Američki general: Kina može da pobedi SAD "bez ispaljenog metka"

Peking ima prednost na zapadnom Pacifiku, upozorio je penzionisani general

Sjedinjene Države našle bi se u nepovoljnom položaju ako bi se upustile u direktnu vojnu konfrontaciju sa Kinom oko Tajvana, upozorio je bivši zamenik načelnika Generalštaba američke vojske, general Džek Kin.

Kina poseduje "više brodova, više aviona, više ofanzivnih i odbrambenih projektila od Sjedinjenih Država" u zapadnom Pacifiku, rekao je Kin za "Foks njuz".

Penzionisani general, koji radi kao strateški analitičar, ipak smatra da će se Peking verovatno opredeliti za drugačiju strategiju, odnosno da će uvođenjem potpune blokade pokušati da stavi Tajvan pod kontrolu.

Kin tvrdi da bi tako Kina pobedila "bez ispaljenog metka", umesto da započne skupu konfrontaciju. Da bi se osigurao taj ishod, rukovodstvo u Pekingu bi trebalo da uspostavi kontrolu nad tajvanskim vazdušnim prostorom, kao i morskim putevima, objasnio je general.

SAD bi trebalo da pojačaju svoju "sposobnost odvraćanja" u regionu kako bi "sprečile rat", što znači da bi Vašington trebalo da poveća proizvodnju oružja, kao i da udvostruči naoružavanje Tajpeja, rekao je Kin.

Prema rečima penzionisanog generala, još jedan važan zadatak za SAD je da osiguraju da regionalne sile poput Australije, Južne Koreje, Japana i Filipina budu uključene u slučaju da se Vašington vojno sukobi sa Pekingom.

Obraćajući se delegatima kineskog Nacionalnog narodnog kongresa prošle nedelje, odlazeći premijer Li Kećijang istakao je odlučnost Pekinga da "unapredi proces mirnog ponovnog ujedinjenja Kine", istovremeno preduzimajući odlučne korake da se suprotstavi nezavisnosti Tajvana.

Peking je takođe najavio povećanje kineske potrošnje za odbranu od 7,2 odsto, na oko 230 milijardi dolara.

Poslednjih godina, visoki kineski zvaničnici, uključujući predsednika Si Đinpinga, u više navrata su rekli da, kada je reč o Tajvanu, vojna intervencija ostaje kao opcija.

Tajvan je de fakto nezavisan od 1949. godine, kada je gubitnička strana u kineskom građanskom ratu pobegla na ostrvo i uspostavila sopstvenu administraciju. Dok većina zemalja, uključujući SAD, tvrdi da se pridržava principa "Jedne Kine" i zvanično ne priznaje Tajvan kao nezavisnu državu, samoupravno ostrvo već dugo uživa bliske veze sa Vašingtonom.

Kina smatra Tajvan neotuđivim delom svoje teritorije koju su privremeno okupirali separatisti.