Ambasador Rusije u SAD Anatolij Antonov nazvao je provokacijom pojavu američkog drona u Crnom moru.
SAD izrazile protest zbog postupaka ruske strane u situaciji sa dronom, saopštio je ambasador Antonov nakon sastanka sa pomoćnikom državnog sekretara SAD Karen Donfrid.
Rusija ne želi konfrontaciju sa Amerikom, istakao je diplomata, dodavši da ruska vojska nije primenila oružje protiv drona.
"Želim da istaknem da su ruski piloti postupili veoma profesionalno, nije bilo kontakta, nije bilo upotrebe oružja od strane naših lovaca", rekao je Antonov.
Prema njegovim rečima, na sastanku nije bilo reči o "posledicama" incidenta po Moskvu.
Ruska vojska: Pad posledica manevrisanja
Američki dron je sam pao u Crno more tokom oštrog manevrisanja, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
"Ujutro 14. marta, u regionu poluostrva Krim, primećeno je da se američka bespilotna letelica približava državnoj granici Ruske Federacije", objasnili su u ruskom vojnom resoru.
Kako se ističe, američki dron je leteo sa isključenim transponderom i narušio granicu regiona, zbog čega su podignuti ruski lovci.
"Usled oštrog manevrisanja američki dron je izgubio kontrolu i visinu, i sudario se sa vodenom površinom", istakli su u ruskom Ministarstvu odbrane.
U saopštenju se dodaje da ruski lovci nisu koristili naoružanje.
Pentagon je potvrdio da je američki dron presretnut iznad Crnog mora bio u izviđačkoj misiji, ali nije precizirano da li je nosio oružje. Osim toga, oni nisu dali direktan odgovor na pitanje da li je sudar ruske letelice sa američkim dronom bio nesrećan slučaj.
Potraga za olupinama letelice
Na mestu pada američkog drona, Crnomorska flota je organizovala njihovu pretragu i izvlačenje, a u potragu je uključen i njihov helikopter.
Prema nezvaničnim informacijama, ruska strana pronašla je delove drona, tačnije motor letilice, što se čuje u razgovoru pripadnika Crnomorske flote uključenih u potragu, koji prenose pojedini Telegram kanali.
Rusi su brzo našli delove drona jer je pao samo 60 km od Krima, saopštio je Telegram kanal Ribari.
Isti izvor navodi da su rumunski helikopteri krenuli u potragu, ali su se nakon 100 km okrenuli i vratili nazad. Ka Crnom moru su krenuli i italijanski avioni ratnog vazduhoplovstva DRLO G-550, kao i protivpodmornički avion P-8A Posejdon, kako bi pratili razvoj situacije.
Ruski avion oborio je američki dron iznad Crnog mora, preneo je nešto ranije AFP pozivajući se na američku vojsku.
"Oko 7.03 po srednjeevropskom vremenu, jedan od dva ruska aviona Su-27 udario je u elisu MK-9", navodi se u saopštenju Evropske komande američke vojske (EUCOM).
Komandant Vazduhoplovnih snaga SAD u Evropi Džejms Heker naveo je da je dron "izvodio rutinske operacije u međunarodnom vazdušnom prostoru kada ga je presrela i udarila ruska letelica, zbog čega su američke snage oborile dron".
Dron je pao u Crno more, zapadno od Krima. Inače, Rusija, a ne Amerika, izlazi na Crno more. Sjedinjene Države se nalaze nekoliko hiljada kilometara zapadno.
Iako se u saopštenju američke vojske navodi da je Su-27 navodno izvodio "nebezbedne" manevre pre incidenta, iz Stejt departmenta su poručili da nameravaju da uspostave komunikaciju sa Rusijom po ovom pitanju.
Ambasador Rusije u SAD Anatolij Antonov stigao je u Stejt department oko 16.05 po lokalnom vremenu, javljaju "RIA Novosti".
Američki ambasador u Moskvi preneo je snažnu poruku ruskom Ministarstvu spoljnih poslova, a američki zvaničnici su obavestili saveznike i partnere o incidentu, rekao je Prajs novinarima na telefonskom brifingu.
Američki predsednik Džozef Bajden je obavešten o vazdušnom incidentu između ruskog Su-27 i američke bespilotne letelice.
"Nastavićemo da letimo"
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan je obavestio američkog predsednika, potvrdio je koordinator za komunikacije Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi, javlja Si-En-En.
Kirbi tvrdi da "nije neuobičajeno" da ruski avioni presreću američke avione iznad Crnog mora, i navodi da je bilo i drugih presretanja poslednjih nedelja.
Vrhovni komandant NATO savezničkih snaga za Evropu, general američke vojske Kristofer Kavoli, obavestio je NATO saveznike o incidentu, prenosi Rojters.
Su-27 je oštetio propeler drona, namerno ispuštajući gorivo ispred njega, tvrdi američki zvaničnik upoznat sa incidentom, prenosi Si-En-En.
EUCOM je rekao da su letovi američkih dronova u međunarodnom vazdušnom prostoru "rutinski", a da im je cilj, kako tvrde, "jačanje kolektivne evropske bezbednosti i odbrane".
Heker je poručio da će se letovi nastaviti, pozivajući Ruse "da se ponašaju profesionalno i bezbedno".
SAD će nastaviti da lete iznad Crnog mora, uprkos incidentu sa padom drona, potvrdio je i Džon Kirbi.
"Nastavićemo to da radimo i nije nam potrebna potvrda Rusije da preletimo međunarodne vode", rekao je on novinarima.
Ipak, Pentagon obično koristi frazu "nebezbedno i neprofesionalno" da opiše incidente kada presretači oteraju američke bespilotne letelice, špijunske avione ili borbene avione koji su se previše približili ruskoj granici, piše "RT Internešenel".
SAD su priznale da su Ukrajini davale obaveštajne, nadzorne i izviđačke informacije u sukobu protiv Rusije, istovremeno insistirajući da Amerika nije strana u neprijateljstvima, podseća "RT Internešenel".
Špijunski avioni SAD i NATO-a lete iznad Crnog mora i približavaju se Krimu, ponekad neposredno pre nego što ukrajinske snage započnu napade na rusko poluostrvo, prenosi portal.
Sudeći prema prvim reakcijama, treba primetiti da američka strana ne želi dalju eskalaciju situacije i produbljivanje sukoba i da su upravo oni, Amerikanci, odlučili da prvi obelodane da je do incidenta došlo.