Ukrajina pala na listi prioriteta: Evropa i SAD imaju sve manje oružja za Kijev
Nema naznaka da će Sjedinjene Američke Države i Evropska unija pojačati isporuke oružja Ukrajini kao odgovor na delimičnu vojnu mobilizaciju u Rusiji, piše "Blumberg".
Kijevski zvaničnici kažu da im je potrebno više tenkova i sistema za višestruko lansiranje raketa kako bi se oduprli onome što su nazvali "eskalacijom" Rusije.
Podsetimo, predsednik Rusije Vladimir Putin je 21. septembra objavio delimičnu mobilizaciju u ovoj zemlji, a Moskva će pozvati oko 300.000 rezervista.
Pozive će dobijati isključivo oni koji su odslužili vojni rok i imaju iskustvo. Što se tiče vojnika i desetara i onih koji imaju činove do vodnika, oni ne smeju biti stariji od 35 godina.
Ostali rezervni oficiri ne mogu biti stariji od 50 godina, a viši oficiri od 55. Oni građani Rusije koji žive stalno u inostranstvu neće se pozivati u vojsku. Svi koji budu mobilisani dobijaće plate i imaće sve privilegije kao i profesionalni vojnici.
Amerika strahuje od sukoba sa Rusijom
Visoki neimenovani zvaničnik Evropske unije za "Blumberg" je rekao da je malo verovatno da će doći do dramatičnog povećanja priliva oružja u Kijev. Kao razlog navodi se oprez SAD koje ne žele da izazovu direktan sukob sa Rusijom slanjem naprednijeg naoružanja Ukrajini.
Sa druge strane, zalihe ključnog oružja u EU su pri kraju, dodao je on.
Ove tvrdnje potvrdila su još četiri zvaničnika EU koja su izjavila da ne vide nikakve naznake da se vlade spremaju da u Ukrajinu pošalju još naoružanja.
Kao "jabuku razdora" izdvojili su nemačke tenkove "Leopard", koje pojedine zemlje bez dozvole Berlina ne mogu da isporuče Kijevu. "Leoparde" koristi nekoliko članica NATO, uključujući Španiju, Holandiju, Norvešku i Grčku.
Međutim, prema tvrdnjama anonimnog izvora, nijedna od ovih država za sada nije podnela takav zahtev nemačkim vlastima.
Zastoj isporuka iz Italije
Ukrajina je pala i na listi prioriteta italijanske vlade zbog nedostatka sredstava, a količina oružja koju šalju u ovu zemlju opada od jula meseca, rekao je jedan zvaničnik.
Ipak, prema navodima "Blumberga", dosadašnja pomoć Zapada Kijevu je "impresivna". SAD su od početka sukoba u februaru potrošile 15,1 milijardi dolara za slanje oružja Ukrajini, a Nemačka čak 711 miliona dolara.
Iz Moskve redovno stižu kritike na račun masovnih isporuka oružja, tvrdeći da one samo produžavaju sukob i povećavaju rizik od direktne konfrontacije između Rusije i NATO.