Svet

Ruski ambasador u SAD: Amerika kriva za razvoj terorizma i više stotina hiljada civilnih žrtava

Priča o Iraku i američkom "poštovanju" međunarodnog prava i UN-a trebalo bi da bude opomena za sve one koji i danas govore o nekakvoj demokratiji Sjedinjenih Američkih Država, poručio je danas istaknuti ruski zvaničnik
Ruski ambasador u SAD: Amerika kriva za razvoj terorizma i više stotina hiljada civilnih žrtavawww.globallookpress.com © Frank Hoermann / SVEN SIMON

Dvadeseti mart je crna stranica američke istorije, rekao je danas ambasador Rusije u Vašingtonu Anatolij Antonov, započinjući svoj osvrt na jedan od prvih tragičnih događaja ovog veka, na koji su Sjedinjene Američke Države ostavile svoj pečat. A reč je, naravno, o invaziji na Irak.

"Vašington je tada još jednom pokazao svetu da uopšte ne poštuje Povelju Ujedinjenih nacija i međunarodno pravo", dodaje ambasador, još jednom podsećajući na frapantnu činjenicu da je invazija bila započeta pod lažnim izgovorom da Bagdad poseduje oružje za masovno uništenje.

Kolin Pauel, tadašnji američki državni sekretar, pred očima celog sveta mahao je tako na sednici UN-a kesicom sa belim praškom, za koji je uporno govorio da je biološko oružje, koje navodno razvija Irak, iako je to, naravno, bilo daleko od istine.

"U pokušaju da opravdaju to što čine, vlasti su odlučile da pribegnu otvorenoj obmani javnosti", piše Antonov, ističući da bi svi oni koji danas govore o američkoj demokratiji trebalo da se prisete obmane kojom su SAD pokušale da legitimišu rat i opravdaju veliki broj civilnih žrtava.

"Poginulo je više stotina hiljada ljudi, iako su Amerikanci vrlo dobro znali da Irak ne poseduje biološko oružje. Narod Iraka osetio je na svojoj koži sve posledice tadašnje 'avanture' Bele kuće, a milioni su morali da napuste svoje domove i postanu izbeglice".

Ambasador dalje navodi da je, osim toga, kompletno uništen grad Faludža, u kojem je tokom borbi poginulo više od 1.000 civila zbog toga što su se usprotivili prisustvu američkih vojnika na svojoj teritoriji.

Američka vojska kasnije je, inače, nazvala borbe u tom mestu jednim od najtežih koje je vodila još od rata u Vijetnamu, dok su lokalne vlasti optužile američku stranu da je bilo primenjivano oružje sa belim fosforom. 

Ruski ambasador optužio je danas Vašington i da je svojim akcijama ne samo isprovocirao haos u Iraku, već i stvorio veoma plodno tlo za razvoj terorizma, koji se kasnije proširio Bliskim istokom. Upravo na jednom takvom tlu razvila se Islamska država, ali i druge slične organizacije koje i dan danas predstavljaju pretnju za regionalnu i međunarodnu bezbednost, naglasio je on.

"Čak i sada, dvadeset godina kasnije, Sjedinjene Američke Države odbijaju da priznaju sopstvene greške. Čak i sada to se odbija i na najvišem nivou, a njihovi zvaničnici i dalje govore da je vojna kampanja, koja je dovela do svrgavanja Sadama Huseina, bila opravdana. Tako oni pokušavaju da naglase da Amerikanci imaju pravo da rade šta hoće, a to znači da nijedna država ne može biti bezbedna, ukoliko se nešto tu ne svidi Vašingtonu", objasnio je Antonov.

Osvrt na veliku tragediju sa kojom se pre 20 godina suočio Irak, ruski diplomata završava rečima da američka vojska ni dan danas nije u potpunosti napustila teritoriju ove bliskoistočne zemlje.

Vašington i dalje pokušava da zadrži kontrolu nad ovim regionom, kako bi ne samo imao koristi od njegovih prirodnih resursa, već i da bi imao mogućnost da sprovodi politiku kakvu želi i igra svoju dobro poznatu ulogu "dežurnog policajca", zaključio je Antonov.

image