Sve skuplje stanarine za nemačke studente: 720 evra u Minhenu, 640 evra u Berlinu – za sobu

Glavni razlog povećanja troškova stanovanja je rast cena energije kao posledice sankcija uvedenih Ruskoj Federaciji

Novi podaci istraživanja koje je sproveo Institut Mozes Mendelson ukazuju da su stanarine za studente u nemačkim univerzitetskim gradovima u stalnom rastu – pred početak letnjeg semestra 2023. za sobu u zajedničkom stanu trebalo je izdvojiti u proseku 458 evra.

Cene kirije stagnirale su na početku korona pandemije da bi naglo porasle u poslednjih godinu i po. Dakle od početka rusko-ukrajinskog sukoba, tako da je glavni razlog povećanja troškova stanovanja rast cena energije kao posledice sankcija uvedenih Ruskoj Federaciji.

Na početku zimskog semestra 2021. soba u zajedničkom stanu koštala je u proseku 391 evro, sada je skuplja za oko 17 odsto. U nekim gradovima cene su skočile za više od 25 odsto, uključujući Berlin, Potsdam, Lineburg i Erfurt. A u gradovima poput Kelna, Frajburga ili Bona zajednički stanovi poskupeli su u proseku za 100 evra u istom periodu, prenosi "Špigl".

"Ove cene predstavljaju veliko opterećenje za studente", rekao je Stefan Braukman iz Instituta i konstatovao da studenti koji rade honorarno moraju da odvoje skoro celu platu od 520 evra samo za kiriju.

Istraživanje je obuhvatilo univerzitetske gradove u kojima živi viši od 5.000 studenata – 94 grada i okruga – a sprovedeno je na početku letnjeg semestra 2023. Fokus je bio na zajedničkim stanovima sa dva ili tri stanara, u kojima je najviše jedna soba bila slobodna, a pregledano je skoro 9.000 oglasa.

Iako stanovanje svuda postaje sve skuplje, jedan grad se ističe: u Berlinu, najvećem nemačkom univerzitetskom gradu, cene drastično rastu. U zimskom semestru 2013/2014. prosečna soba u zajedničkom stanu koštala je 335 evra, a danas je 640 evra – skoro duplo skuplja. Ipak, Minhen je i dalje najskuplji univerzitetski grad: za prosečnu sobu u zajedničkom stanu sada plaćate 720 evra.

Pristupačno stanovanje za studente u Nemačkoj je postalo prošlost. Male kirije su jedino u studentskim domovima koje subvencioniše država, ali mesta su tamo ograničena, na listama čekanja je i više hiljada visokoškolaca.

"Malo je verovatno da će kirije pasti", rekao je Braukman i dodao da bi mere kao što su smanjenje cene struje i gasa mogle da stabilizuju zakupnine soba u zajedničkim stanovima u sledećem semestru.