Si-En-En: Amerikanci više ne smeju da lete blizu ruske obale iznad Crnog mora
Odluka Vašingtona da američke bespilotne letelice lete južnije iznad Crnog mora nakon susreta ruskog mlaznjaka i drona ranije ovog meseca, ograničila je sposobnost Sjedinjenih Država da prikupe obaveštajne podatke u vezi sa ratom u Ukrajini, izjavio je visoki američki vojni zvaničnik za Si-En-En.
Letenje dronova na većoj udaljenosti smanjuje kvalitet obaveštajnih podataka koje mogu da prikupe, naveo je neimenovani zvaničnik, napominjući da špijunski sateliti to donekle mogu da kompenzuju. Međutim, sateliti se kraće zadržavaju iznad ciljeva, što im smanjuje efikasnost u odnosu na bespilotne letelice, dodao je on.
Nakon što su se ruski avion Su-27 i američki dron MK-9 susreli iznad Crnog mora, SAD su počele da lete svojim osmatračkim dronovima južnije i na većoj visini nego ranije, odnosno dalje od prostora koji okružuje poluostrvo Krim, navodi Si-En-En.
Američki medij dodaje da je, kada je došlo do ove promene, jedan američki zvaničnik izjavio da su nove rute deo napora da se izbegnu moguće provokacije, pošto administracija Džoa Bajdena i dalje pokušava da izbegne svaki incident koji bi mogao da preraste u direktan sukob Moskve i Vašingtona.
On je tada rekao da će dronovi na ovaj način leteti "za sada", ali je istakao da postoji "apetit" za povratak na pređašnje rute koje su bliže teritoriji pod ruskom kontrolom.
Iz Pentagona su naveli da neće odgovarati na pitanja vezana za misije i rute, te da neće govoriti o obaveštajnim operacijama.
Nakon susreta američkog drona i ruskog mlaznjaka iznad Crnog mora 14. marta, američki zvaničnici su više puta isticali da će SAD nastaviti da lete u međunarodnom vazdušnom prostoru. Međutim, nove rute su udaljene više od 40 nautičkih milja od ukrajinske obale, piše Si-En-En i podseća da je ranije ta udaljenost iznosila 12 nautičkih milja.
Visoki američki vojni zvaničnik ističe da postoji zabrinutost da će biti teško Sjedinjenim Državama da svoje dronove vrate na stare rute i da potvrde priču o slobodi letenja američkih aviona.
Primera radi, američka mornarica nije uplovila u Crno more od decembra 2021. godine, podseća Si-En-En.
Dodaje se da je, kako se navodi, obaranje drona bio prvi put da je došlo do direktnog fizičkog kontakta američke i ruske vojne letelice otkako je Moskva započela Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.
Podsetimo, rusko Ministarstvo odbrane tvrdi da "ruski lovci nisu koristili vazdušno-desantno oružje i da nisu došli u kontakt sa bespilotnom letelicom".
"Američki dron je prešao u nekontrolisani let uz gubitak visine i sudario se sa površinom vode. Pao je sam, bez ikakve intervencije sa strane", saopštili su iz ministarstva.