Svet

Borelj: Poseta Si Đinpinga Rusiji smanjuje šanse za nuklearni rat

Uprkos upozorenjima SAD da Peking planira da pošalje oružje svom savezniku, visoki predstavik EU za spoljnu politiku je izjavio da za to nema dokaza i da Kinezi nisu prešli nijednu "crvenu liniju"
Borelj: Poseta Si Đinpinga Rusiji smanjuje šanse za nuklearni ratwww.globallookpress.com © David Zorrakino

Putovanje kineskog predsednika u Moskvu učinilo je svet bezbednijim, smanjujući šanse da Rusija upotrebi nuklearno oružje, rekao je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj, prenosi "Fajnenšel tajms".

Žozep Borelj je izjavio novinarima da je predsednik Si Đinping "veoma jasno" rekao ruskom lideru da ne bi trebalo da koristi nuklearno oružje, pozivajući se na kineski mirovni plan za Ukrajinu od 12 tačaka.

"Ova poseta smanjuje rizik od nuklearnog rata i oni (Kinezi) su to vrlo jasno rekli", rekao je Borel.

"Predsednik Si želi da smanji rizik da bude povezan sa ruskom vojnom intervencijom", dodao je Borelj. "Oni nisu vojno angažovani i nema znakova da žele da se vojno angažuju."

Uprkos upozorenjima SAD da Peking planira da pošalje oružje svom savezniku, Borelj je izjavio da za to nema dokaza. "Kinezi nisu prešli nijednu crvenu liniju", rekao je on, dodajući da "Kina nije u potpunosti usklađena sa Rusijom."

Borelj je dodao da kineski plan za rešenje sukoba, koji su SAD odbacile, nije dovoljan za rešavanje ovog sukoba, ali da on ipak nije u potpunosti "promoskovski".

Predstojeći samit Kina-EU

Međutim, Borelj je optužio Kinu da zajedno sa Indijom "iskorišćava situaciju". Kina je nudila "ekonomsku podršku" Rusiji kupovinom ruske nafte po niskim cenama, tvrdi Borelj, dodajući: "To je za njih dobar posao. Ne možete očekivati da Kina prestane da kupuje rusku naftu."

Borelj je rekao da će "uskoro" otputovati u Kinu. Njegova poseta će uslediti nakon posete još tri visoka lica iz EU. Pedro Sančez, premijer Španije, putuje u Kinu sledeće nedelje, francuski predsednik Emanuel Makron će ići u Peking nedelju dana kasnije, a u jednom delu njegove posete učestovaće i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Nekoliko država članica EU kritikovalo je pojedinačne posete posle kontroverzne posete nemačkog kancelara Olafa Šolca u decembru. Letonski premijer Krišjanis Karinš rekao je da je to omogućilo Kini da u odnosu na EU radi po sistemu "zavadi pa vladaj".

Međutim, Makron je u petak, obraćajući se novinarima nakon evropskog samita, saopštio da će se "koordinisati" sa ostalim partnerima iz EU. "Imamo zajednički evropski stav da se maksimalno angažujemo zajedno sa Kinom", rekao je on, dodajući da je EU govorila "jedinstvenim glasom".

Iako Kina nije bila na dnevnom redu dvodnevnog samita u Briselu, "bila je u pozadini skoro svih tema", tvrdi neimenovani zvaničnik EU.

Ovaj zvaničnik je dodao da EU podstiče predsednika Kine Si Đinpinga da razgovara i sa ruskim predsednikom Putinom i sa predsednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim.

"Mislimo da je pozitivno to što je Kina angažovana. Insistirali smo da to Kinezi urade u oba smera, i sa Rusijom i sa Ukrajinom."

Šarl Mišel, predsednik Evropskog saveta lidera EU, neće putovati u Kinu sa Fon der Lajenovom i Makronom. On se fokusirao na potencijalni samit EU sa Kinom, rekao je zvaničnik.

Datum tog samita još nije određen, izjavio je zvaničnik EU, ali moguće je da će se održati pre jula. "Na Kini je da predloži novi datum."

image