Kakvi su to prijatelji kad ne naoružavaju jedni druge: Borelj o prijateljstvu Rusije i Kine

Izgleda da neograničeno prijateljstvo Moskve i Pekinga ipak ima svoja ograničenja: Peking nije uspostavio vojni savez s Moskvom niti joj isporučuje oružje, konstatovao je šef evropske diplomatije

Neograničeno prijateljstvo Rusije i Kine ipak ima granice, konstatovao je šef evropske diplomatije Žozep Borelj i dodao da dve zemlje nisu uspostavile vojni savez i da Peking nije isporučio Moskvi oružje kako bi joj pomogao u sukobu s Ukrajinom.

"Ovo neograničeno prijateljstvo ipak ima ograničenja. Kina nije prešla nijednu našu crvenu liniju", rekao je Borelj novinarima u Briselu, a preneo je Rojters.

Za razliku od zapadnih "neograničenih prijateljstava" koja najčešće podrazumevaju vojni savez u kojem jači vode glavnu reč, Rusija i Kina su jasno rekle u svojoj zajedničkoj deklaraciji da njihova bliska saradnja u brojnim oblastima nije vojni savez niti blokovsko svrstavanje niti konfrontacijski savez.

Šef evropske diplomatije najavio je i da će uskoro posetiti Kinu, mada datum posete tek treba da bude utvrđen.

Borelj je tek jedan od nekoliko zvaničnika Evropske unije koji nameravaju da posete Peking. Sledeće nedelje u Kinu bi trebalo da otputuje španski premijer Pedro Sančez, a sedmicu kasnije najavljena je poseta Pekingu francuskog predsednika Emanuela Makrona i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.

Govoreći o kineskom mirovnom planu za Ukrajinu, Borelj je izjavio da Peking s ovim dokumentom nije želeo da se u potpunosti uskladi s Rusijom i da bi Evropska unija to trebalo da pozdravi, čak iako su zapadni zvaničnici jasno stavili do znanja da ne smatraju inicijativu Pekinga punopravnim mirovnim planom.

Jedan od tih zvaničnika je i sam Borelj koji je krajem februara u intervjuu za španski list "Periodiko" rekao da kineski predlog ne smatra mirovnim planom i napominjući da je to "više papir sa stavom nego mirovni plan".

Govoreći sada na istu temu pred novinarima, Borelj je dodao da je Kina želela da igra ulogu nekoga ko olakšava proces, pre nego medijatora u procesu.

"Pošto je Rusija pozdravila kineske predloge, Kina se pojavljuje u ulozi koju bi trebalo da podržimo", istakao je Borelj.