Svet

Svetska populacija blizu novog rekorda: Pre polovine veka 8,8 milijardi ljudi

Iako nova studija ukazuje na to da populaciona bomba neće eksplodirati, planeta se i dalje suočava sa značajnim izazovima iz perspektive životne sredine
Svetska populacija blizu novog rekorda: Pre polovine veka 8,8 milijardi ljudiGetty © NASA / Handout

Najnovija studija Rimskog kluba predviđa da će, prema trenutnim trendovima, svetska populacija dostići 8,8 milijardi pre sredine veka, a zatim će uslediti brz pad.

To ukazuje da populaciona bomba od koje se dugo strahovalo možda neće eksplodirati, piše "Gardijan" i dodaje da bi svetsko stanovništvo moglo da dostigne pomenuti vrhunac i ranije ukoliko vlade budu sprovodile mere za rast prosečnih prihoda i nivoa obrazovanja.

Nove prognoze, kažu, dobra su vest za planetu – ukoliko populacija počne da se smanjuje, to će dovesti do pada pritiska na prirodu i klimu, što će pak umanjiti s tim povezane društvene i političke tenzije.

Međutim, autori studije upozoravaju da pad nataliteta neće rešiti ekološke probleme planete, koji su već ozbiljni u trenutku kada na Zemlji živi 7,8 milijardi stanovnika i prvenstveno su uzrokovani prekomernom potrošnjom bogate manjine.

Opadanje broja stanovnika, takođe, može stvoriti nove probleme, kao što je smanjenje radne snage i veći udar na zdravstvenu zaštitu povezan sa starenjem društva, sa čime već kubure u Japanu i Južnoj Koreji.

Jedan od autora izveštaja Ben Kalegari rekao je da novi podaci daju nadu, ali da postoji začkoljica.

"Ovo nam daje dokaz da verujemo da populaciona bomba neće eksplodirati, ali se i dalje suočavamo sa značajnim izazovima iz perspektive životne sredine", istakao je on, te dodao je potrebno mnogo truda da se prevaziđe paradigma prekomerne potrošnje i prekomerne proizvodnje, što su daleko veći problemi od rasta populacije.

Prethodne studije predviđale su mračniju sliku – prošle godine UN su procenile da će svetska populacija dostići 9,7 milijardi do sredine veka i nastaviti da raste decenijama nakon toga.

Novi izveštaj je zasnovan i na novoj metodologiji, koja uključuje društvene i ekonomske faktore što imaju dokazan uticaj na natalitet, kao što su podizanje nivoa obrazovanja, posebno za žene i povećanje prihoda.

Ujedno skicira dva scenarija u zavisnosti od toga u kojoj meri će se takva politika sprovoditi.

Prvi predviđa da će sadašnje politike biti dovoljne da ograniče rast populacije na ispod devet milijardi 2046, a zatim da padnu na 7,3 milijarde 2100. godine.

U drugom scenariju – s vladama širom sveta koje povećavaju poreze bogatima kako bi ulagale u obrazovanje, socijalne usluge i poboljšanje jednakosti – procenjuje se da bi broj ljudi mogao da dostigne 8,5 milijardi već 2040. godine, a zatim da padne na oko šest milijardi u 2100.

image