Parlament Moldavije odobrio je danas preimenovanje nacionalnog jezika iz moldavskog u rumunski.
Odluka je doneta prostom većinom glasova vladajuće stranke Akcije i solidarnosti, preneo je TASS.
"Predlog zakona o sprovođenju nekih odluka Ustavnog suda usvojen je u drugom čitanju glasovima 58 poslanika", izjavio je predsednik parlamenta Igor Grosu tokom sednice parlamenta.
U Moldaviji, amandmani na Ustav moraju dobiti dvotrećinsku većinu u parlamentu, znači 67 od ukupno 101 poslanika, prenele su RIA Novosti.
Ukoliko ih je prethodno predložio Ustavni sud, dovoljna je i obična poslanička većina.
Ustavni sud je predložio promenu imena jezika još 2013. godine, a inicijativu za promenu imena jezika podnela je vladajuća stranka Akcija i solidarnost.
Prema tom predlogu, izraz "moldavski jezik" zamenjuje se izrazom "rumunski jezik".
Takođe, termini "državni jezik", "službeni jezik" i "maternji jezik" zamenjuju se rečima "rumunski", ukoliko se misli na državni jezik Moldavije.
Protivljenje opozicije
Zbog namere da se naziv državnog jezika promeni iz moldavskog u rumunski, opozicija u moldavskom parlamentu je blokirala govornicu.
Poslanici opozicije su stali ispred govornice noseći transparente sa zahtevima za održavanje referenduma o tom pitanju, kao i smenu vlasti i prestanak kršenja Ustava.
Protesti se u ovoj zemlji organizuju od leta 2022. zbog ekonomske krize i inflacije, nikad većih cena gasa, troškova hrane, struje, komunalija i goriva.