Globalna potražnja za kokainom dostigla je rekordni nivo, a korišćenje ove supstance se brzo oporavilo nakon pandemije kovida, konstatuje se u izveštaju Kancelarije UN objavljenom u četvrtak.
Severna Amerika i Evropa ubedljivo prednjače u potrošnji ove nedozvoljene supstance. Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC) saopštila je da je uzgoj koke porastao za 35 odsto između 2021. i 2022. godine.
Kako pokazuju novi podaci, u Zapadnoj i Centralnoj Africi pojavile su se nove linije snabdevanja. Dileri droge su češće koristili međunarodne poštanske usluge kako bi drogu dostavili korisnicima.
Evropa i Severna Amerika ostaju najveća pojedinačna tržišta za kokain, a slede Južna i Centralna Amerika i Karibi.
Upotreba kokaina u Africi i Aziji ostala je i dalje "ograničena". Međutim, Gada Vali iz UN je izjavila da mogućnost širenja tržišta kokaina u ovim regionima predstavlja realnu opasnost.
Podaci o zaplenama sugerišu da je uloga Afrike, posebno Zapadne i Centralne Afrike, kao tranzitne zone kokaina na putu ka evropskim tržištima, značajno porasla od 2019. godine.
Prema ovom izveštaju, i ukupna količina, kao i broj velikih zaplena kokaina, dostigli su rekordne nivoe u Africi tokom 2021.
U izveštaju se tvrdi da je korona virus ozbiljno poremetio tržišta droge, pošto su međunarodna putovanja bila ozbiljno ograničena, a noćni klubovi i barovi zatvoreni.
"Međutim, najnoviji podaci ipak sugerišu da je ovaj pad imao mali uticaj na dugoročne trendove", tvrdi se u izveštaju. Zapravo, "globalna ponuda kokaina dostigla je rekordni nivo."
Ostali podaci pokazuju da je upotreba krek kokaina u porastu u nekoliko zapadnoevropskih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Belgiju, Francusku i Španiju.
Takođe, u Ukrajini se tržište širilo, ali je od početka sukoba prošlog februara potražnja u ovoj zemlji drastično poremećena.