Očajnički se držeći svoje odlazeće globalne dominacije, SAD su krenule kursom nametanja digitalnog neokolonijalnog diktata, a kao glavni cilj deklarisano je suprotstavljanje suverenim državama, pre svega Rusiji i Kini, piše u autorskom tekstu objavljenom u "Politici" specijalni predstavnik Vladimira Putina za pitanja međunarodne saradnje u oblasti informacione bezbednosti Andrej Krutskih.
On navodi da se uvode sankcije protiv nepoželjnih i vrše pokušaji da se, kako ističe, podriva potencijal u najnaprednijim oblastima: veštačkoj inteligenciji, brzom internetu, kvantnom računarstvu.
"Blokiraju se onlajn resursi koji emituju gledišta alternativna zapadnim. Vrše se grubi pokušaji mešanja u unutrašnje stvari država kroz globalni sistem špijunaže i presretanja podataka", navodi se u tekstu.
Kako se dodaje, u pokušaju da sakriju sopstvene destruktivne aktivnosti u informacionom prostoru, Vašington i njegovi saveznici šire temu "ruskih hakera".
"U međuvremenu, zemlje NATO-a energično jačaju ofanzivne arsenale i uvežbavaju metode ratovanja uz korišćenje IKT. Ne bi bilo preterano reći da su zapadne države od početka ruske specijalne vojne operacije pokrenule sveobuhvatnu kampanju protiv naše zemlje. Ukrajini je u ovom scenario dodeljena uloga poligona", navodi Krutskih.
Savetnik ruskog predsednika ističe da je Kijev bio uključen u "sajber NATO" preko aktivnosti Talinskog centra Alijanse za sajber bezbednost. On upozorava i da SAD i njihovi istomišljenici pokušavaju da legitimišu militarizaciju IKT sfere namećući koncept primenljivosti pojedinih odredaba Povelje UN i međunarodnog humanitarnog prava.
"Sa svoje strane, mi promovišemo koncept stvaranja pravednog sistema međunarodne informacione bezbednosti zasnovanog na jačanju poverenja, saradnje, sprečavanju sukoba i trke u naoružanju, razvijanju pravnog okvira koji reguliše odgovorno ponašanje država. Garant za to bi bio sporazum pod okriljem UN, kojim bi bila stavljena tačka na samovolju 'divljeg Zapada' u informacionom prostoru", navodi se u tekstu.
Krutskih napominje da ogromna većina zemalja u razvoju u potpunosti dele takav pristup, dok zapadne države često komentarišu kao utopiju ideje o sklapanju univerzalnih pravnoobavezujućih dogovora.
"Ako IKT prostor, naši pametni telefoni i računari postanu arena haotične konfrontacije između država, onda na kraju neće biti pobednika. Svi će izgubiti – pre svega zbog promašenih mogućnosti za saradnju i mirni razvoj", zaključuje se u autorskom tekstu.