Francuska: Specijalnom procedurom usvojene penzione reforme, hiljade ljudi protestuju na ulicama
Više hiljada demonstranata okupilo se na Trgu Konkord u Parizu, nezadovoljnih zbog vladine penzione reforme.
Televizija BFM prenosi, pozivajući se na policijske izvore, da protestuje više od 6.000 ljudi.
Premiers jets de lacrymos devant le pont de la concorde #Concordepic.twitter.com/fxnHxlVLVO
— Le Média (@LeMediaTV) March 16, 2023
Paris 🇫🇷Place de la concorde en ce moment. #NonALaReformeDesRetraitespic.twitter.com/JQvOpaVd5K
— Chief Daira 𓂀 (@ChiefDaira) March 16, 2023
Tenzija raste između snaga reda i nezadovoljnih građana, a novinar lista "Figaro" javlja da je policija upotrebila suzavac. Za sada je privedeno 73 osoba, javlja VFM TV, pozivajući se na izvore iz policije.
"Umesto da odustane od svog projekta, vlada ga nameće silom", poručili su predstavnici sindikata i najavili nove masovne proteste za 23. mart.
Policija pokušava da očisti područje od demonstranata, ali se oni ne razilaze. Demonstranti pale kante za smeće, Trg Konkord je obavijen dimom. Na lice mesta stiglo je pojačanje policije i žandarma, kao i vatrogasci koji su gasili paljevine, prenose "RIA Novosti".
Liderka stranke Nacionalno okupljanje Marin le Pen poručila je da je ovo "priznanje neuspeha" predsednika Emanuela Makrona, kao i da bi premijerka trebalo da napusti funkciju.
Ona je najavila i glasanje o nepoverenju vladi.
Le recours au 49.3 est un échec personnel pour Emmanuel Macron, un échec aussi pour le gouvernement. Nous allons donc voter les motions de censure pour censurer ce gouvernement qui a décidé de passer en force pour imposer cette réforme. pic.twitter.com/LT29LWZAGN
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) March 16, 2023
Francuska premijerka Elizabet Born pokrenula je specijalnu proceduru za usvajanje nepopularnog zakona o penzionoj reformi u Skupštini bez glasanja, usred povika i skandiranja levičarskih poslanika koji su mahali transparentima protiv penzione reforme.
Korišćenjem člana 49.3 Ustava, obezbeđeno je usvajanje predloga zakona o podizanju starosne granice za odlazak u penziju za dve godine na 64, ali to pokazuje da predsednik Emanuel Makron i njegova vlada nisu uspeli da obezbede dovoljnu većinu u parlamentu, preneo je Rojters.
Bornovu su u Parlamentu dočekali zvižduci kada je došla da bi najavila pokretanje specijalne procedure.
Sednica je prekinuta na dva minuta pošto su levičarski poslanici, koji su pevali nacionalnu himnu, sprečili premijerku da govori.
Pojedini poslanici su mahali transparentima na kojima je pisalo "Ne 64 godine".
Kada je sednica nastavljena, Born je nastavila da govori, ali je njen govor prekidan zvižducima, pevanjem opozicionih poslanika i povicima "ostavka".
Opozicione stranke će verovatno tražiti da se glasa o poverenju vladi, međutim, malo je verovatno da će vlada pasti jer će je većina konzervativnih poslanika podržati, navela je agencija.
Liderka francuske ekstremne desnice Marin Le Pen, takođe je izjavila da će parlamentu podneti predlog za glasanje o nepoverenju vladi koja je najavila da će upotrebiti član Ustava kojim se zaobilazi glasanje u parlamentu o zakonu o reformi penzija.
"To (pokretanje člana Ustava) je priznanje potpunog neuspeha predsednika Emanuela Makrona", rekla je Marin Le Pen, predsednica parlamentarnog odbora ekstremno desničarske stranke Nacionalno okupljanje koja ima 88 poslanika.