritikovale smatrajući njegov stav prema nelegalnoj imigraciji pregrubim.

Iako konačna odluka još uvek nije doneta, takav potez bio bi oštar zaokret za Bajdena, koji je došao u Ovalni kabinet zahvaljujući obećanjima da će usvojiti mnogo blaže politike prema migrantima, za razliku od onih surovih koje je praktikovao njegov prethodnik Tramp, piše njujorški list.  

Administracija aktuelnog predsednika u velikoj meri prekinula je sa praksom pritvaranja čitavih migrantskih porodica i uglavnom se odlučivala za to da ih uz nadzor pusti u zemlju. Ali sada se okreću strožim merama dok pokušavaju da se izbore sa povećanjem broja migranata. Takođe, vlasti strahuju da će broj biti još veći posle 11. maja, kada bude istekao tzv. Član 42, stari propis koji je omogućavao vlastima da brzo proteraju migrante iz zemlje pozivajući se na zdravstvenu bezbednost.

Iz Bele kuće nisu komentarisali navode o "novoj staroj" promeni migrantske politike prema porodicama koje ilegalno prelaze granicu, ali su napomenuli da traže načine da povećaju broj migranata koji u zemlju ulaze na legalne načine, a smanje broj onih koji granicu prelaze nelegalno.

Prema pisanju lista, u proteklih nekoliko dana održano je više sastanaka savetnika Bele kuće i nacionalne bezbednosti na kojima su razmatrane razne mogućnosti. Jedan od zvaničnika predložio je da pritvor ne bude duži od 20 dana, kako to i sud propisuje, dok bi druga opcija bila dosadašnja praksa: puštanje u zemlju uz obavezan nadzor i redovno javljanje imigracionoj službi.

Ističe se da pritvor veoma loše utiče na razvoj dece i podseća da su praksu zatvaranja celih porodica migranata koji nelegalno uđu u zemlju sporovodili i predsednik Džordž Buš, kao i Barak Obama. Svojevremeno, 2014. godine, jedna takva ustanova u Novom Meksiku zatvorena je zbog veoma loših uslova, a posle brojnih pritužbi.   

Trampova administracija, kako se navodi, praktikovala je da pritvor traje neodređeno dugo, kako bi odvratila migrante od nelegalnog prelaska granice, ali su sudovi osporavali takve odluke o predugom zadržavanju u pritvoru maloletnih migranata.

Osim što će se suočiti sa ozbiljnim kritikama ako se vrate praksi za koju je obećavano da će se s njom prekinuti, Bajdenova administracija imaće i neke logističke poteškoće kako da je sprovede u delo.

Morala bi da obezbedi odgovarajući prostor za učenje i igru u takvim ustanovama, a one koje su se nekada koristile za pritvaranje porodica sada služe za pritvor odraslih. Uz to, imigraciona i granična služba, koja je zadužena za ove pritvore, već se suočava sa "rupom" u budžetu dubokom stotine miliona dolara.

Postoji bojazan i da li bi nadležni mogli da u roku do 20 dana, koliko je predloženo, odluče da li porodica može dobiti azil ili ne. Prosečno vreme zadržavanja u pritvoru sada je 37 dana.  

Strahuje se i da bi vraćanje pritvora za porodice moglo da dovede do toga da roditelji sami šalju svoju decu u SAD jer mladi bez pratnje koji nelegalno uđu u zemlju se ne proteruju, već se zadržavaju u vladinom pritvoru i puštaju da žive s članom porodice ili nekim drugim. Dešava se, međutim, da budu žrtve dečijeg rada ili drugih vrsta eksploatacije.