Anketa: Poverenje u NATO se prepolovilo, 84 odsto Austrijanaca se zalaže za neutralnost

Rezultati nove ankete čuvenog instituta INSA ukazuju da 84 odsto Austrijanaca ne želi da bira strane dok svega sedam odsto želi da njihova zemlja uđe u NATO, što je više nego upola manje u odnosu na prethodnu godinu, kada je 19 odsto građana želelo da Beč pristupi savezu, a za neutralnost se zalagalo 79 odsto

Svega sedam odsto Austrijanaca želi da njihova zemlja postane članica NATO, dok se 84 odsto državljana te zemlje protivi takvoj odluci, ukazuje novo istraživanje koje je institut INSA sproveo za austrijski list "Ekspres".

Taj medij naglašava da je želja za održavanjem neutralnog statusa među Austrijancima zapravo porasla, a poverenje u NATO drastično opalo, za vreme proteklih godinu dana sukoba u Ukrajini.

U rezultatima istraživanja tržišta koji su objavljeni u maju 2022. godine, dalo se videti da je tada 79 odsto Austrijanaca bilo za neutralnost, dok je 19 odsto smatralo da njihova zemlja treba da bude članica vojnog saveza.

Tri sata pre nego što će INSA u petak objaviti rezultate najnovijeg istraživanja, austrijski kancelar Karl Nehamer je izjavio da je "neutralnost Austrije je takođe doprinela tome da više od 50 međunarodnih organizacija ima svoje sedište" u Beču i da je ta zemlja postala "značajno stecište međunarodne politike."

Beč je do sada odbijao da se pridruži zapadnoj inicijativi naoružavanja kijevskog režima, dok je austrijska ministarka odbrane Klaudija Taner sredinom prethodnog meseca izjavila da se ukrajinski tenkisti neće obučavati za rukovanje nemačkim "leopardima" u toj zemlji.

Španska agencija EFE je sredinom januara objavila ankete u kojoj se ukazuje da se 64 odsto Austrijanaca zalaže za okončavanje sukoba u Ukrajini što je pre moguće.

Bivši predsednik Češke Miloš Zeman izjavio je početkom meseca da bi neutralni status Austrije omogućio Beču da igra ulogu posrednika između Rusije i Ukrajine.