Sve glasniji pozivi za smenu Liz Tras: Kao dva kockara u kazinu koji gube

Usled katastrofalne fiskalne politike nezadovljstvo novom britanskom vladom ubrzano raste

Svega tri nedelje nakon što je preuzela premijersku funkciju od svog dugogodišnjeg saradnika Borisa Džonsona, nova britanska premijerka Liz Tras već se nalazi u velikim problemima.

Nakon smrti kraljice Elizabete Druge i desetodnevnog perioda žalosti političke i ekonomske teme polako se vraćaju u centar pažnje britanske javnosti, ali i problemi sa kojima se nova premijerka suočava sve je više.

Britanski ministar finansija Kvasi Kvarteng izazvao je lavinu negativnih reakcija kada je u petak, 23. septembra najavio značajno smanjenje poreza, najveće u poslednjih 50 godina.

Iako je ova mera, za koju se Liz Tras zalagala tokom kampanje za unutarstranačke izbore, bila očekivana, ona je izazvala burne reakcije na finansijskim tržištima. Funta je doživela težak udarac i pala na najnižu vrednost u odnosu na dolar u poslednjih nekoliko decenija.

Kvarteng je pokušao da ispravi grešku najavom novih mera poput najavljenog "fiskalnog plana" koji bi trebalo da obuzda rastući britanski deficit, ali šteta je već napravljena.

Kritike na račun nove premijerke i njenog ministra finansija stigle su ne samo iz opozicije, već i iz redova njihove Konzervativne partije.

Napadi na Tras dolaze iz umerenijeg krila partije, koje je na nedavnim unutarstranačkim izborima podržalo bivšeg ministra finansija Rišija Sunaka i koji optužuju novu premijerku za "fiskalni radikalizam".

Bivši ministar finansija iz vlade Dejvida Kamerona Džordž Ozborn pozvao je vladu da prekine sa "šizofrenom" fiskalnom politikom smanjenja poreza i prezaduživanja, dok je još jedan bivši ministar finansija, Ken Klark, fiskalnu politiku nove vlade uporedio je "nečim što se pokušava u Latinskoj Americi, obično bez uspeha".

Rejčel Rivs, poslanica opozicione Laburističke partije optužila je Tras i Kvartenga da se ponašaju kao "dva kockara u kazinu koji gube“.

"Ni finansijska tržišta ni britanski narod nisu oduševljeni. Oni je ne kockaju  sa svojim, već sa novcem svih nas, što je veoma neodgovorno", dodala je ona.

Fiskalne mere nove vlade uzdrmale su finansijska tržišta u najgorem mogućem trenutku, pošto su cene energenata u nezadrživom porastu a inflacija je dostigla četrdesetogodišnji maksimum.

Britanska vlada nedavno je ograničila prosečne godišnje račune za energiju na 2500 funti, što je povećanje od gotovo 150 odsto u odnosu na zimu 2020/2021 godine. Loša energetska politika vođena u Britaniji poslednjih godina učinila je ovu državu jednom od najranjivijih u Evropi na rast cena energenata.

U britanskim medijima već su počele da se šire glasine o mogućoj pobuni u Konzervativnoj partiji, manje od mesec dana nakon što je Tras i zvanično izabrana sa novog partijskog vođu.

Ukoliko to toga i dođe, Liz Tras bi mogla da postavi neslavni rekord kao premijer sa najkraćim mandatom u viševekovnoj istoriji svoje države.