Sijarto: Sankcije EU protiv Moskve su greška, ne odustajemo od ugovora sa "Gaspromom"
Sankcije koje je Evropska unija uvela Rusiji su greška Brisela zbog koje Evropa sad plaća gas sedam puta više nego Sjedinjene Američke Države, dok za struju izdvaja triput više od Kine, ocenio je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.
Sve ovo umanjuje evropsku konkurentnost na svetskom tržištu, dodao je on.
"Posledica briselske greške je to da se evropska konkurentnost na globalnom tržištu u velikoj meri smanjuje, jer je teško parirati, recimo, američkoj ekonomiji kad u Evropi sedam puta više plaćamo gas od SAD. Teško je biti konkurent i kineskoj ekonomiji kada Evropa plaća struju triput više od Kine", rekao je Sijarto tokom izlaganja u Privrednoj komori Mađarske.
Svesna neophodnosti ruskih energenata, Mađarska neće prekidati saradnju s pouzdanim partnerima, to jest neće odustati od dugoročnog ugovora s "Gaspromom", jer on garantuje pouzdane isporuke gasa u godinama koje dolaze.
"Potpisali smo dugoročni ugovor koji predviđa isporuku 4,5 milijardi kubnih metara prirodnog gasa iz Rusije tokom 15 godina. Ne želimo da ga smanjujemo, jer za to nema razloga. 'Gasprom' je apsolutno pouzdan partner, a ugovor Mađarskoj dugoročno obezbeđuje gas", rekao je Sijarto nakon sastanka ministara energetike zemalja Organizacije turskih država, koji je danas održan u Budimpešti.
Međutim, iako je Budimpešta više puta upozoravala na štetu koju Starom kontinentu nanose sankcije uvedene Ruskoj Federaciji, a najpre one koje se tiču (jeftinih) ruskih energenata, Mađarska se ipak našla na spisku neprijateljskih zemalja RF budući da je deo EU, odnosno da je potpisala sve antiruske pakete sankcija Brisela.
To je danas potvrdio ruski ambasador u Mađarskoj Jevgenij Stanislavov u intervjuu za "RIA Novosti", ali i dodao kanali komunikacije ostaju otvoreni.
Na pitanje da prokomentariše tu odluku Rusije, Sijarto je rekao da "u tome nema ništa novo", te podsetio da je ruska vlada objavila svoju listu neprijateljskih zemalja pre mnogo meseci i da su na njoj bile sve članice EU.
To pak ne ometa energetsku saradnju Mađarske i Rusije, koja "teče glatko", naglasio je ministar i dodao da je to potvrđeno tokom telefonskog razgovora 28. marta s potpredsednikom ruske vlade Aleksandrom Novakom.
Ruski gas, koji pokriva većinu mađarskih potreba, do te zemlje stiže kroz gasovod "Turski tok" preko Bugarske i Srbije a na osnovu ugovora s "Gaspromom". Prošle godine je ovim putem uvezla 4,8 milijardi kubnih metara gasa.