U Sjedinjenim Američkim Državama broj zločina iz mržnje je povećan za 11,6 odsto u 2021. u odnosu na 2020. godinu, a najčešće su podstaknuti rasnim i etničkim predrasudama, saopštio je danas FBI precizirajući da je broj prijavljenih takvih zločina povećan na 9.065 u 2021. sa 8.120 u 2020. godini.
Prema podacima, u 2021. godini 64,5 odsto žrtava je bilo je meta zbog rasnih predrasuda, etničke pripadnosti, ili porekla, dok je 15,9 odsto žrtava bilo napadnuto zbog seksualne orijentacije, a 14,1 odsto zbog verskih predrasuda.
Državni tužilac Merik Garland je procesuiranje zločina iz mržnje postavio kao glavni prioritet Ministarstva pravde, a u 2021. godini prošireno je finansiranje i drugi resursi na države i opštine, kako bi se efikasnije pratili i istraživali ovi zločini.
"Zločini iz mržnje i pustoš koju oni izazivaju u zajednicama nepoželjni su u ovoj zemlji. Ministarstvo pravde će iskoristiti svaki resurs koji nam stoji na raspolaganju za borbu protiv nasilja motivisanog predrasudama u svim oblicima", rekla je stručni saradnik državnog tužioca Vanita Gupta.
Otkako je prešao na novi sistem prikupljanja podataka, FBI je prvi put u mogućnosti da sa sigurnošću izveštava o nacionalnim trendovima kad je reč o zločinima iz mržnje.
Jedinstveni podaci o kriminalu objavljeni u oktobru 2022. sadržali su nedostatke, budući da je samo 52 odsto američkih agencija za sprovođenje zakona izvestilo o informacijama za 2021. godinu.
Za svoj dodatni izveštaj, zvaničnici FBI su retroaktivno uključili podatke o zločinima iz nekih od najvećih gradova, kao što su Njujork i Los Anđeles, koji još nisu prešli na novi format izveštavanja, u kojem se upoređuju trendove između 2020. i 2021 godine.
Zvaničnici su saopštili da je izveštaj pokazao da su među pet najvećih kategorija zločina motivisanih mržnjom, nasilje prema crncima, belcima, Jevrejima, gej-muškarcima i Azijcima.